شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

روستای اسدآباد ابرکوه

روستای اسدآباد ابرکوه

موقعيت تاريخي از تاريخچه اين روستا اطلاعات دقيقي در دست نيست. ولي قدمت روستا به حدود 300 سال ميرسد که قلعه اي قديمي که در پايين روستا قرار دارد دليل محکمي براي اثبات اين ادعاست.
موقعيت
اين روستا تابع دهستان اسفنداراز بخش بهمن به مختصات طول جغرافيايي 27َ 53 درجه و عvض جغرافيايي 57َ 30 و ارتفاع متوسط 1458 متراست.

موقعيت طبيعي
اين روستا در دشتي هموار که شيب ملايمي به سمت شرق دارد قرار گرفته و موقعيت طبيعي آن دشتي با آب و هواي گرم و خشک که در 12 کيلو متري جنوب شرقي مرکز بخش مهر آباد قرارگرفته است .

جغرافياي انساني
از لحاظ جمعيتي اين روستا شامل 213 خانوار و813 نفر مي باشد.که حدود 85 درصد آنها باسواد هستند که آمار قابل توجهي است. زبان اهالي اين روستا فارسي با اندک گرايش به گويش لري است و همچنين دين و مذهب اهالي اسلام و شيعه مي باشد.

وضعيت فعاليت و اشتغال
از مشاغل عمده آبادي مي توان به زراعت ، دامداري ، باغداري و کارگري اشاره کرد. و همچنين از صنايع دستي اين روستا مي توان به قاليبافي اشاره داشت . از ديگر هنر هاي اين اهالي تعزيه خواني در ايام سوگواري اهل بيت(عليهم السلام) است که اين برنامه ها توسط افراد مجربي انجام مي گيرد.
نوع کشت محصولات کشاورزي روستا ، آبي و از محصولات عمده آن گندم ، يونجه ، شلغم ، چغندر قند ، آفتابگردان ، انگور ، انار و صيفي جات است.

پوشش گياهي
ميزان بارندگي سالانه بسيار کم اين آبادي باعث کم شدن رطوبت نسبي هواي منطقه گشته و همچنين درجه حرارت بسيار بالا و وزش بادهاي شديد باعث تبخير هاي سطحي زيادي مي شود . جمله اين عوامل مانع پوشش گياهي مناسب آبادي شده است.گياهان و بوته هاي روييده شده در بيابان اين منطقه غالبا شوره ، خارشتري و اسفند مي باشد.ازگياهان دارويي مي توان به خاکشير ، آويشن ، شويد و ريحان اشاره کرد. و همچنين پوشش علوفه اي بسيار اندکي براي چراي دام در اين آبادي و اطراف مي باشد

آثار و ابنيه تاريخي

بقعه شيخ محمد
بقعه شيخ محمد اسد آباد اسفند آباد از بناهاي تاريخي و مدفن يکي از عرفا مي باشد که پلان اصلي بنا به صورت مربعي به ابعاد 90/5×90/5 و با ديوارهايي به ضخامت 85/ متر با مصالح خشت خام وملات گل ساخته شده است . اين بنا فاقد تزئينات
معماري مي باشد و چهار درگاه که در چهار ضلع بنا مي باشد ارتباط به داخل آنرا ميسر مي سازد. الحاقي در کنار پنجره مشاهده مي شود که به نظر مي رسد در دوره هاي بعدي اضافه گرديده است .
عوامل طبيعي تأثيرات زيادي بر بناي مذکور گذاشته و علاوه بر تخريب کلي سقف ،تخريب ديوارها و درگاههارا در پي داشته است.

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.