شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

جزیره لارک

جزیره لارک

جزیره لارک در وقعیت جغرافیایی N205053 E562216 قرار دارد. جزیره لارک با 7/48 کيلومتر مربع مساحت، در فاصلۀ 18 مايل دريايي از بندر‌عباس و 6 مايل دريايي از شهر قشم و در جنوب‌شرقي اين شهر، در تنگۀ هرمز قرار دارد. اين جزیره از کوه‌هاي آتشفشاني مخروطي شکل تشکيل شده است. بلندترين نقطۀ آن 138 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و بزرگ‌ترين قطر آن 6/10 کيلومتر مي باشد.
در اين جزيره فعاليت کشاورزي وجود ندارد و تنها فعاليت اقتصادي اکثر اهالي لارک، صيد و غواصي است. آب آشاميدني مردم اين جزيره بيش‌تر از طريق بندر‌عباس به آن حمل مي شود و هم‌چنين آب برکه‌ها و چاه‌هاي آن نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
تنها فعاليت اقتصادي كه در لارك اكثر اهالي به آن مشغولند صيد و غواصي مي باشد . ميزان صيد ساليانه حدود 800 تن بوده كه از اول مهر ماه صيد آغاز مي شود و انواع ماهيهاي صيد شده در اين جزيره عبارتند از : هامور ، سرخو ، سنگسر ، مقوا و ميش ماهي . معادن ساخته شده جزيره لارك عبارتند از: خاك سرخ در 12 كيلومتري جنوب باختري اسكله ، سنگ آهن ، نمك ، گوگرد و سنگ سفيد . جمعيت اين جزيره طبق آمار سال 1366 بالغ بر 428 نفر بوده است . در قسمتهاي شمالي و در نزديكي سواحل آن اماكن مسكوني همراه با چندين خيابان و جاده شوسه به هم پيوسته اند كه دو روستاي لارك  كوهي و لارك شهري را تشكيل مي دهند .
تاسيسات و اماكن مهمي كه در جزيره لارك وجود دارد به شرح ذيل مي باشد :
مدرسه شهيد سعيد لارك كوهي ، مسجد ، دبستان شهيد غفاري ، پاسگاه ژاندارمري ، بهداري ، دفتر جهاد سازندگي ، موج شكن ، پست برق ، باند عبور هاوركرافت ، منازل سازماني و باند پرواز .


آب آشاميدني مردم اين جزيره بيشتر از طريق بندرعباس حمل مي شود و همچنين آب بركه ها و چاه نسبت به ميزان بارندگي هر سال مورد مصرف قرار مي گيرد .
جزیره هرمز مانند صدفي با 9/41کيلومتر مربع وسعت در فاصله، 10 ميلي جنوب شرقي بندر عباس و در ميان آب‌هاي خليج فارس قرارد گرفته است .
سطح
جزیره هرمز را طبقات سازند‌هاي رسوبي و آتشفشاني تشکيل داده است و طبقات نمکي نيز به صورت تپه‌هايي، قسمت اعظم جزيره را پوشانده‌‌اند و اکثراً از جنس نمک طعام مي‌باشند. بلند‌ترين نقطۀ آن 186متر از سطح دريا ارتفاع دارد و بزرگ ترين قطر آن 8کيلومتر است. به دليل بارش‌هاي اندک جوي و نمکي بودن خاک و شور بودن آب، هيچ نوع مرتع و گياه در جزيره وجود ندارد .

 

جزيره لارك واقع در 35 كيلومتري جنوب شرق بندرعباس قرار گرفته است .
از نظر زمين شناسي اين جزيره از تنوع زيادي برخوردار است . جزيره لارك گنبد نمكي است كه در اواخر دوران سوم ميشان را چين داده است و نشانه هايي از حضور خود به صورت قطعات و واريزه هاي گنبد در رسوبات سازند ميشان به جاي گذاشته است كه مشخص مي كند گنبد در زمان رسوبگذاري سازند ميشان ، رخنمون داشته است . شيبدار نمودن سازند ميشان و آغاجاري از حاشيه جزيره ، ملايم و به سمت گنبد تندتر شده و گاه برگشته مي نمايد . رسوبات حواشي گنبد داراي چينه بندي متقاطع با زاويه بيش از 30 درجه گواه بر رسوب ماسه هاي ساحلي و تاثير عمده باد شمال در رسوبگذاري اين نوع رسوبات است .
گنبد نمكي جزيره لارك از جمله متنوع ترين گنبدهاي جنوب كشور بوده و از رديف H1 تا H4 سازند هرمز را به طور كامل دارا مي باشد . در اغلب جاهاي اين گنبد رديف كامل ذكر شده حفظ شده است ونفوذ هاي ماگمايي در جاي جاي آن باعث ايجاد دگرگوني در رديف هاي نمكي ، ماسه سنگ هاي خاكستري و مارني گرديده است .


استخراج و صدور خاک سرخ جزيرۀ هرمز يکي از ممهم ترين منابع درآمد اهالي است. نمک آبي و سنگ لاشه از ديگر معادن اين جزيره است . شهر هرمز مرکز جزيرۀ هرمز است. اين جزيره فاقد آب شيرين است و بدين لحاظ آب آشاميدني آن بندر‌عباس تأمين مي شود . جزيره لارك از نظر تقسيمات سياسي استان جزو بخش مركزي شهرستان قشم و همچنين يكي از دهستانهاي اين بخش به شمار مي رود .

 

جزيره لارك از قرن شانزدهم به بعد مدتي در تصرف هلنديها و پرتغاليها و انگليسيها بوده و تاسيسات قلاع نظامي با تجهيزات توپ و برج هاي ديده باني هنوز در جزيره لارك به چشم مي خورد كه حكايت از اهميت اين جزيره درگذشته مي كند. اين جزيره درزمان سلطنت شاه عباس همزمان با تصرف ساير جزاير تنگه هرمز تحت تسلط دولت ايران درآمد . در قرن هجدهم ناحيه تنگه هرمز و جزاير آن بيشتر مورد توجه اعراب عمان و مسقط بخصوص اعراب جواسم بود . اين توجه بيشتر در مورد جزاير تنگه هرمز و به ويژه جزاير لارك ، هنگام ، هرمز و .... بود، و به سبب نزديكي آنها به عمان و همچنين به مناسبت واقع بودن آنها در مدخل تنگه هرمز اهميت بسياري داشت و چون بندرعباس هم در همين ناحيه واقع شده بود در دست داشتن آن براي حفظ تنگه هرمز لازم بود.

جزیره لارک

منبع:irandeserts

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.