شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گز شاهی

گز شاهی

انتشار این درخت از مصر و عراق و عربستان تا ایران و افغانستان و پاکستان بوده است. درختی است کبود رنگ و ارتفاع آن به 10 متر بالغ می شود. برگ های درخت دارای نیام و انتهای آن ها نوکدار است. گل آذین آن خوشه ای باریک انبوه با پایک کوتاه است. گل هایش دارای گلبرگ باریک و کشیده است. نام محلی آن در جنوب خراسان و کرمان گز شاهی و در بلوچستان گزلی و قوره گز و کِره می باشد. چوبش سفید و شکننده است و در تثبیت ریگ های روان در جنوب کشور گاهی به کار می رود. گز شاهی درختی با عمر طولانی است. این درخت به علت رسیدن ریشه‌ به آب های زیرزمینی زمین عمر طولانی میکند. استقامت آن در برابر برف بسیار اندک است و در صورت بارش برف در مناطق گرمسیری خشک می شود ولی مقومت آن در برابر تغییرات زیاد دما بالا است.  ارتفاع این درخت به ۱۰ تا ۱۵ متر می‌رسد. اين گياه بيشتر در جاهای خشک، کنار آب‌های شور، در زمين‌های شوره زار و کنار رودخانه‌ها رشد می‌کند.

 مناسب‌ترين جا برای رشد و زياد شدن آن منطقه های گرم وخشک بيابانی و خاک‌های شور است. اين گياه در برابر تغيير دمای هوا مقاومت زيادی دارد. به‌علاوه مناسب‌ترين خاک برای رشد گياه گز، خاک لومی است. نزديک دريا، شن‌های ساحلی و اطراف رودخانه‌ها جای مناسبی برای رشد گياه گز هستند. همچنين در کنار نهرهای زمين‌های شور و شنی و گودال‌های مرطوب و بستر رودخانه‌ها اين گياه به خوبی رشد می‌کند.

 بيماری‌ها و آسيب‌ها

الف- در اثر يخبندان، برگ درختچه‌های گز در فصل پاييز و زمستان يخ می‌زند.

ب- موريانه از پوست شاخه‌های خشک شده گز تغذيه می‌کند ولی به تنه اصلی آن آسيب نمی‌رساند. 

ج- بادهای شديد گاهی سبب ريشه‌کن شدن درختان گز می‌شود. ديده شده که گاهی در اثر بادهای شديد، تنه اصلی روی زمين قرار گرفته است. در نتيجه به جای اينکه ساقه اصلی رشد کند، شاخه های فرعی به طرف بالا رشد می کنند.

د- آفت‌های و بيماری‌های مهم گياه گز عبارتند از : پروانه برگ خوار، سرخرطومی گز، پسيل گز، پروانه تارعنکبوتی، شپشک گز. سوسک‌های چوب‌خوار نيز از آفت‌های گياه گز هستند. همچنين تعدادی از قارچ‌ها هستند که باعث پوسيدن ريشه گياه گز می‌شوند.

نام فارسی : گز شاهی 

نام علمی:  Tamarix aphylla

نام انگلیسی:  Athel pine, Athel tree, Athel tamarisk, and saltcedar

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.