شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تفرجگاه های دلکش و بکردر البرز شرقی

تفرجگاه های دلکش و بکردر البرز شرقی
وجود صدها آثار و ابنیه تاریخی، مراکز دیدنی، طبیعت زیبا در شهرستان شاهرود این شهر را مورد توجه گردشگران قرار داده است
شهرستان شاهرود با وسعتی حدود ۵۰هزار و ۸۹۹کیلومتر مربع درشرق استان سمنان از شهرهای مهم تاریخی و گردشگری این استان است.
وجود صدها آثار و ابنیه تاریخی، مراکز دیدنی، طبیعت زیبا و باغهای سرسبز این شهر را مورد توجه گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور قرار داده است.
شاهرود همواره مهد علم و فرهنگ بوده وبزرگانی چون شیخ بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی و ابن یمین فرومدی را درخود پرورانده است.
از سوی دیگر ده هاکاروانسرا، مسجد، گرمابه قدیمی، غارهای آهکی طبیعی و نیز قلعه های باستانی اسماعیلی در جای جای دشت و دامنه های شاهرود و اطراف آن پراکنده اند که هر کدام تاریخی را در سینه خود جای داده اند.
این شهرستان ازشمال به استان گلستان، ازشرق به استان خراسان، از غرب به شهرستان دامغان و از جنوب به دشت کویر محدود می شود.
جمعیت این شهرستان براساس آخرین سرشماری حدود ۲۰۲هزار و ۷۳۵هزار نفر که تعداد ۱۰۴هزارنفر درمرکز شهر وبقیه در بخشها و روستاها سکونت دارند.
با توجه به جایگاه جغرافیایی واقلیمی، شاهرود دارای پوشش گیاهی خوبی است، درختان گز، اقاقیا و گیاهان دارویی گل گاوزبان، خاکشیر، ترنجبین، گل ختمی و گل بنفشه درآن می رویند، همچنین پوشش گیاهی برای چرای دام به فراوانی یافت می شود. شاهرود در حدفاصل دو گونه آب و هوایی خشک و کویری (در جنوب) و مرطوب و پرباران (در شمال) واقع است که آب و هوایی مطبوع برای این شهر به ارمغان آورده و آن را در ردیف خوش آب و هواترین شهرهای ایران قرار داده است.
قرارگرفتن این شهرستان در دامنه های رشته کوه البرز شرقی موجب بارندگی های فراوان و سرسبزی برخی از مناطق شهرستان شاهرود شده و تفرجگاه های دلکش و بکری در نواحی شمال و شمال شرقی آن پدید آورده است. هنرهای دستی این شهرستان فرش، قالیچه، گلیم، جاجیم، نمد،زیلو، الیاف پشمی و پارچه است که جنبه سنتی داشته و از دیرباز بافت آن در شاهرود رواج دارد.
جنگل و آبشار مصنوعی شهر شاهرود، تفریحگاههای «فرحزاد، امیریه، چهارباغ، جنگلهای ابر و اولنگ و باغهای بسطام» به عنوان جاذبه های گردشگری و دیدنی این شهرستان یاد می شود.
آبشار مصنوعی شاهرود که در ضلع شمال غربی این شهر به همت شهرداری شاهرود بر پیکره کوه جاری گشته، منظره ای دل انگیز و زیبا دارد که با داشتن مجموعه ای از استخرهای ماهیگیری، قایقرانی و نیز یک باغ وحش کوچک به دیدنش می ارزد.
گنجینه (موزه) میراث فرهنگی شاهرود نیز که قریب به ۷۰۰قطعه از اشیای تاریخی و آثارمردم شناسی این ناحیه (مربوط به هزاره هشتم قبل از میلاد تا دوره معاصر) را درخود جای داده از دیگراماکن دیدنی شاهرود بشمار می رود.
این بنا که متعلق به عهد قاجار است و در گذشته به عنوان بلدیه(شهرداری) و مقر حکومتی از آن استفاده می شد، از ساختار خاص و معماری زیبایی بهره برده که آنرا در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسانده است.
