شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

اردبیل و جاذبه هایش

اردبیل و جاذبه هایش
استان اردبیل با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد خود در طول سال پذیرایی هزاران مسافری است که از اقصی نقاط کشور و حتی برخی کشورهای همسایه برای گذارندن تعطیلات و اوقات فراغت خود به این منطقه مسافرت می‌کنند.
آب وهوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل‌های بهار و تابستان به عنوان مهم‌ترین ویژگی این استان قبل از هر جاذبه دیگری مسافران را به سوی خود می‌کشاند.
وجود آثار تاریخی و منابع طبیعی متعدد همچون جنگل‌ها، کوه‌ها و دریاچه‌ها، آب‌های گرم معدنی و شکارگاه‌های مختلف و مجتمع‌های تفریحی گوناگون جذابیت خاصی به این استان داده است.
استان اردبیل از شمال با جمهوری آذربایجان از شرق با گیلان ، از غرب با آذربایجان شرقی و از جنوب با زنجان هم مرز است.
جمعیت کل استان براساس سرشماری سال ۷۵، یک میلیون و ۱۶۷ هزار و ۷۲۹ نفر است. این استان با دارا بودن ۹ شهرستان ۱۷ شهر ، ۲۱ بخش و ۶۳ دهستان هم از لحاظ آثار و ابنیه تاریخی و هم از جهت تنوع طبیعی و مراکز گردشگری از مناطق بسیار غنی ایران به شمار می‌آید.
کوه سبلان عروس کوه‌های ایران، زیباترین جاده‌های خاورمیانه، جنگل و ییلاق‌هایی با چشم‌انداز زیبا از جمله محسنات این استان به شمار می‌آیند وبرخی بناهایی راکه در کوه سبلان وجود دارد را متعلق به زرتشت می‌دانند و عقاب سنگی نیز در دامنه‌ی این کوه همیشه نظاره‌گر است.
نخستین بار نام شهر اردبیل بر روی لوحه‌های گلی سومریان در پنج هزار سال پیش در شهر نیپور باستان به عنوان شهری کوهستانی و به صورت اَرآتا ثبت شده است.
لقب‌های این شهر عبارتند از دارالارشاد ، دارالمک ، دار العرفان ، دار الامان ، و این شره خاستگاه سلسله‌ی صفوی است.
سبلان یکی از کوه‌ها‌ی آتشفشانی خاموش ایران با ارتفاعی حدود ۴۸۱۱ متر در اردبیل واقع شده و در دهانه آتشفشانی آن دریاچه‌ی بسیار زیبا و دل انگیز شکل گرفته است و در طول سال از برف و یخ پوشیده است .
دامنه‌ی سبلان ییلاق عشایر ائل سون و دور تا دور آن دارای آبگرم‌ها‌ی معدنی و چشمه‌های متعدد است. پیست اسکی آلوارس نیز در دامنه ان احداث گردیده که همه ساله پذیرای علاقه مندان زیادی در رشته‌های کوهنوردی ، صخره نوردی و ورزش‌های زمستانی است.
از دیگر آثار شهر اردبیل می‌توان به مجموعه‌ی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ( دوره صفویه ) مقبره شیخ جبراییل ( جد شاه اسماعیل صفوی ) موزه بقعه شیخ صفی‌، مسجد جمعه ( دوره ‌ی سلجوقی ) مجموعه بازار اردبیل و ده پل تاریخی ( دوره‌ی صفوی ) شش باب حمام ( دوره صفوی ) پنج باب خانه ( دوره صفوی) ، مجتمع تفریحی وتوریستی کوثر ( دریاچه‌ی شور اردبیل ) سردر حال احداث کوثر، موزه‌ی حیات وحش در ورودی مجتمع کوثر ، ویرانه آتشکده‌ی ساسانیان در قریه آتشگاه، مقبره ‌ی امام زاده صالح در مرکز شهر، برج شاطر گنبدی ( روستای صومعه ) دریاچه‌ی نئور ( ۴۵ کیلومتری اردبیل ) و آبگرم وآبشار سردابه ( ۲۵ کیلومتری اردبیل ) اشاره کرد.
از عمده ترین محصولات اردبیل می‌توان به عسل، سیب زمینی، بذر چغندر قند و لبنیات اشاره کرد. فرش بافی و گلیم بافی، مسند بافی، سفالگری و صنایع چوب مانند معرق و منبت در این منطقه شعهرت بسزایی دارد.

