شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

روستای مهرجان

روستای مهرجان

مهرجان قطعه ائي از خاك ا يران زمين كه قبل از ظهور دين مبين اسلام ناب محمدي وجود داشته و احتمالا تاسيس آن به زمان ساسانيان مي رسد كه نام مبتدي آن بنام مهريج بوده و بعدا بنام مهرگان و از زمانيكه مهرجانيها به دين اسلام روي آوردند به نام مهرجان ناميده شده است و در تاريخ بنام مهريجان به چشم مي خورد. مهرجان زماني جزء خطه خراسان و زماني جزء استانهاي يزد و سمنان ودر حال حاضر جزء استان اصفهان مي باشد.

مهرجان در حال حاضر مربوط به بخش خوروبيابانك و شهرستان نائين و استان اصفهان ميباشد. فاصله مهرجان تا مركز بخش 35 كيلومتر وتا شهرستان 220 كيلومتر و تا مركز استان 450 كيلومتر و تا تهران بزرگ 750 كيلومتر مي باشد.

مهرجان دهستا ني است كه در گودترين نقطه بخش قرار دارد با زمين صاف و مسطح كه از طرف شمال و ناحيه كوستاني قله و مهدن گل بنتو نيت سفيد و نيزار از طرف جنوب به كوههاي بياضه و مزارعه محمد آباد و دولت آباد رضوانيه و شكر آباد و از طرف شرق به منطقه كوير لوت و از طرف غرب به روستاههاي نيشابور، گرمه، عروسان، ارديب، ايراج، بازياب، هفتومان، حسين آباد و خنج دادكين مي باشد.

مهرجان داراي آب و هواي گرم و خشك مي باشد كه تابستانهاي بسيار گرم و سوزان و زمستانهاي بسيار سرد. زمينهاي خشك و پوشيده از لايه هاي نمكي و در فصلهاي پائيز و زمستان مقدار ناچيزي باران مي بارد

مهرجان داراي يك رشته قنات به طول تقريبي 15 كيلومتر كه عميق ترين آن يعني چشمه حدود 120 متر عمق دارد كه بصورت شيب آب به محل مي رسد و داراي چندين مزرعه كه عبارتند از توفيق آباد /كلاته. شمس آباد . سلطانيه. قاسميه .محمد آباد . دولت آباد .دهنو . رضوانيه .مزرعه حاجي جلاليه . شكرآباد . عبدل آباد.كه اينها هر كدام داراي قنوات مخصوص به خود مي باشند

قبل از انقلاب در اين مزارع خانواده هائي زندگي مي كرد ند ولي در حال حاضر بدلبل نبود بازار كار اكثر آنها خالي از سكنه بوده و حتي قنوات آنها هم بدليل عدم مهار سيلا بهاي فصلي متا سفانه ويران گرديده و مزارع مربوطه در حال از بين رفتن هستند.

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.