در سالهای گذشته، ۱۰گلوله توپ که احتمالا متعلق به ارابه های جنگی دوران صفوی است و حین حفاری در مجموعه تاریخی بسطام پیدا شد و اکنون در موزه میراث فرهنگی شاهرود نگهداری می شود.
شش نسخه قرآن قدیمی و منحصربه فرد نیز در این موزه نگهداری می شود که قدیمی ترین آنها مربوط به سال ۱۱۴۰هجری قمری (۲۸۳سال پیش) است.
این قرآن به ابعاد ۱۳‎/۵در ۲۱‎/۵سانتیمتر با خط زیبای ثلث تحریر شده و ترجمه آیات آن در حواشی صفحات آمده است. یکی از این نسخ نیز هشت ضلعی و به ابعاد ۴در ۴سانتی متر است که با برش زدن گوشه صفحات، آنرا بصورت هشت ضلعی درآورده اند. چهار نسخه دیگر نیز دارای ابعاد کوچک ۱‎/۵در۱‎/،۸ ۲ در ۲‎/،۸ ۲‎/۷ در ۳‎/۸و ۶‎/۵در۸‎/۵سانتیمتر هستند که دو مورد آنها در قاب فلزی جاسازی شده اند و احتمال می رود بین ۱۰۰تا ۱۵۰سال پیش به چاپ رسیده باشند. ۳۳قلم ظروف و اشیا عتیقه زیر خاکی نیز که اخیرا از سوداگران آثارباستانی تپه های تاریخی منطقه کالپوش شاهرود کشف شده است در این موزه نگهداری می شود.
این اقلام شامل ظرف سفالی منقوش، گلاب پاش های شیشه ای(دوره های سلجوقی وایلخانی) و همچنین ظروف مفرغی دوران اسلامی شامل دیگچه، لگن،بشقاب شمعدان و دیس است.
از شاهرود به سمت شمال که حرکت کنید در فاصله شش کیلومتری به شهر تاریخی بسطام می رسیم که چون قطعه ای از بهشت در میان باغهای سرسبز دامنه شرقی کوه البرز رخ نهان کرده و شاید به همین دلیل از چشم بسیاری از گردشگران مخفی مانده است. آب وهوای دلپذیر، کوچه باغهای مصفا، چنارهای تنومند وکهنسال و سپیدارهای سر به فلک کشیده از جلوه های طبیعی این شهر محسوب می شود. شهر تاریخی بسطام چون نگین درخشان بر انگشتری تاریخ این مرز و بوم، بارگاه امامزاده محمد بن جعفر صادق (ع) و مقابراوتاد عالم عرفان، سلطان العارفان «بایزید بسطامی» و قطب العارفان «شیخ ابوالحسن خرقانی» را در خود جای داده است.
علاوه برآن باید از مجموعه کم نظیر تاریخی این شهر یاد کرد که بسان خوشه پروین بر تارک آسمان تاریخ این شهر می درخشد و آثاری چون «برج کاشانه، مسجد و صومعه بایزید، ایوان الجایتو، مدرسه شاهرخیه، مسجد جامع، گنبد غازان خان و برج و باروی شهر بسطام» را درخود جای داده است.
مقبره «ابن یمین فریومدی» شاعر نامدار شیعی و «شیخ حسن جوری» رهبر نهضت سربداران خراسان دردهستان فرومد(۲۰۰کیلومتری شرق شاهرود) از دیگر اماکنی هستند که فرهنگ دوستان بسیاری را به این خطه می کشاند.
