شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

روستای تیس

روستای تیس

بندر قديمى تيس سابقه‏ اى چندین هزارساله دارد.وجود آثارتاریخی کهن ازقبیل قلعه ها،قبورو....حاکی ازوجودتمدنی بسیار قدیمی دراین محل است که بسیاری ازاین آثار موردشناسایی قرارگرفته اند. افضل ‏الدين ابوحامدبن‏حامد در كتاب عقدالعلى‏للموفق‏ الاعلى كه در سال 584 ه.ق نوشته از بندر تيز (تيس) و تجارت بازرگانى آن سخن گفته است.

پرتغالى‏ها نخستين كشور استعمارى بودند كه در سال 912 ه.ق (1506م) به درياى مكران حمله كردند و به فرماندهى آلبوكرك بر چابهار و تيس تسلط يافتند و تا سال 1031 ه.ق چيرگى خود را حفظ كردند. انگليسى‏ها بعد از پرتغالى‏ها در قرن 17 ميلادى و در سال 1616م. (1026ه.ق) به اين منطقه وارد شدند.

اما امروزه تیس روستایی بیش نیست که در محدوده منطقه آزاد چابهار قرارگرفته ودرمسیرارتباطی جابهار-کنارک توجه هرمسافری رابه خودجلب می کند.

در نزدیکی تیس بندرچابهارقراردارد با اینکه شهری نوپا وجدید است با پيروزى انقلاب اسلامى و بروز جنگ تحميلى به دليل اهميت استراتژيكى خاص خود مورد توجه قرار گرفته و اينك روز به روز گسترده‏ تر مى‏شود و نقش مهمى در اقتصاد كشور ايفا مى‏كند و از زمانى كه در زمره مناطق آزاد تجارى - صنعتى قرار گرفته از پيشرفت چشمگيرى برخوردار شده است.

اغلب ساكنان اين شهر در گذشته سياه‏پوستان بومى آفريقا بوده ‏اند كه در قرون گذشته به اين منطقه آمده و از طريق صيادى امرار معاش مى‏كرده ‏اند.اما امروزه شاهدمهاجرت گسترده مردم ازسایرنقاط استان وکشوربه این بندرهستیم.

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.