شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جزیره شتور (شیدور)

جزیره شتور (شیدور)

این جزیره در موقعیت جغرافیایی N264726 E532606 قرار گرفته است. جزيره شتور در فاصلۀ حدود5/1کيلومتري جنوب شرقي جزيرۀ لاوان قرار دارد. طول جزيره 7/1کيلومتر و عرض آن 800متر است. جزيرۀ،شتور غير مسکوني است و هيچ گونه فعاليتي درآن ديده نمي‌شود . اين جزيره از با ارزش ترين پناه‌گاه‌هاي حيات وحش(پرندگان، لاک‌پشت هاي دريايي، ماهي‌ها و دلفين‌ها )در خليج‌فارس است و جزءِ مناطق حفاظظت شدۀ کشور مي‌باشد . جزيرهٔ شيدور يا شتور يکي از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. جزيره شتور يا شيدور به تعداد زياد مار سمي سياهرنگ و کوچک معروف است که معمولا زير شن مخفي ميشوند. به اين جزيره "جزيره ماران" نيز گفته ميشود. شايد غير مسکوني بودن اين جزيره به دليل حضور اين مارها باشد. شتور در فاصله حدود يکونيم کيلومتري جنوب شرقي جزيره لاوان قرار گرفته و از پناهگاههاي مهم حيات وحش و منطقه طبيعي حفاظت شدهاست که از سال ۱۳۶۶ تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفته است.

 

پرندگان

پرندگان موجود آن شامل چهار گونه پرستوی دیایی است که در جزیره تولید مثل میکنند . در این جزیرهرتعداد زیادی مار سمی ساه رنگ و کوچک که معمولاً‌زیر شن مخفی می شوند مشاها-ده شده ا ست و به همین جهت به جزیره ماران نیز معروف است . همچنین لاک پشتهای دریایی در سواحل آن تخم گذاری میکنند . صیادان و بومیان جزایر اطراف در هنگام طوفانی بودن دریا و همچنینی برای جمع آوری لاک پشت ها و تخم پرندگان دریایی به این جزیره مسافرت میکنند . شتور با این که مساحت بسیار کمی دارد از مهمترین و بارزش ترین زیستگاههای پرندگان و لاک پشت های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان است . تحقیقات و پژوهشهای علمی در خصوص حیات وحش جزیره ،‌جانوارن مختلفی از جمله پرستوی دریایی پشت دودی ،‌پرستوی درییایی تیره ،‌پرستوی دریایی کاکلی کوچک ، بالان گلوسیاه ،‌اگرت ساحلی ،‌چکاوک کاکلی ، عقاب ماهیگیر ،‌سلیم شنی ،‌حواصیل ساحلی ،‌جوتصیل ارغوانی ،‌لاک پشتهای دیایی ،‌لاک پشت سرخ و سبز و عقابی و چرمی را مورد بررسی و شناسائی قرارداده است .

 

موقعیت جغرافیایی

این اثر با 2965204 تا 2966167 عرض جغرافیایی و 738848 تا 740638 طول جغرافیایی در زون39 در شرق جزیره لاوان و درغرب استان هرمزگان واقع گردیده است.یکی از جزایر ایرانی در خلیج فارس است.این جزیره غیرمسکونی است و از توابع شهرستان ابوموسی استان هرمزگان به شمار می‌آید. این جزیره از با ارزش ترین و مهم ترین پناهگاه‌های حیات وحش پرندگان، لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها و دلفین‌ها در خلیج فارس است و جزء مناطق حفاظت شده کشور می‌باشد.

 

ویژگیهای منطقه

این منطقه که جزو رامسر سایتها میباشد منطقه ای است جزیره ای با سواحلی مرجانی. . از گونه های مهم گیاهی میتوان از اسفناج کوهی؛ ریش بز؛ کام تیغ؛ و سیاه شور و از گونه های مهم جانوری میتوان از انواع کاکایی؛ پرستو؛ حواصیل؛ چکاوک و انواع لاکپشت نام برد.

جنس این جزیره از آبسنگهای مرجانی است و این جزیره تنها آبسنگ مرجانی حفاظت شده کشور به شمار می‌رود که در فهرست مهمترین آبسنگهای « iucn » نیز به ثبت رسیده است، که در عمق 2 تا 3 متری و گاهی تا فاصله چندین متر از ساحل جزیره مرجانها قابل رویت هستند.

 

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی جزیره از نظر تنوع فقیر ولی از نظر تراکم غنی است. پوشش گیاهی سواحل کم‌پشت و تنک بوده و در مناطق مرکزی متراکم‌تر است بیشتر گونه‌های منطقه از انواع شورپسند و شن‌دوست می‌باشند این گونه‌ها عمدتاً از جنس‌های زیر هستند:

salvadora , atriplex , sueda , ephedra , aeluropus , sensio , cyperus , heliotropium , erodium , cistanche

جوامع گیاهی جزیره در بخش گودالی وسط جزیره بسیار متراکم می باشدکه بیشتر از جنس sueda و atriplex بوده که ارتفاع جامعه گیاهی جزیره حداکثر به 60 سانتی متر می رسد و در برخی نقاط جزیره تراکم پوشش گیاهی به 100% نیز  می رسد.

نام جزیره:  جزیره شتور

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.