شهر «مجن» (MOJEN) در ۳۵کیلومتری شمال غربی شاهرود با بناهایی پلکانی و معماری ویژه (شبیه به شهر ماسوله) و نیز برخورداری از آبشاری مصفا و دل انگیز به عنوان یکی از جلوه های زیبای معماری کویری توجه عاشقان طبیعت را به خود جلب کرده است. شهر «مجن» نگین سرسبز محصور در دامنه کوههای البرز شرقی، از جاذبه های گردشگری خوش آب و هوا و دیدنی برای مسافرانی است که درایام نوروز و تعطیلات تابستان به شهرستان شاهرود سفر می کنند. بافت قدیمی این شهر که بر بلندای کوه در وسط شهر واقع شده، شبیه به ماسوله گیلان است، به گونه ای که بام یک خانه حیاط خانه دیگر است و به همین دلیل از مجن به عنوان سومین شهر شبیه ماسوله ایران یاد می کنند.
بافت قدیمی شهر از سایر قسمتهای شهر متمایز است، زنان این شهر نمای خانه هارا در این قسمت با هنرهای خود جلوه خاصی داده اند، به این شکل که دیوارها و سقف اتاقها را با خاک قرمز و زرد تزئین کرده اند.
بزرگترها و کهنسالان شهر مجن که خاطرات فراوانی از انبوه درختان سر به فلک کشیده دارند، معتقدند نام مجن از کلمه «جنت» گرفته شده و می گویند به خاطر کثرت درختان در گذشته حتی نور خورشید نیز در این منطقه به زمین نمی رسید.
آثار بجا مانده از قلعه ای واقع در قسمت شمالی شهر، نشان می دهد که مجن قدمتی نزدیک به سه هزار سال دارد و قطعات سفالی کوزه شکسته هاکه گفته می شود متعلق به دوره «گبر» ها است در این محل یافت می شود.
در شهر مجن که سرسبز و مصفا بر دامنه های البرز شرقی آرمیده است چهار فصل سال را می توان به خوبی احساس کرد، درفصل بهار که فصل رویش و سرسبزی است و نوید زندگی را می دهد، بر روی هر کوه و تپه ای را که بنگری انواع و اقسام گونه های گیاهی و سبزیهای صحرایی یافت می شود که هر کدام از آنها خاصیت دارویی خاص خود را دارند.
در کوهپایه هاو بر روی کوه هاتا اواخر فصل بهار آثار برف زمستان دیده می شود، این موقعیت اقلیمی خاص منطقه، شرایط را برای رشد گونه های گیاهی از قبیل «شنگی» های صحرایی «پونه»، «سرشو»، «ریواس»، «کما»، «گون» و «زرشک» فراهم کرده است. از مناطق سرسبز و دیدنی مجن می توان به منطقه گردشگری «فرحزاد» آبشار معروف به «تنگه داستان»، «چشمه هفت رنگ» و «آبشار مصنوعی» اشاره کرد.
منطقه «فرحزاد» جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و از موقعیت اقلیمی سرد و مطبوع برخوردار است به طوری که در اواسط تابستان نیز هوای این منطقه خنک است.
آبشار «تنگه داستان» درقسمت شمالی شهر در بین تنگه ای مشهور به «داستان» واقع شده است، وجه تسمیه این نام به خاطر داستانهایی بوده که از زمان قدیم درباره این تنگه وجود دارد.
آبشار مذکور در بین دو سنگ عظیم الجثه قرار دارد و بیننده با اولین نگاه می پندارد که سنگها درحال فرو افتادن است، ریزش آب آبشار با گذشت قرنها، موجب شسته شدن سنگهای آهکی کوه و ایجاد کانالی چند ده متری تا محل فعلی آبشار شده است.
آب فراوان این آبشار که در دامنه کوه واقع شده آنقدر سرد است که حتی به چند متری آن نمی توان نزدیک شد. چشمه «هفت رنگ» واقع در منطقه «گرآب» مجن در نوع خود کم نظیر است و آب گوگردی این چشمه که خاصیت دارویی دارد از هفت سرچشمه با رنگهای مختلف بیرون می آید و پس از طی یک مسیر کوتاه به هم می پیوندند.
جمعیت شهر مجن حدود هشت هزار نفر است و شغل اکثر اهالی آن،کشاورزی، باغداری و دامداری است.

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.