شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار وروار (رود فرق)، جیرفت

آبشار وروار (رود فرق)، جیرفت

آبشار وروار جيرفت در موقعیت جغرافیایی E581139 N283214 در استان کرمان واقع است.  این آبشار که از رود "فرق" سرچشمه می گیرد از زیباترین جاذبه های گردشگری شهرستان عنبرآباد محسوب می شود، این آبشار که در شمال شرقی شهرستان عنبرآباد قرار دارد برای دسترسی به آن باید از مسیر جاده جیرفت - کهنوج عبور کرد و از دو راهی جهادآباد حدود 20کیلومتر به سمت مردهک و روستای رود فرق رفت.

 

رود فرق در دهانه خروجی آب رودخانه ای قرار دارد که از منطقه جبالبارز جنوبی و خصوصا قله علم شاه سرچشمه می گیرد و از آبشار سرازیر می شود فاصله روستای رود فرق تا آبشار حدودا 10 کیلومتر است که کوههای دو طرف رودخانه با شیب بسیار تندی که دارند مانع از عبور می شوند و تنها راه عبور از مسیر رودخانه است که آن هم به دلیل شیب بسیار تند و  ناهموار و وجود سنگهای گرانیت بسیار بزرگ که در بعضی از مسیرها طوری بر روی هم قرار گرفته اند که اگر شیئی از دستت بیفتد پیدا کردن آن ناممکن است سبب کندی حرکت می شود و به همین دلیل طی کردن این مسافت 10 کیلومتری حدود سه ساعت طول می کشد.  در کنار این آبشار عظیم وجود قلعه های تاریخی برای علاقمندان ابنیه تاریخی فرصت مناسب دیگری فراهم کرده است که از آثاری همچون قلعه فرق و قلعه سالار رضا نیز بازدید کنند. سرسبزی بی نظیر منطقه و پوشش گیاهی خاص این منطقه را به بکرترین مکانهای گردشگری کرمان تبدیل کرده است. به دلیل ارتفاع بسیار زیاد این آبشار آب در انتها به صورت پور فرو می ریزد و شرایط بسیار مطلوبی را در منطقه ریزش به خصوص در فصول گرم سال ایجاد می کند.

 

این آبشار پر صلابت در دامنه قله «علم شاه» که با3741 متر بلندترین قله جبال بارز محسوب می گرد؛ واقع شده است. هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردان و طبیعت دوستان به مقصد این منطقه و بلندی­ های آن عزم سفر می­ کنند. مسیر دسترسی به این آبشار و قله علم شاه خصوصا در اسفند ماه، همراه با تضادهای بی نظیری چون باغ های لبریز از میوه­ های نارنجی رنگ مرکبات، دشت وسیع و رویایی گل­های نرگس، بستر سنگی رودخانه، خروش آبشار بلند وروار ودر بالا دست، برف و یخ قله علم شاه است و این همه، در کمتر از نیم روز راهپیمایی نصیب عاشقان طبیعت وکوه یاران می گردد. در این منطقه، سفر وگردش در دره ها و روستاهایی چون وروار، کرور، قصبه و امجز در بالا دست آبشار، انبوه خاطرات به یادماندنی را به همراه خواهد داشت. اگرچه در ارتفاع این آبشار اختلاف نظر دیده می شود؛ اما از محل زاویه شکست در بالاترین نقطه تا سطح حوضچه 150 متر می باشد. براساس گزارش اعضا تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر استان جهت نورد دیواره، پس از ریزش 160 متر طناب، حدود30 متر صخره نوردی تا کف آبشار انجام پذیرفته است.  همچنین در مسیر رسیدن به آبشار اصلی، آبشارهای دیگری چون «دوقلو» و «تخت» دیده می شود.

رشته کوه جبال بارز به طول 250 کيلومتر طولاني ترين رشته کوه در جنوب شرقي کشور است و از ارتفاعات جنگلي و مناظر بکر و بديعي تشکيل شده که آبشارهاي وروار و سرنکوه از آن جمله اند. آبشار وروار يکي از بلندترين آبشارهاي استان به همراه قله عظيم علم شاه در دامنه کوه جبال بارز خودنمايي مي کند.  آب اين آبشار از کوه علم شاه سرچشمه گرفته و روستاي رودفرق را مشروب مي کند. اگرچه منطقه جبال بارز عمدتا جنگلي است ولي ميزان جنگل هاي در منطقه علم شاه در مقايسه با ساير مناطق بيشتر است. از دو مسير امجز(امگز) و رودفرق مي توان به اين آبشار رسيد که در مسير اول باغ هاي مرکبات، جنگل هاي بادام کوهي و بنه، پرندگاني نظير کبک، چنارهاي امجز، چمنزارها و آبراهه ها، عشاير کوچ رو و مناطقي مملو از گياهان دارويي نظير درمنه، کلپوره و بابونه چشم نوازي مي کنند و در مسير دوم نيز باغ هاي بزرگ مرکبات، نخيلات، رودخانه، دشت هاي پوشيده از گل نرگس قلعه سنگي سموران خودنمايي مي کند. در بالاي آبشار منطقه نسبتا وسيعي است که آن را وود مي نامند. با توجه به اينکه کوه علم شاه با ارتفاع 3741 متر بلندترين قله جبال بارز است، اين ارتفاع نسبت به بلندي شهر جيرفت که 670 متر مي باشد، بسيار جالب و حايز اهيمت مي باشد.

نام آبشار:  آبشار وروار، جیرفت 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.