شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب

منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب

موقعيت منطقه
اين منطقه با مساحت حدود 5000 هكتار در N3233 تا N3237 و E4826 تا E4835 واقع در 40 كيلومتري شمال شهرستان دزفول، در بخش شهيون با ارتفاع 700 الي 800 متر از سطح دريا از ضلع غربي مشرف به درياچه سد دز و از شمال به روستاهاي اسلام آباد ، پامنار و از جنوب به رودخانه دز و از شرق به روستاهاي بيشه بزان و بازارگه منتهي مي گردد. كوه قلعه شاداب صعب العبور و تنها راه ارتباطي با قله كوه از طريق دروازه اي مقدر مي باشد كه اين دروازه محل ورود عشاير و دامداران است و در حوالي روستاي اسلام آباد قرار دارد .
روستاهاي حاشيه منطقه شامل پامنار، بيشه بزان و بازارگه مي باشند كه همگي خارج از محدوده تعيين شده ولي به لحاظ دامدار بودن بر منطقه تاثير گذار خواهند بود.
 

پوشش گياهي:
عمده پوشش گياهي منطقه به صورت مرتعي است ولي تك درختان و درختچه هاي ذيل به صورت پراكنده در منطقه ديده مي شود. بادام كوهي، كنار، رمليك، جاز(بنگله) ، انجير و گز و پده اين پوشش در دامنه شمالي عمدتاً از نوع بادام و با پوشش بيشتر و در دامنه هاي جنوبي بيشتر از نوع كنار و رمليك مي باشد پوشش مرتعي نيز در نواحي كه توسط مديريت سد دز تحت كنترل گرديده بسيار خوب مي باشد.
 

حيات وحش منطقه
گونه شاخص منطقه بز كوهي (كل و بز) است كه از جمعيت بسيار خوبي برخوردار است ساير گونه هايي كه در منطقه زيست مي كنند پلنگ، گرگ، كفتار، روباه ، شغال، گربه وحشي، خرگوش، تشي، خرچنگ، شنگ(سگ آبي)، خارپشت، انواع خفاش مي باشد. شاخص پرندگان منطقه كه بيشترين جمعيت در منطقه را دارد كبك و تيهو است پس از آن مي توان به كبوتر چاهي، كمركولي، بلدرچين، سهره طلايي اشاره كرد. در روي درياچه سد دز ميتوان پرندگان آبزي و كنار آبزي را مشاهده كرد كه به صورت مهاجر در بعضي قسمتهــاي درياچه ديده ميشوند.
در خصوص خزندگان، دوزيستان و بي مهرگان منطقه تا كنون مطالعه اي صورت نگرفته ولي مي توان انواع مارها، مارمولك ها، لاك پشت خزري، انواع كپور ماهيان، وزغ ها و قورباغه ها را مشاهده كرد .
به طور كلي وحوش منطقه در صورتي كه مورد حفاظت و حراست جدي قرار گيرد با توجه به پتانسيلهاي منطقه پيش بيني مي شود طي يك دوره 5 ساله ضمن ترميم آسيب هاي وارده به جمعيت حيات وحش و پوشش گياهي منطقه استعداد و توان آنرا دارد كه به منطقه حفاظت شده تبديل شود.

نام انگلیسی:  Ghaleh-Shadab hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.