شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تهران را هم ببینیم

تهران را هم ببینیم
باور کنید تهران هم علاوه بر ترافیک و هیاهو و چند موزه‌ جاهای دیدنی بسیاری دارد که البته شاید بارها از کنار بسیاری از این اماکن عبور کرده باشید بی‌آن که بدانید، این گذر از کنار یک تاریخ است. تهران علاوه بر این‌که دارای اماکن تاریخی است تفرجگاه‌های بسیاری هم دورادور آن را احاطه کرده است که نگاهی گذرا به آن خواهیم داشت.
● ارتفاعات و قله‌های تهران
▪ دماوند:
قلهء دماوند در ۷۵ کیلومتری شمال شرقی تهران است و بلندترین قلهء رشته کوه‌های البرز است که ارتفاع آن از سطح دریای مازندران ۶۳۶ر۵ متر و از سطح دریاهای آزاد ۶۷۱ر۵ متر است. گمان می‌رود آتشفشان دماوند حدود یکصد هزار سال پیش خاموش شده باشد. یادگار این آتشفشان ماقبل تاریخ، سنگ‌های گوگرددار و تکه‌های گوگرد خالص و نیز حوضچه‌ای است به شعاع ۱۰۰ متر و عمق ۳۰ متری در قلهء قیفی شکل دماوند که معمولا آب برف در آن یخ زده است. درجهء برودت هوا در قلهء دماوند در میان تابستان بین ظهر تا ساعت چهار بعدازظهر در حدود چهار درجه زیر صفر است دامنهء آن در این فصل در ارتفاع ۰۰۰ر۲ تا ۵۰۰ر۳ متری یکسره از گل‌های شقایق پوشیده شده است. از گستره‌های جذاب در محدودهء دامنه و کوهپایهء آن، غار اسک (در سه کیلومتری پلور، خارج از جاده و در مسیر صعود به قلهء دماوند) و غار گل زرد (یک کیلومتر مانده به پلور) در مسیر قله است. از دیگر مناطق دیدنی آن، ناحیهء لاریجان است که دارای فضای روستایی جذاب و آب‌گرم معدنی است. آب معدنی این منطقه با ۳۰۰ حمام خصوصی و دو حمام همگانی، بسیاری از مبتلایان به بیماری‌های جلدی، روماتیسم، مجاری تنفسی و عصبی را جذب می‌کند.
از دیگر مناطق دیدنی دماوند می‌توان به دشت «ورارو» اشاره داشت که با هشت متر برف در فصل زمستان رکورددار ریزش برف است و در تابستان، جایی بسیار مناسبی برای گذران اوقات فراغت است. مناسب‌ترین راه رسیدن به قلهء دماوند از طریق روستای پلور در جادهء هراز است.مسیرهای پررفت و آمد دماوند عبارتند از: مسیر جنوبی از جادهء هراز، پلور، ده‌رینه، مسیرهای غربی از جادهء هراز، پلور، جادهء سد لار، دشت ورارو، مسیر شمالی از جادهء هراز، آب گرم لاریجان، دهنان دل، منطقهء چمن، گوسفندسرا و مسیر شمال شرقی از جادهء ‌هراز، پلور، آب‌گرم، لاریجان و ده‌گزنک.
▪ توچال:
دامنهء جنوبی البرز که به کوهستان توچال شهرت دارد. میعادگاه اصلی کوهنوردان و ورزشکاران تهران است. مشهورترین و پررفت و آمدترین پناهگاه‌های توچال از شرق به غرب عبارت است از: ۱) کلک‌چال،
۲) شروین،
۳) شیرپلا،
۴) توچال،
۵) اسپیدکمر
۶) پلنگ‌چال
که همگی آن‌ها مشرف به تهران‌اند. علاوه بر تله‌سی‌‌یز کوچکی که منطقهء دربند دارد. تله‌‌کابین توچال دارای بالابر صندوقی است و پیست توچال نیز تنها مکان قابل اسکی روی برف این منطقه است.
▪ پناهگاه و قلهء کلک‌چال:
پناهگاه کلک‌چال در ارتفاع دو هزار و ۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و ارتفاع قلهء آن ۳۵۰ر۳ متر است. این پناهنگاه دارای سه مسیر به نام‌های جمشیدیه، گلاب‌دره و باغ‌افشار است. زمان صعود در تابستان از هر یک از این سه مسیر در حدود _۵/۲ ساعت است. این پناهگاه دارای تاسیسات و تجهیزات آب و برق است و این امکانات زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود و بیش‌تر در اختیار دانش‌آموزان مدرسه‌ها قرار می‌گیرد، در مسیر پناهگاه و در خود آن قهوه‌خانه‌هایی وجود دارد.
▪ پناهگاه شیرپلا:
این پناهگاه در ارتفاع دو هزار و ۷۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیرهای آن عبارتند از سربند، پس‌قلعه و آبشار دوقلو.مدت زمان صعود به آن بر حسب حرکت متوسط در تابستان پنج ساعت است. از شیر پلا تا قلهء توچال به طور متوسط سه ساعت راه است. این پناهگاه دارای امکاناتی مانند خوابگاه با ظرفیت ۱۵۰ نفر، ناهارخوری، بوفه، آب لوله‌کشی و برق است.
▪ پناهگاه پلنگ‌چال:
این پناهگاه در ارتفاع ۵۵۰ر۲ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از درکه است. مدت زمان صعود در تابستان در حدود پنج ساعت است. این پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت ۷۰ نفر است.
