شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سنگ تراشی (حجاری)

سنگ تراشی (حجاری)

حجاري از جمله هنرهاي بسيار قديمي كشورمان ميباشد كه در اكثر مناطق ايران رواج داشته ولي در ساليان اخير بواسطه حضور دستگاه هاي صنعتي، شيوه سنتي آن كم رونق شده است. اما خوشبختانه در شهر تبريزحجاري سنتي، رونقي دوباره يافته و شاهد خلق آثار بسيار زيبا و چشمگيري توسط هنرمندان اين رشته دشوار هنري هستيم.

سابقه این هنر نیز در فارس قدمتی دیرینه دارد. کنده کاری بر روی سنگ و حجاریها و مجسمه های عظیم بسیار زیبا و قدرتمند در تخت جمشید و پاسارگاد و نقش رستم باقیمانده از دو هزار و پانصد سال پیش و همچنین آثار دوره اشکانیان و ساسانیان بیانگر عظمت و اهمیت این حرفه در شیراز و فارس است که با ورود اسلام به ایران و منع مجسمه سازی و پیکرتراشی به گونهای دیگر یعنی در قالب کنده کاری نقوش اسلامی منجمله نقوش اسلیمی، گل، پرنده و حیوان د رنما، بدنه و سرستون مساجد و بقاع متبرّکه و همچنین کاخها و عمارتهای مجلّل خودنمائی میکند و در این میان حجّاری خطوط، بخصوص خطوط اسلامی مانند کوفی و نسخ و ثلث شامل آیات قرآنی و ادعیه و همچنین جملات عبرت آموز و اشعار بزرگان علم و ادب با خطوط ایرانی بخصوص نستعلیق همراه با نقوشی از پرنده و انسان و گل و درخت و حیوان اهمیت بسیار زیادی پیدا میکند. که نمونه بارز آن را در قبرستان قدیمی شیراز (دارالسلام) میتوان یافت. گنجینه ای عظیم و تاریخی با قدمت بیش از هزار سال که بخش اندکی از آن در قالب «موزه سنگ» واقع در تکیه هفت تنان شیراز به چشم میخورد. امّا متأسفانه بخش مهمّ دیگری از آن دستخوش ویرانی و تاراج گردیده و هم اکنون اندکی از آنها باقی است.

شيوه كار:
سنگ مناسب پس از انتخاب در اندازه مورد نياز برش داده شده و پس از آن طرح اوليه بر روي آن پياده مي شود و سپس با قلم تخت فضاي مثبت (طرح) دورگيري و فضاي منفي تراش داده شده و خالي مي گردد. سپس خود كار (طرح) شكل دهي و پرداخت مي شود.

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.