شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جاذبه هاي گردشگري اردبيل

جاذبه هاي گردشگري اردبيل

استان اردبيل

اين استان براساس تازه ترين تقسيمات كشوري داراي شش شهرستان و 16 بخش شش دهستان و 2193 آبادي است. شهرهاي اردبيل نمين، نير، سرعين، بيله سوار، پارس آباد، اصلاندوز، خلخال، گيوي، مشگين شهر، كوثر و گرمي شهرهاي آن را تشكيل مي دهد.

ديدنيهاي استان

چشمه هاي معدني سرعين

شهر سرعين يا سرقين در غرب شهر اردبيل واقع شده و فاصله ان تا

اردبيل 28 كيلومتر است. سرعين تا پيش از آن كه به يمن چشمه هاي آب گرم و معدني خود مورد توجه و علاقه مردم قرار گيرد روستايي كوچك بود. آب هاي گرم سليس فراوان دارد. بررسي كلروبيكربناته كلسيك گاز دار وخيلي گرم است و سليس فراوان دارد. بررسي ميزان املاح و باقي مانده خشك آنها دنشان مي دهد كه همه اين چشمه ها يك منشاء دارند و آب اصلي آنها گرم است و از ژرفاي زمين مي جوشند. در لايه هاي بالاتر زمين كربنات كلسيم را بصورت بيكربنات كلسيم در خود حل مي كند. استحمام در چشمه هاي سرعين داراي اثرات آرام بخش است و دردهاي عصبي رماتيسمي و عصبي مفصلي را تسكين مي دهد.

دشت مغان

در غرب درياي خزر در حدود 300 تا 350 هزار هكتار وسعت دارد. اين دشت با حرارتي بين 3/2 تا 35 درجه سانتي گراد تنوع منطقه اي است متعدل و يكي از قطب هاي كشاورزي و دامپروري استان است. سراسر مغان به علت حاصل خيزي خاك دماي مساعد و موقعيت خاص منطقه اي زير كشت غلات حبوبات و علوفه است.

پل خداآفرين

رودخانه ارس دوپل تاريخي به فاصله اي اندك (100متر ) از يكديگر روي بنا شده اند كه بنام خدا آفرين مشهورند. اولي منسوب به سده ششم هجري (دوره سلجوقيان) است. طول آن 160 متر است (120 متر آن متعلق به ايران و 40 متر آن متعلق به جمهوري آذربايجان است) و داراي 15 تاق ها استقرار پايه تاق ها به صخره هاي طبيعي رودخانه ارس بوده است. مصالح ساختماني اين پل سنگ هاي قلوه و لاشه در پايه ها و آجر در ساختمان تاق و ملاط آن اهك گچ است.

جنگل ها و بيشه ها

علاوه بر پوشش گياهي كه در فضاي جلگه اي دره اي و كوهستاني استان قرار دارد جنگل هاي متراكم نيز در محدوده شهرتسان خلخال وجود دارد كه از امكانات بسيار مساعد در زمينه جذب جهانگرد برخوردارند. همچنين جنگل هاي چشمگيري نيز در دامنه شرقي كوه سبلان واقع شده كه بيشتر اين منطقه را پوشانده است. بيشترين گونه هاي درختي اين جنگل ها فندق معروف است. اين جنگل ها يكي از گردشگاه هاي مهم استان اردبيل اند. اين منطقه به فندقلو ...

گنبد ”الله الله“

بلندي برج آن در حدود 5/17 متر است. سطح داخلي آن يا آيات فراوان و نقاشي روي پوشش چرمي، مقرنس كاري سقف تزيين يافته است سطح خارجي برج با چند نوع تزيينات مختلف پوشيده شده كه عبارتند از سطح جانبي با تكرار كلمه ”الله“ با كاشي فيروزه اي در متن آجري تزيين يافته و به اين دليل به گنبد ”الله الله“ معروف است.

سبلان و دانه هاي آن

سبلان و دامنه هاي شهر اردبيل 4811 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. ارتفاع ان نسبي آن نسبت به دره قره سو در حدود 3400 متر است. رشته كوه اتشفشاني خاموش سبلان از دره قره سو در شمال غرب اردبيل آغاز مي شود و در جهت شرقي غربي به طول 60 كيلومتر است. رشته كوه آتشفشاني خاموش سبلان از دره قره سو در شمال غرب اردبيل آغاز مي شود و در جهت شري- غربي به طول 60 كيلومتر و عرض تقريبي 48 كيلومتر تا كوه قوشاداغ در جنوب اهر امتداد مي يابد.

صنايع دستي و سوغاتي ها

صنايع دستي در استان اردبيل با همه نارسايي ها و بي توجهي ها كه در طول ساليان گذشته شاهد آن بوده هنوز هم به صورت ناشناخته ولي زيبا زينتبخش كانون هاي فرهنگي و مسكوني بسياري از كشورهاي جهان است. انواع فرش، مسند شال ورني گليم جاجيم اشياء سفالي چوبي و فلزي و ... هنرمندانه همراه با نقش و نگارهاي زيبا در استان اردبيل جان مي گيرند و هنردستي و ارزشمند اين منطقه را به نمايش مي گذراند.

 

منبع: iranhotelonline

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.