شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع دره قاسملو (خان دره سی)، ارومیه

منطقه شکار ممنوع دره قاسملو (خان دره سی)، ارومیه

اين منطقه با مساحتي حدود 35 هزار هكتار در 35 كيلومتري جنوب غربي شهرستان اروميه با مختصات جغرافيائي N3712 الي N3721 عرض شمالي و E4507 الي E4507 طول شرقي واقع گرديده است. اين دره قبلاً قاسملو نام داشته كه بعداً نام دره شهيدان را بخود گرفته و وجه تسميه آن، احترام به شهدايي بود كه در اين دره در دفاع از كيان جمهوري اسلامي ايران مردانه جان باختند.

رودخانه دره شهدا و جاده آسفالته اروميه ـ اشنويه از وسط منطقه عبور مينمايد و در ضلع شمالي آن رودخانه باراندوزچاي جاري است. سمت غربي آن را جاده خاكي زيوه به آغبلاق محدود مي¬سازد. از نقطه نظر شرايط طبيعي دره شهيدان منطقه‌ايست كاملاً كوهستاني و صخره¬اي و در بعضي از مناطق صعب العبور و بخشهايي از دامنه¬ها و ارتفاعات به صورت تپه ماهوري مي¬باشد. اراضي نسبتاً وسيع و هموار در بالاي بعضي از ارتفاعات و در اطراف رودخانه¬ها و خط القعر رشته كوه¬ها وجود دارند.

در سطح منطقه رشته‌كوه¬هاي متعدد با اختلاف ارتفاع زياد در سطح منطقه قرار داشته كه مرتفع ترين آنها كوه كاني‌سيو با ارتفاع 2598 متر و پست¬ترين آن دره دولاما با ارتفاع 1300 متر وجود دارد كه در فصل زمستان نقاط مرتفع برف سنگيني را بر پيكر خود مي¬پذيرند و در بهار سرچشمه جويبارهاي متعدودي مي‌گردند.

وجود رودخانه¬هاي باراندوز و شهدا (قاسملو) و جويبارها و انهار مختلف و چشمه¬هاي متعدد بزرگ و كوچك و همچنين پوشش جنگلي و گياهي دره شهيدان را علاوه از زيستگاه وحوش به يك منطقه تفريحي و گردشگري مبدل ساخته است.

منطقه شکار ممنوع دره قاسملو (دره شهدا)  به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی زیبا ، یکی از تفرجگاهای ارومیه نیز می باشد. به منظور احیای قوچ ومیش  ارمنی که نسل آن در منطقه به علل مختلف منقرض شده بود ، 1376 حدود 200 راس از جزیره قویون داغی( کبودان) به این منطقه منتقل شد.

نام انگلیسی:  Bajgiran hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع دره قاسملو (خان دره سی)

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.