شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گنبد های نمکی خرسین - هرمزگان

گنبد های نمکی خرسین - هرمزگان

غار خرسین یکی از معدود غارهای نمکی بکر و دست نخورده‌ي استان هرمزگان می‌باشد. این غار در بخش سیاهو درشمال شرقی و در فاصله ٨٠ کیلومتری مرکز استان واقع است. محیط کوه  غالبا" از سنگهای ناپایدار و نمکی تشکیل شده است از اینرو پیشروی در این غار باید با احتیاط کامل انجام شود. ارتفاع دهانه غار ٣ متر، عرض دهانه ٤ متر و طول غار ١٧٨ متر می‌باشد.پس از طی چند متر وارد تالاری می‌شوید که در واقع بزرگترین و تنها تالار این غار است. پس از حدود ١٠ متر پیشروی در تالار به یک حفره و یا به اصطلاح گربه رو واقع در سمت چپ تالار می‌رسید که شما را وارد راهروی اصلی غار می‌کند.این راهرو بدون داشتن راههای فرعی و گمراه کننده تا طول ١٧٠ متری داخل غار پیش مي‌رود‌. در هنگام ورود به راهرو بسادگی متوجه شیب غار می‌شوید و این شیب بطرف بالا تا رسیدن به انتهای غار ادامه می‌یابد.

به طور متوسط ارتفاع این راهرو تا پایان غار ٣ متر و عرض آن نیز در عریض ترین قسمتها بين 5 تا ١٠ متر است. در طول مسیر  چند گربه رو و راهروی کوتاه و تنگ وجود دارد که پیشروی را قدری کند می‌کند. در طول مسیر قندیل‌های نمکی متعددی دیده می شوند که جزء جدا ناشدنی این غار زیبا و بکر هستند. لازم به ذکر است جریان آب شوری در غار وجود دارد که با توجه به شیب غار در فصل زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا" زیادی به سمت خارج غار می‌باشد. پس از ١ساعت غار نوردی به انتهای غار می‌رسید. بهترین فصل برای بازدید از غار اوایل بهار و تابستان است که میزان بارندگی کم می‌باشد. به علت ریزشی و ناپایدار بودن دیواره های غار و بطور کلی محیط این کوه بازدید از غار در فصل هایی که با بارش شدید همراه می‌شود به هیچوجه توصیه نمی‌شود. از آنجائیکه آب آشامیدنی در داخل و همچنین در نزدیکی غار در دسترس نیست می‌بایست از قبل پیش بینی های لازم بعمل آید و نکات ایمنی را در خصوص غارها رعایت کنید.در سرتاسر مسیر غار قندیل ها و گنبد های نمکی وجود دارند و در میانه غار آبشار نمکی به ارتفاع 12 متر قابل رویت است. در قسمتهایی از مسیر شیب زیاد و پوشیده بودن مسیر از نمک با جریان داشتن آب از زیر پوشش نمکی پیشروی را قدری مشکل می‌کند.

موقعيت جغرافيايي
   اين منطقه در جوار روستاي خرسين دهستان سياهو از توابع بخش فين بندرعباس در مختصات جغرافيايي N2750 تا N2745 عرض جغرافيايي و E5616 تا E5613 طول جغرافيايي قرار دارد و  ارتفاع از سطح دريا  ارتفاع محل از سطح درياي آزاد حدود 1000 متر مي باشد و وسعت منطقه و وسعت محدوده مورد نظر 1800 هكتار مسطح برآورده شده است .

سيماي فيزيكي منطقه
    منطقه از يك رشته كوه تشكيل شده كه به صورت گنبد نمكي از داخل زمين بيرون آمده به طوريكه نوك گنبد هنوز بدون تغيير از بافت طبيعي اطراف پوشيده از بادام كوهي مي باشد ولي قسمت هاي جانبي گنبد تحت تاثير فشارهاي دروني زمين به صورت نمك ظاهر شده است و به علت نمكي شدن بافت خاك داراي پوشش قابل توجهي نمي باشد .

اهميت منطقه

      اين منطقه به دليل دارا بودن ويژگيهاي منحصر به فرد خود در مقايسه با ساير گنبدهاي نمكي موجود در استان داراي چشم اندازهاي منحصر به فرد به خصوص آبشار نمكي ، قنديلهاي متنوع با ستون هاي عظيم نمكي مي باشد . در داخل اين گنبد چشم اندازهاي متعددي وجود دارد كه حالت آبشار مانند به خود گرفته و تشكيل قنديلهاي نمكي متنوع با زيبائيهاي خاص خود را به وجود آورده است . همچنين در داخل اين تپه –ستون هاي بسيار عظيم نمكي وجود دارد كه نظر هر بيننده را به خود جلب مي نمايد .  از اين پتانسيهاي طبيعي مي توان در جنبه هاي  آموزشي و تفرجي استفاده كرد .

این منطقه توسط اداره کل حفاظت محیط زیست تحت حفاظت قرار دارد.

نام انگلیسی:  Khersin Salt Dome    

نام فارسی :  گنبد های نمکی خرسین 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.