شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

درباره استان لرستان

درباره استان لرستان

استان لرستان سرزميني زيبا با آب و هواي دلپذير و محصوردركوههاي مرتفع و صعب العبور است كه بين 46درجه و51دقيقه تا 50 درجه و22 دقيقه عرض شمالي درسلسله جبال زاگرس مياني واقع شده است. اين استان از شمال به استانهاي مركزي و همدان ,از شرق به استان اصفهان ,از جنوب شرقي به چهار محال وبختياري ,از جنوب به استان خوزستان و از غرب به استان كرمانشاه و ايلام محدود است.

استان لرستان با مساحت 28064 كيلومتر مربع در غرب كشور پهناور ايران واقع و7/1 درصد مساحت كشور را به خود اختصاص داده است . اين استان با بيش از 1600000 نفر جمعيت 6/2 درصد جمعيت كشور را دارا مي باشد . بنابراين استان لرستان از حيث مساحت و نيز جمعيت رتبه چهاردهم را بين استانهاي كشور حائز گرديده است.  
استان لرستان داراي 9 شهرستان ، 25 بخش ، 12 شهر ، 81 دهستان و 2842 آبادي مسكوني مي باشد .
وضعيت مناسب اقليمي و آب و هوايي استان وضعيت مطلوبي جهت رشد و توسعه بخشهاي مختلف اقتصادي فراهم كرده است . وجود آثار متعدد باستاني كه مؤيد سابقة درخشان فرهنگي است همراه با جاذبه هاي فراوان گردشگري از جمله ويژگيهاي ممتاز لرستان مي باشند . اين استان با مردمي سخت كوش نه تنها در مرزهاي داخلي ، كه در دوره جنگ تحميلي نقش اصلي را در ايجاد امنيت براي كشور ايفا نموده است .
به گونه اي اين استان عليرغم نداشتن مرز مشترك با عراق دومين استان خسارت ديده از جنگ تحميلي بوده و تقديم بيش از 22 هزار شهيد و ايثارگر به جمهوري مقدس اسلامي نيز خود به تنهايي مؤيد اين ادعا مي باشد .
استان لرستان داراي اقاليم مختلف و متنوع بوده ، به طوريكه شمال آن با آب وهواي سرد شروع و جنوب آن به اقليم گرم ختم مي شود . تنوع وسيع آب و هوايي در استان شرايطي به وجود آورده كه در بسياري از متون از آن به عنوان شمايي از كشور پهناور ايران اسلامي منهاي مناطق كويري ياد كرده اند.
ميانگين بارندگي استان 8/606 ميلي متر است .

:: جمعيت و نيروي انساني

استان لرستان با دارا بودن 7/1 درصد از مساحت كل كشور ، 6/2 درصد جمعيت كشور را در خود جاي داده است كه از نظر هر دو شاخص رتبه چهاردهم ميان استانهاي كشور مي باشد . اين استان بطور كلي 5/3 درصد كل شهرستانهاي كشور ، 2 درصد كل شهرها و 3/2 درصد از كل جمعيت شهري و 1/3 درصد از كل جمعيت روستايي را در خود جاي داده است .

:: موقعيت طبيعي و جغرافيايي

استان لرستان در غرب ايران بين 46 درجه و 51 تا 50 درجه و 3 دقيقه طول شرقي از  نصف النهار گرينويچ و 32 درجه و 37 دقيقه تا 34 درجه و 22 دقيقه و وسعت آن حدود 28559 کيلومتر مربع است.

اين استان، از شمال به استان هاي مركزي و همدان، ازجنوب به استان خوزستان، از شرق به استان اصفهان و از غرب به استان هاي كرمانشاه و ايلام محدود است

اشترانكوه با 4050 متر ارتفاع بلندترين نقطه استان لرستان است. پست ترين نقطه آن  در جنوبي ترين ناحيه استان واقع شده و حدود 500 متر از سطح درياي آزاد ارتفاع دارد .

بر اساس آخرين تقسيمات كشوري در سال 1375، استان لرستان، داراي 9 شهرستان، 10 شهر، 20 بخش، 81 دهستان و 2842 آبادي داراي سكنه بوده و مركز آن شهر خرم  آباد است.