● دره‌های تفرجگاهی
▪ درهء جادهء چالوس:
این دره که در مسیر جادهء کرج به چالوس قرار دارد، یکی از زیباترین دره‌های ایران و شاید جهان به شمار می‌آید و چشم‌اندازهای بی‌مانند دارد. در این دره‌ها رستوران و هتل‌های پرشماری وجود دارد که می‌توان شب را در آن‌جا سپری کرد.درهء چالوس به دلیل زیبایی‌های فراوانی که دارد در همهء ایام سال حتی در زمستان که برودت هوا در آن‌جا به چندین درجه زیر صفر می‌رسد و برف و سراسر آن را می‌پوشاند پذیرای گردشگران است و به طور کلی از مناطق دیدنی استان محسوب می‌شود. کنار جادهء کرج-چالوس در ۷۰ کیلومتری تهران و در انتهای یک جادهء فرعی مکانی به نام تکیه سپهسالار وجود دارد که چشم‌انداز آن قلهء هفت‌خوان‌هاست. در این مکان ساختمانی بزرگ با سالنی مجهز به امکانات رفاهی برای مسافران وجود دارد.
▪ درهء اوین-درکه:
این دره در شمال تهران واقع است، ابتدای مسیر درهء اوین-درکه روستای درکه قرار دارد که یکی از خوش آب و هواترین مناطق روستایی تهران است. در طل درهء اوین رودخانه‌ای پرآب جریان دارد که در بخشی از مسیر خود، به صورت پلکانی در می‌آید که به هفت‌حوض معروف است و به صورت یک استخر طبیعی عمل می‌کند. درهء اوین-درکه به علت قرار گرفتن در مسیر راه کوهنوردان، یکی از پررفت‌و آمدترین دره‌های شهر تهران است.
▪ درهء کن-سولقان:
این دره در شمال شرقی تهران قرار دارد و رودخانه‌ای که از بلندی‌های شمال البرز سرچشمه می‌گیرد، در مسیر آن جریان دارد. در طول دره‌ها قهوه‌خانه‌هایی وجود دارد که در روزهای هفته به ویژه در روزهای تعطیل تابستان از مسافران پذیرایی می‌کنند.
▪ درهء اوشان-فشم:
این دو ناحیه به ترتیب در ۳۰ و ۳۵ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارند. فشم از مسیر از جادهء لشکرک دارای باغ‌های میوهء بسیار است و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است. روستاهای آهار، شکرآب، زایگون، گرماب دره و میگون نیز در همان حوالی، از مناطق تفریحی‌اند که برای سفرهای یک روزه بسیار مناسب هستند.
▪ کردان، واریان، ارنگه:
از مسیر جادهء کرج می‌توان به شماری از خوش‌آب‌وهواترین گستره‌های ییلاقی پیرامون تهران رسید. پس از پی‌ریزی سد امیرکبیر، تنها راه ارتباطی به ده واریان گذر با قایق از دریاچهء سد کرج است. در هتل واریان نیز که در کنار جادهء چالوس قرار دارد، امکاناتی برای قایقرانی و اسکی‌روی آب فراهم آمده است. هوای این منطقه در تابستان ملایم و معتدل و در زمستان بسیار سرد است. باغ‌های سیب و گلستان‌های ارنکه نیز شهرت بسیار دارد.
● غارهای طبیعی
▪ غار گل زرد:
غار گل زرد در دشت زیبای لار، هر ساله میزبان کوهنوردان ارتفاعات دماوند است. سطح درون غار پوشیده از کربنات کلسیم است که با روشنایی فانوس کوهنوردان که بر آن‌ها می‌تابد درخشندگی شگفت‌انگیزی را در غار جلوه‌گر می‌سازد. درون غار چندین حوضچهء آب سرد در فاصله‌های گوناگون از هم وجود دارد. با آن که سطح غار دارای شیبی تند است ولی حرکت در آن بسیار آسان صورت می‌گیرد.
▪ غار رود افشان:
این غار در دهکدهء رودافشان شهرستان دماوند و در کوهستان البرز مرکزی واقع است. غار رودافشان در مسیر راه کوهنوردانی است که به ارتفاعات منطقه صعود می‌کنند. درون غار پوشیده از مواد آهکی است که به صورت قندیل‌هایی از سقف غار آویزان است. همچنین در داخل غار چاله‌هایی وجود دارد که آبی زلال از دل صخره‌های سنگی آن بیرون می‌آید. ارتفاع غار به اندازه‌ای است که به آسانی می‌توان در آن حرکت کرد.
▪ غار بورنیک:
این غار در جادهء دماوند فیروزکوه نزدیک روستای «هرانده» واقع است. از «هرانده» می‌توان با دو ساعت پیاده‌روی به آن‌جا رسید. در فصل تابستان هوای درون غار بسیار خنک و دلپذیر است.
▪ غار بیوک آغا:
این غار در مسیر جادهء کن قرار دارد که پس از گذشتن از امامزاده داوود و جادهء ده سنگان با دو ساعت پیاده‌روی می‌توان به آن رسید. غار بیوک آغا در مسیر راه کوهنوردانی است که به بلندی‌های منطقه صعود می‌کنند.
▪ غار یخ مراد:
این غار در مسیر جادهء تهران-چالوس در منطقهء گچسر و در جایی مصفا به نام آزادبر قرار گرفته است. از این محل با یک ساعت پیاده‌روی می‌توان به غار یخ مراد رسید. برودت غار به اندازه‌ای است که تا ماه خرداد هم می‌توان قندیل‌های یخ را در آن دید. در فصل بهار، گیاهان معطر کوهستانی محوطهء بیرون غار را می‌پوشانند که این منظره برای بازدیدکنندگان از غار بسیار دیدنی است.
دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.