شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جزیره قبر ناخدا

جزیره قبر ناخدا با مساحتی حدود ۲/۴ کیلومتر مربع درطول جغرافیایی 48° 55' 36" شرقی و عرض جغرافیایی 30° 20' 41" شمالی و درشمال جزایر بونه و دارا قرار دارد . این جزیره از جزایر غیر مسکونی ایرانی خلیج فارس است و در دهانهٔ خور موسی قرار دارد.

در شمال خورموسي واقع در بندر امام خميني و در دهانه اين خور سه جزيره بونه، دارا و قبر ناخدا قرار دارد . همان گونه که گفته شد ،مساحت جزیره قبر ناخدا در زمان مد 2/4 هكتار است ولي در زمان جزر پشته هاي شني وسيعي از آب بيرون مي آيند و به آن متصل مي شوند كه مساحت آن را تا چندين صد هكتار افزايش مي دهند . اين جزيره با اينكه كاملاً مسطح است و بخش مركزي اين جزيره را گياهان مختلف تشكيل مي دهند ، آب شيرين در آن يافت نمي شود و به هيچ وجه قابليت مسكوني ندارد.

انتخاب نام این جزیره به زمان های بسیار دور بر میگردد . به نقل از اهالی بومی ساکن بندر ماهشهر، آن زمان ها که برای دریا پیمایی از کشتی های پارویی دستی استفاده میشد ، ناخدایی ناشناس به همراه خانواده خود در آب های نیلگون خلیج فارس راهی سفر بود که تنها دخترش به بیماری سختی مبتلا شد . به علت عدم دسترسی به طبیب معالج و طولانی بودن راه برگشت در میانه راه در این جزیره لنگر انداختند و جسم مرده ی دخترک را به خاک سپردند . در واقع جسم دختر ناخدا در این جزیره دفن شده است نه خود ناخدا .

در زمان هخامنشیان جزیره قبر ناخدا چسبیده به خاک اصلی بوده،و بهترین موقعیت را برای ساختن بندر و تأسیسات مربوطه داشته است . بنا به گفته ای غیر رسمی ، زیر خاک جزیره قبر ناخدا تأسیسات بندری و شهری و کشتی سازی هخامنشی قرار گرفته است،از این رو برخی بر این باورند که نام این جزیره به این دلیل انتخاب شده است .

از اسکله ی بندر ماهشهر با قایق موتوری تند رو ۱ساعت و ۲۰ دقیقه الی ۱ساعت و ۳۰ دقیقه مسیر دریایی را برای رسیدن به این جزیره باید پیمود .

پرستوی دریایی گونه سفید ، پرستوی دریایی پشت دودی و سلیم خرچنگ خوار از جمله پرنده گانی هستند که در این جزیره به وفور تخم گذاری می کنند .به علاوه گونه های پرنده ای چون کاکائی ، آبچلیک ، اگرت ساحلی ، اگرت بزرگ وجانورانی چون موش سياه ، سوسمار ، مارمولك و لاك پشت در این جزیره زیست می کنند .

طبق اظهارنظر دكتر بهروز بهروزي راد مولف كتاب «زيستگاه هاي حساس پرندگان آبزي خليج فارس» چون جزيره از جمله زيستگاه هاي حساس خوزستان محسوب مي شود و تحت تاثير جزر و مد خليج فارس است وقوع اين دو پديده بر زمان تغذيه و استراحت پرندگان موثر است و چون ساختار ساحلي جزيره ماسه اي و گلي است اين نوع ساختار براي تغذيه پرندگان كنارآبزي بسيار مناسب است.

 

نام جزیره:  جزیره قبر ناخدا

 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.