شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار مارگون، سپیدان

آبشار مارگون، سپیدان

آبشار مارگون سپيدان در موقعیت جغرافیایی E515337 N302927 در استان فارس واقع است. این آبشار در استان فارس و در کنار روستای مارگون قرار دارد. این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می شود.

 

این آبشار به ارتفاع 70 متر و عرض 100متر، به‌ دلیل‌ قرار گرفتن‌ درداخل‌ تنگه‌ زیبای‌ مارگون‌ و تعدد رگه‌های‌ آبشاری‌ كه‌ به‌ درون‌ دره‌ و مسیر رودخانه‌ می‌ریزند و همچنین‌ تداخل درختان جنگلی و توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، زیبایی عجیبی به این آبشار بلند و زیبا که همچون ماری در دل کوه جاریمی گردد، داده است ‌. درپیرامون‌ این‌ آبشار علاوه‌ بر جریان‌ رودخانه‌ها و چشمه‌ها، زیبایی‌های‌ طبیعی‌ دشت‌های‌ مملو از لاله‌ واژگون‌ وگل‌های‌ رنگارنگ‌ ختمی‌ و دیگر گل‌های‌ وحشی‌، منظره‌ای‌ بدیع‌ پدید می‌آورند كه‌ دیدار از آن‌ را به‌ خاطره‌ای‌فراموش‌ نشدنی‌ تبدیل‌ می‌كنند.  راه ماشین رو تا جائی که حدود ۸۰۰ متری آبشار است. ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌های سیمانی است. در محوطه ورودی آبشار پارکینگی ساخته شده که عکس آن را در گزارش می‌توانید ببینید. در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است.

 

از مشخصات منحصربفرد اين آبشار است که سرچشمه آبشار از پيشاني يک کوه بلند صخره اي است و آب با فشار از درون شکاف هاي صخره فوران مي کند و مجموعه اي از آبشارها را به صورت تابلويي گسترده نمايش مي دهد. در انتهاي آبشار، آب به صورت نهري بزرگ به رودخانه کمهر مي پيوندد. مارگون از معدود آبشارهاي ايران است که براي اکوتوريست هاي خارجي نيز شناخته شده است و اغلب خواهان ديدار آن هستند. محدوده اين آبشار به عنوان يک منطقه حفاظت شده در فهرست آثار طبيعي ايران به ثبت رسيده که نشان از غناي گونه هاي گياهي و جانوري آن دارد. شايان ذکر است برخي، آبشار بهرام بيگي در استان کهگيلويه و بويراحمد را که در مسير سي سخت به پاتاوه(در منطقه اي به نام مارگون) قرار دارد با اين آبشار اشتباه مي گيرند و بايد به آن دقت شود. مسير سپيدان به مارگون از نظر تنوع آب و هوايي شگفت آور است. بطوريکه همزمان در اين مسير، هم با گرما(در بخش هاي کم ارتفاع) و هم با برف(در بخش هاي مرتفع) مواجه مي شويد. از ديگر جاذبه هاي گردشگري و زيباي سپيدان مي توان از آبشار تنگ تيزاب، چله گاه، پيست اسکي پولاد کف، چشمه شش پير، برم فيروز، چشمه بهرغان، تنگ دلخان، سرمور کمهر، دشت مهر، سراب کهکران، و تنگ غوره دان نيز نام برد.

نام آبشار:  آبشار مارگون، سپیدان 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.