شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع قراویز، قصرشیرین

منطقه شکار ممنوع قراویز، قصرشیرین

منطقه شکار ممنوع قراویز در موقعیت جغرافیایی N3429 E4546 در استان کرمانشاه واقع است. منطقه شکار و تيراندازي ممنوع قراويز بخشي از حوزه استحفاظي شهرستان سرپل ذهاب است که نام آن از روستاي قراويز که در جنوب منطقه قرار دارد گرفته شده و با توجه به سرشماري ساليان اخير تعداد 300 راس آهو در آن زيست مي کنند. با توجه به اهميت زيستگاهي و جمعيت هاي حيات وحش خاصه گونه آهوي ايراني موجود در اين ناحيه، جهت حفظ گونه هاي با ارزش موجود در اين منطقه از پنجم اسفند سال 80 به عنوان منطقه شکار و تيراندازي ممنوع به فهرست مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست کشور اضافه شد .

اقلیم منطقه
قراويز به صورت تپه ماهورهايي که اطراف يک دشت در مرکز آن را فرا گرفته مي باشد که در قسمت شمال داراي رودخانه دايمي قوره تو است و در محدوده منطقه، چشمه هاي دايمي که در تمام طول سال آب دارند وجود دارد که از معروفترين اين چشمه ها کاني ماران را مي توان نام برد البته خشکسالي اخير باعث خشک شدن و کم آبي چشمه ها شده است . منطقه زيبا و ديدني قراويز با توجه به موقعيت خاصي که دارد زيستگاه مناسبي جهت زيست آهوي ايراني در منطقه است همچنين کنترل مستمر آن توسط مامورين محيط زيست امنيت بيشتري براي حيات وحش به وجود آورده است. منطقه قراويز به لحاظ موقعيت جغرافيايي منطقه اي گرمسيري در غرب کشور است که قسمتهاي شمالي و شرقي آن در سرپل ذهاب و قسمتهاي جنوبي و غربي در قصرشيرين و از سوي شمال با کشور عراق هم مرز است. مساحت اين منطقه سه هزار و 800 هکتار با حداقل ارتفاع 430 متر از سطح دريا و بيشترين ارتفاع 816 متر از سطح درياي آزاد است.

پوشش گیاهی

به علت يکنواختي تقريبي و محدود بودن منطقه، گونه هاي گياهي آن عمدتا عبارتند از خانواده گرامينه و گياهان خانواده نخود يا نو اسفناجيان از جمله يولاف، جو وحشي، گل مينا، گل گندم، فرفيون، درمنه، ني ، جگن، بيد، پنج انگشت و خرزهره که 98 درصد پوشش منطقه گياهان مرتعي و دو درصد بقيه را درختان و گياهان حاشيه نهرها و رودخانه قوره تو تشکيل مي دهد .

وجود پوشش گياهي متراکم و تقريبا متنوع مرتعي ، چشمه هاي متعدد در منطقه و رودخانه قوره تو در حاشيه آن، نبود مراکز جمعيتي و روستا در داخل منطقه، عدم علاقه اهالي بومي و مردم روستاهاي مجاور به شکار و صيد به دليل اشتغال به زراعت، باغباني و دامداري، نزديک بودن به شهر قصرشيرين و سرپل ذهاب و کوشش و جديت مامورين محيط زيست و گشت هاي مستمر و منظم آنها جهت جلوگيري از شکار وصيد غير مجاز از منابع حمايت کننده حيات وحش در اين زيستگاه به شمار مي رود .

حیات وحش

مرزي بودن منطقه و امکان مهاجرت آهوان منطقه به کشور عراق در صورت ناامني زيستگاه، وجود عشاير در فصولي از سال در مراتع منطقه و تعليف دامها و ايجاد رقابت ميان دامها و حيات وحش در به دست آوردن علوفه و نيز مشکلات حضور آنها در اين منطقه با توجه به محدوده کم منطقه از جمله تهديداتي جدي براي اين زيستگاه مي باشد اين منطقه شکار و تيراندازي ممنوع با توجه به قابليت هاي خوبي که به لحاظ اکولوژيکي دارد داراي توان بالايي در نگهداري حيات وحش مي باشد و با توجه به آمارهاي ارايه شده و روند رو به رشد جمعيت آهوهاي اين زيستگاه به نظر مي رسد هرچه زودتر بايستي اين منطقه به ليست مناطق چهارگانه محيط زيست (حفاظت شده ) ارتقا يابد تا با ضمانت قوانين موجود بتوان آن را از گزند هرگونه آسيب و تخريبات احتمالي حفظ نمود .

نام انگلیسی:  Gharaviz hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع قراویز

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.