شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع کلیلاق، فریمان

منطقه شکار ممنوع کلیلاق، فریمان

منطقه شكار ممنوع كليلاق به وسعت 41 هزار و 73 هكتار در حوزه سه شهرستان فريمان، زاوه و تربت جام قرار دارد. حضور گونه هاي ارزشمندي همچون قوچ و ميش، كل و بز، پلنگ و نيز تراكم پوشش گياهي ازدرختان كهنسال اورس، گواهي بر پتانسيلهاي غني درمنطقه است كه مأمني براي زيست ذخاير ارزشمند ژنتيكي و تنوع مطلوب زيستي به شمار مي رود. این منطقه در فاصله 25 کیلومتری شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی واقع شده است. کوه کلیلاق با ارتفاع 2942 متر از قلل مرتفع منطقه و بلدنترین نقطه منطقه شکار ممنوع کلیلاق به حساب می آید. در این منطقه درخچه های زیربار (زرک کوهی) به وفور قابل مشاهده است.

منطقه «کلیلاق» از تنوع زیستی غنی برخوردار است به طوری که حیواناتی مانند قوچ و میش وحشی، کل و بز، پلنگ و کفتار و انواع پرندگان، خزندگان و حشرات گوناگون را می توان در این منطقه مشاهده کرد. این تنوع کم نظیر، مدیون عوامل مساعد زیستگاهی از جمله توپوگرافی مناسب، نزولات جوی خوب، پوشش گیاهی و چشمه سارها است . گونه های مختلف جانوری در منطقه شامل قوچ و میش وحشی، کل و بز کوهی، پلنگ، گرگ، شغال، روباه، گربه وحشی، گراز و... و پرندگان شامل عقاب طلایی، دلیجه، کبک، تیهو و... و خزندگان را انواع مارها، لاک پشت و...

حدود اربعه
شمالاً: از روستاي كلاته رحمان در امتداد دامنه ارتفاعات منطقه تا روستاي خوك آب (قند آب) و سپس تا روستاي ساقچه و از آنجا در امتداد دامنه ارتفاعات منطقه تا كلاته آقامحمد و در انتها تا بند بتني دهنه ابدال آباد
شرقاً: از بند بتني دهنه ابدال اباد در مسير رودخانه تا روستاي سورستان.
جنوباً: از روستاي سورستان در امتداد دامنه كوه تا روستاي عليك و سپس در امتداد ارتفاعات بازگير امتداد مي‌يابدتا روستاي ژرف.
غرباً: از روستاي ژرف در امتداد جاده ژرف به فريمان تا كلاته منار و از كلاته منار در امتداد دامنه كوه تا روستاي چهارتكاب و سپس تا روستاي كلاته رحمان.

نام انگلیسی:  Kalilagh hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع کلیلاق

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.