شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار گل آخور (گل آخیر)، ورزقان

آبشار گل آخور (گل آخیر)، ورزقان

آبشار گل آخور ورزقان در موقعیت جغرافیایی E460724 N383337  در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آبشار گل‌آخور یکی از جای‌های دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در حوالی روستای گل‌آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان قرار گرفته‌است. واژهٔ «گل‌آخور» در زبان ترکی آذربایجانی به معنای «گل‌ریز» است.  آب اين آبشار بسيار خنك هست  كه از كوههاي شمالي و مرتفع اين روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به يك آبشار زيبا تبديل مي شود ارتفاع آبشار حدود ۱۰ متر مي باشد ادامه آبشار پس از عبور از دره زيبا و سر سبز و پردرخت و گذر از روستاي ارزيل با رود طرزم به يكديگر مي پيوندند و رود بزرگي نشكيل داده  و به سمت روستاي حاجيلار و كبود گنبد سرازير ميشود.

 

علاوه بر آبشار، قله جلا داغي اين روستا و ييلاق هاي با لادست قله ميتواند مورد توجه گردشگران و كوهنوردان قرار بگيرد مردم روستا اكثراً سيد هستند و يك امامزاده هم در طرف ديگر روستا ((سمت باغات)قرار دارد كه به امامزاده پير سید علی اقا معروف است  چند تا آلاچيق توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در بالاي آبشار حهت استفاده گردشگران ساخته شده و همچنين راه رسيدن به خود آبشار براي راحتي مسافران پلكان كشي شده است. اهالي روستا به اين آبشار چرنا مي گويند.

 

 اين روستا در مسير ورزقان-خاروانا در منطقه اي به نام سه راهي ممد آقا واقع شده ،در اين سه راهي بعد از پيچيدن به جاده فرعي و طي حدود پنج كيلومتر راه به روستاي ارزيل رسيده و از ارزيل تا خود آبشار يك كيلومتر بايد خاكي رفت معدن طلای اندریان هم در اين منطقه هست.

 

ارسباران به خاطر وجود کوه هاي سرسبز، جنگل هاي زيبا، مراتع غني و رودهاي پرآب، از زيبايي هاي دل انگيزي برخوردار است و کانون تجمع زيبايي تنوع طبيعت به حساب مي آيد. جنگل هاي ارسباران با 130 هزار هکتار وسعت از شهرت جهاني برخوردارند و در مناطق کليبر، ورزقان، هوراند، ميشه پاره، منجوان شرقي و غربي، ديزمار شرقي و کيوان گسترده شده است. اين جنگل ها داراي بيش از 180 گونه درختي و درخچه اي است که در بخشي از آن در سال 1976 در شمار اندوختگاه هاي زيست کره(برنامه انسان و کره مسکون سازمان ملل متحد) قرار گرفت. جنگل هاي ارسباران يکي از جنگل هاي زيباي کشور است که داراي تنوع گياهي بسيار مناسب، هواي مطبوع و حيات وحش متنوع مي باشد و بسياري از جانوران کمياب در آن تحت حفاظت قرار دارند. طبيعت کم نظير ارسباران، جاي تحقيق و بررسي بسياري دارد. مهمترين محصولات کشاورزي منطقه، غلات و ميوه هايي مانند گيلاس، گردو، سيب، گلابي و توت مي باشد که کيفيت بسيار بالايي دارند. از ديگر زيبايي هاي منطقه ارسباران مي توان به قلعه بابک در شهرستان کليبر و همچنين چشمه و آبشار کوچک دامجي قيه در شهرستان زنوز که آب آن از ميان سنگ هاي آهکي تراوش مي کند اشاره کرد. اين چشمه شکل هاي زيبايي را در سطح سنگ هاي مجاور خود ايجاد کرده است و محلي مناسب جهت اقامت و تفرج است. تفرجگاه دامجي قيه بالاتر از روستاي درق واقع گشته است.

نام آبشار:  آبشار گل آخور، ورزقان

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.