شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار لاتون (بارزاو)، آستارا

آبشار لاتون (بارزاو)، آستارا

آبشار لاتون آستارا در موقعیت جغرافیایی E484746 N381822 در استان گیلان و مرز استان اردبیل واقع است. آبشار لاتون در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته‌است . ارتفاع  آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که از این حیث در دایره آبشارهای بلند ایران جای میگیرد. این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود. حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد.

برای رسیدن به آبشار ابتدا به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا سپس راه فرعی در جهت جنوب پس از گذشت چند کیلومتر به روستای کوته کومه منتهی میگردد .  برای رسیدن به آبشار باید راه مالرویی به طول تقریبی 6 کیلو متر  را در دل جنگلهای زیبای منطقه پیمود . پیمایش این مسیر حدود 4 ساعت به طول خواهد انجامید. برای طی مسیر بهتر است از راهنمایان محلی استفاده گردد تا از مسیر آبشار در جنگل منحرف نگردید. هواي منطقه تقريبا گرم و شرجي است از این رو پیمایش این مسیر بهتر است در اوايل بهار يا اواخر زمستان انجام گیرد.

ابتداي مسير از يک دامنه کوهستاني با درختاني جنگلي شروع شده و در ادامه قسمتي از مسير را نيز در کنار رودخانه طي مي کنيد. در حاشيه رودخانه لوندويل يکي از زيباترين جنگل هاي گيلان با انبوهي از درختان آلو، گلابي، گردو، فندق و سيب وحشي وجود دارد که در سه فصل از سال، سرسبزي و زيبايي خود را حفظ مي کند. پس از گذشتن از اين جنگل پردرخت، وارد کوهستان و سپس مراتع مي شويد که به حدفاصل اين دو نوع اکوسيستم اصطلاحا اکوتون مي گويند.

نام آبشار:  آبشار لاتون، آستارا 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.