شهرستان هاي استان عبارتند از:خرم آباد بروجرد، اليگودرز، دورود، ازنا، كوهدشت، دلفان، سلسله و پلدختر.

:: دين و مذهب

پيش از اسلام آيينها و مذاهب مختلفي در لرستان رايج بود. اولين نشانه هاي آليز  زروان كه گفته مي شود دين زرتشت از آن نشأت گرفته در لرستان ديده مي شود.
بعدها آيين مهر پرستي در كنار دين زرتشتي در لرستان پديد آمد. همچنين پرستش بانو آناهيتا الهه آبها نيز در لرستان شايع بود. پس از ورود اسلام، مردم لرستان نيز  همچون ساير اقوام ايران به اين دين آسماني گرايش پيدا كردند. از قرن هشتم هجري  به بعد بتدريج مردم لرستان آيين تشيع را پذيرفتند و هم اكنون لرستان يكي از مناطق مهم شيعه نشين ايران بشمار مي آيد.

:: جاذبه هاي تاريخي و باستاني لرستان

استان لرستان به لحاظ دارا بودن جاذبه هاي مختلف گردشگري از مناطق پربار كشور ميباشد. تاريخ كهن اين سرزمين و يادمانهاي بجاي مانده از آن مانند قلعه ها، پل ها، سنگ نوشته ها، غارهاي مسكوني پيش از تاريخ، غارهاي منقوش و . . . همگي جزء بهترين جاذبه هاي توريستي به شمار مي روند.

:: جاذبه هاي خرم آباد

- قلعه فلك الافلاك
- مناره اجري
- سنگ نوشته
- گرداب سنگي
- پل شكسته
- موزه فلك الافلاك
- مقبره زيدبن علي
- درياچه كيو
- آبشارنوژيان
- آبشار سه گانه گريت
- بقعه شجاع الدين خورشيد
- بقعه شاهزاده احمد
- مسجد جامع
- مقبره بابا طاهر
-  سراب چنگايي
- بازار سرپوشيده
- تنگه شبيخون
- گردشگاه گوشه

:: جاذبه هاي بروجرد

- امامزاده جعفر
- مسجد جامع
- مسجد امام (سلطاني)
- دهكده ييلاقي ونايي
- مقبره شاهزاده ابوالحسن

:: جاذبه هاي دورود

- امامزاده پيروالي
- آبشاربيشه
- درياچه گهر
- غار وسراب منو
- دره ني گا
- سراب رودك

:: جاذبه هاي اليگودرز

- امامزاده پيرامام
- آبشار آب سفيد
- آبشارچكان
- غار بزنويد
- غار تمندر
- سراب ماهي چال
- سراب گايگان
- سردره
- طبيعت شول آباد و كيگوران

:: جاذبه هاي ازنا

- تونل برفي
- دره تخت
- امامزاده قاسم
- دامنه هاي اشترانكوه
- چشمه قلقلي

:: جاذبه هاي نورآباد (دلفان)

- مقبره شاهزاده ابراهيم
- تپه حمام

:: جاذبه هاي کوهدشت

- شمه گوگردي گراب
- چشمه گوگردي خوشاب
- چشمه سياب
- دره و غارويزنهار
- دره سرطرهان
- غار ميرملاس
- غار بردسفيد
- قلعه كوگان
- قلعه سيله

:: صنايع دستي و سوغاتي هاي لرستان

باتوجه به تركيب جمعيت عشايري ,روستايي وشهري دراستان و متناسب با نوع فعاليت انهاصنايع دستي نيز متفاوت و متمايز ميباشد.اكثر دست ساخته ها و بافته هاي عشايري و روستايي استان سياه چادر, قالي , گليم ,چيت, جاجيم بافي و رنگرزي ميباشد.وصنايع دستي شهري استان خراطي,ورشوسازي,نمدبافي ,قاليبافي و گليم بافي ميباشد.كه عمده سوغاتي هاي لرستان راتشكيل ميدهند.عسل لرستان كه از نظر مرغوبيت و ارزش غذايي در سطح بالايي ميباشد يكي ديگر از محصولات سوغاتي لرستان به شمار ميرود.

 

 

منبع: iranhotelonline

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.