شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

بهار دیدنی سمیرم

بهار دیدنی سمیرم
آورده‌اند که «سمیرم» برگرفته از نام «سمیرامیس» ملکه بابل در دنیای باستان است که روزگاری از این ناحیه گذر کرده است.اما روایت خوشتر، آن را به افسانه‌های ایران باستان پیوند می‌دهد که چون سام نریمان پهلوان شاهنامه فردوسی به دندان درد سختی گرفتار می‌شود، بی‌تابی او را فرا می‌گیرد و چون به این منطقه می‌رسد دردش آرام و نام این مکان درد افکن را «سام آرام» نهادند
. این طور که پیداست سمیرم از دیرباز به خاطر مناظر بدیع، کوه‌های سر به فلک کشیده، آبشارهای بی‌قرار و رودخانه‌های خروشان، پوشش گیاهی متنوع و آب و هوای خوش، بستری برای بازیافتن بهبودی و سلامتی بوده است.
سمیرم در ۱۶۵کیلومتری جنوب اصفهان، بین استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری واقع شده است و دو چشمه زیبا و معروف به نام‌های چشمه خوانسار و چشمه خانعلی دارد. وجود آثار باستانی و کتیبه‌های میخی حک شده بر دل کوه‌ها و سنگ‌های استوانه‌ای که به «میل» معروفند و گذشته این شهر را به دوران ساسانیان می‌رساند، البته هنوز کاوش باستان‌شناسی ویژه‌ای در این منطقه صورت نگرفته است.
سابقه شهرنشینی سمیرم هم به دوره هخامنشیان برمی‌گردد، در جنوب سمیرم مزرعه‌ای به نام کوره (هخامنشیان به شهر کوره می‌گفتند) وجود دارد که هنوز هم خرابه‌هایی از خانه‌ها و حتی حمام در آن به جا مانده است.آبشار سمیرم یکی از جذاب‌ترین مواهب طبیعی این منطقه است که بهار هر سال عده زیادی را به سوی خود فرا می‌خواند. اگر دلتان برای دیدن یک رنگین‌کمان رویایی تنگ شده، ایستادن روی تخته‌سنگ‌های رودخانه نزدیک آبشار سمیرم، وقتی که آفتاب به آبشار می‌تابد را به شدت توصیه می‌کنیم؛ دیدن رنگین‌کمانی که پشت آبشار درست می‌شود، چیزی نیست که به همین راحتی‌ها بشود از دست داد.
البته از تخت‌سلیمان، آب‌ملخ، دهات پادنا و کوهستان سرسبز آن هم نباید غافل شد. چشمه آب ملخ در ۶۰کیلومتری جنوب‌غرب سمیرم واقع شده و حکایت جالبی دارد. ظاهراً در زمان قدیم وقتی‌که ملخ‌ها به کشتزارها و اراضی زراعی حمله می‌کردند، روستاییان مقداری از آب چشمه را در ظرفی ریخته، در مزرعه می‌گذاشتند و معتقد بودند که با این کار ملخ‌ها پراکنده می‌شوند. تخت سلیمان هم که در دو کیلومتری آب ملخ واقع شده، به عقیده عده‌ای روزگاری که سلیمان پیامبر(ع) از این دیار عبور می‌کرده استراحتگاهش بوده است.
تختگاه و قدمگاه سلیمان نبی، در تنگه‌ای بسیار عمیق قرار گرفته و به صورت پلی سنگی و طبیعی از قرن‌ها به‌جای مانده است. در فاصله بین این پل سنگی تا قله کوه، غاری وجود دارد که از آن چشمه‌ای با آب شیرین و نیمه‌گرم جاری است و به صورت آبشار پودر روی رودخانه ماربرکه می‌ریزد؛ این جاذبه طبیعی در نوع خود بی‌نظیر است. اگر هوای گشت‌وگذار در کوهستان‌های اطراف سمیرم به سرتان زد، دیدن رودخانه پرآب ماربرکه که مثل یک مار خوش خط و خال در شمال رشته‌کوه دنا امتداد دارد و از هر گوشه‌اش چشمه‌ساری زیبا جاری است را از دست ندهید.
سمیرم، دشت هم دارد؛ دشت قبرکیخا، دشت مهرگرد (وَردشت)، دشت حنا، دشت قورتَپَسی و دشت سمیرم از مهمترین و زیباترین دشت‌های آن هستند. بهار سمیرم شب‌های خنک و زیبایی دارد؛ سفرتان را طوری برنامه‌ریزی کنید که حداقل یک شب در آن‌جا بمانید. شما می‌توانید از طریق اصفهان، بهبهان و کهکیلویه و بویراحمد به این منطقه سفر کنید.

 

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.