شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

آبشار یاسوج، بویراحمد

آبشار یاسوج، بویراحمد

آبشار ياسوج بويراحمد در موقعیت جغرافیایی E513737 N304036 دراستان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. یاسوج مرکز شهرستان بویراحمد است و در شمال شرقی استان واقع شده‌است. پیش از ایجاد این شهر، در حدود ۶ کیلومتری آن، یک شهر قدیمی به نام «تل خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خوانین بویراحمد علیا بوده‌است. اینک به جز تپه‌های پراکنده و یک روستا، اثری دیگر از آن باقی نمانده‌است. تل خسرو متجاوز از دو هزار سال قدمت دارد. یاسوج در کنار رودخانه بشار در تپه‌های متعدد در ارتفاع ۱۸۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

 

این آبشار در 2 کیلومتری شمال شهرستان یاسوج واقع شده و ارتفاعی در حدود 10 متر دارد.  شمال شهر یاسوج واقع شده ودارای جاده دسترسی آسفاله بوده واز ابتدای نوروز تا اواخر مهر ماه فصل مناسبی جهت تفریح وپذیرایی گردشگران است. در طول مسیر تا پای آبشار تفرجگاهی شکیل، زیبا و هماهنگ با طبیعت منطقه احداث شده و زیبایی ویژه ای به این مکان، از مهم ترین جاذبه های گردشگری و طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد بخشیده است.

 

عمده ترين منابع آبي شهرستان بويراحمد رودخانه بشار و رودخانه کبکيان(دشت روم) است که رودخانه بشار از ارتفاعات جنوب شرقي و شمال شرقي شهر ياسوج سرچشمه گرفته و از کنار شهر ياسوج گذشته و در ناحيه شمال غربي پس از ادغام با رودخانه کبکيان و خرسان به سمت جنوب غربي ادامه مسير داده و در نهايت در مرز استان چهارمحال و بختياري به رودخانه کارون مي پيوندد. رودخانه کبکيان نيز از کوه هاي اطراف منطقه سرگچينه و سپيدار در بيست کيلومتري جنوب ياسوج سرچشمه گرفته و در ادامه با دريافت آب چشمه ها و نهرهايي در مسير خود، در نزديکي بخش کبکيان و در منطقه اي به نام دروهان به رودخانه بشار مي پيوندد. مهمترين ارتفاعات اين شهرستان، چال کلاغ، کوه هجال، کوه آب نهر، دومازه، وزگ، دوپشته، پازنان، کالوس، کاچيان، شيرکش و تامر نام دارند. شهر نوپا و زيباي ياسوج در دهانه انبري شکل صخره هاي زاگرس و در لابلاي جنگل هاي انبوه و سرسبز بلوط، آرميده است.

نام آبشار:  آبشار یاسوج، بویراحمد 

 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.