● شهرستان‌های اردبیل
● سرعین
شهرستان اردبیل دارای بیش از ۹ آب گرم معدنی در شهر توریستی سرعین است که سالانه بالغ بر دو میلیون نفر مسافر از این شهر و امکانات تفریحی و درمانی آن بهره می‌برند.
آب گرم معدنی گاومیش گلی ، ساری سو، قهوه سویی ، قره سو ، ژنرال سویی ، وپهنلو در این شهر قرار دارد.
همچنین آب گرم یش باجیلار و مجتمع آب درمانی سبلان یکی از مجهز ترین مجتمع‌های آب درمانی کشور در سرعین قرار دارد.
از دیگر آثار دیدنی سرعین می‌توان به پیست اسکی آلوارس ، تپه باستانی آناهیتا ، آتشکده‌ی آذر فریق ، دهکده‌ی صخره‌ای ویند کلخواران و غار و پناهگاه نظامی‌ گلستان اشاره کرد.
پل تاریخی قره سو ( زاعالان ) ، ججین ( ئیدی کوز) ، ابراهیم آباد ، یعقوبیه ، سید آباد ، سامیان و پل نیر و الماس نیز از دیگر جاذبه‌های دینی اردبیل است.
● شهرستان نیر
این شهرستان در ۳۵ کیلومتر غرب اردبیل واقع شده و قیر میزی کورپی ، کاروانسرای سنگی شاه عباس ، چشمه‌ی جوشان بولاغلار، آب‌های گرم معدنی برجلو، قینرچه ، دیب سیزسو، مقبره شیخ عبدالله کورائیمی‌، آتشکده‌ی ، تپه وقبور باستان و آثار متعلق به هزاره اول قبل از میلاد در بوینی یوغون سنگ نیشته اورارتویی ، غارهای باستانی ، استخر عباسلو و ... از مکان‌های دیدنی این شهر به حساب می‌آیند.
● پارس آباد
شهرستان پارس ‌آباد در ۲۲۵ کیلومتری شمال اردبیل با دارا بودن بزرگ ترین شرکت کشت و صنعت ایران در این از مناطق تاریخی و طبیعی چون سرمیل موغان ، قلعه اولتان ، تپه نادر و دریاچه پارس آباد ، چنار پیربابا ، قلعه دختر ، برخوردار است.
● مشکین شهر
مشکین شهر، در فاصله‌ی ۹۲ کیلومتری اردبیل واقع شده است. فرش بافی ، گلیم بافی و غدبافی از جمله صنایع دستی این شهرستان است.
جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شیروان دره سی ، هوشنگ میدانی ، مقبره شیخ صدر، و قلعه قهقهه ( دوره صفوی) ، سنگ نیشته شاپور ساسانی مربوط به دوره همخامنشی و موزه مشکین شهر ، پارک جنگلی ، مقبره‌ی سیدسلیمان ، آب گرم ‌های قورقورسویو، موئیل سویی، قینرجه ، آق سو نیز در این شهرستان واقع شده است.
● خلخال
این شهر تا اردبیل ۱۱۲ کیلومتر فاصله دارد. جاجیم بافی و جوراب بافی ، شال بافی و ورنی از جمله صنایع دستی آن محسوب می‌شود.
شکارگاه‌های هشتجین ، دره مشگول ، آق داغ ، موزه خلخال ، پل پردیس ( دوره ساسانی ) ، چشمه از ناوغارها، یدی دام و یخگان ، پهنه‌ی جنگلی ۳۸ هزار هکتاری ، پارک خوجین ، آب معدنی خلخال، کاروانسرای شاه عباس ،‌ ۱۴۶ تپه و قلعه باستانی و ۹ مورد قبور باستانی و بقعه سید دانیال از جمله آثار باستانی این شهر است.
● نمین
این شهرستان در شرق اردبیل واقع شده و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و مقبره بدر الدینی ، تخته سنگ قورد داشی ، آتشکده‌ی شاق دره ، دوباب حمام قدیمی‌، تپه‌های باستانی ، پل‌ها ، اجاق‌ها ، و قبور قدیمی‌ ، گوور قلعه سی و رودخانه نمین چای از جاهای دیدنی این شهرستان به حساب می‌آیند.
● گرمی‌
این شهرستان در شمال شرقی اردبیل واقع شده و بال‌ها رود، دره رود، داش دیبی، زینگیر ، زینگیاد، گرمی‌ چای ، برزندچای ( ساری قمیش چای ) از رودهای مهم آن محسوب می‌شوند. همچنین قیزقلعه سی ( دوره صفوی) ، شاه تپه سی ( دوره قاجار)، قلعه ئیل سویو، قبرستان گوور و اجاق برزند و ‌آلازار جزو آثار تارخی‌ی این شهرستان است.
● بیله سوار
این شهرستان در ۱۷۱ کیلومتری شمال شرق اردبیل و در دشتی همواره قرا دارد و گلیم بافی ، جوراب بافی ، فرش بافی ، جزو صنایع دستی آن به حساب می‌آید. قلعه دختر ، شهر کندوی زنبور از جمله آثار تاریخی این شهر هستند.
● کوثر
این شهرستان در ۸۳ کیلومتری اردبیل قرار دارد و کوه‌های باغرور و گیل داع آن را احاطه کرده است . آب گرم ایستی سو ( کیوی سویی‌) حمام سنگی ، و باغات زیبای میوه وشکارگاه‌ها، از اثار تاریخی و جاذبههای گردشگری این شهر محسوب می‌شوند.
گفتنی است، گردنه‌ی زیبای حیران واقع در جاده اردبیل آستارا در نزدیکی شهرستان نمین برخوردار از مجتمع سیاحتی و تفریحی ، جنگل‌های فندوقلو، آلادیزگه ، آب گرم گرما چشمه و آب معدنی ئیل سویو، بقعه شیخ بدر الدین و تخته سنگ قور داشی می‌باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.