شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

دره زوارم، شیروان

دره زوارم، شیروان

دره زوارم در موقعیت جغرافیایی N371857 E574406 در استان خراسان شمالی واقع است. زوارم» در ٢٨ كيلومتري جنوب غربي شهرستان شير وان واقع شده كه به معني «دره بهشت» است.بيش از است.بيش از ١٠٠ سال قبل ناصر الدين شاه قاجار با كارواني از اين نقطه گذشت كه اعتمادالسلطنه نيز همراهش بود و در سفرنامه اش زوارم را «دره ارم» معرفي كرده و نوشته بود:« دهكده اي است معتبر كه از غريب و بومي ٤٠٠ خانوار سكنه دارد، هواي آن در كمال خوبي مي باشد».

 

در منطقه ييلاقي زوارم که در طول 25 کيلومتر از ابتداي دره زوارم تا کوه‏هاي تخت ميرزا و شخري امتداد مي‏يابد، چشمه‏ سارها، آبشارها، حوضچه‏ هاي سنگي، کوه‏هاي سر به فلک کشيده، باغ‏هاي ميوه، رودخانة پر آب، مراتع غني و انواع گياهان دارويي و خوراکي موزائيک بسيار زيبايي از طبيعت را به نمايش درآورده‏ اند. رودخانه زوارم، از کوه‏هاي جهان ارغيان موسوم به تخت ميرزا سرچشمه مي‏گيرد و در مسير خود مزارع و باغ‏هاي روستاهاي زوارم، شيرآباد، ورقي، عبدآباد و توده را مشروب مي‏سازد و به رودخانه اترک مي‏پيوندد. سواحل اين رودخانه اتراق‏گاه‏هاي مناسبي براي گردشگران دارد. اوچ دوشي، از مکان‏هاي تفرجگاهي روستاست، که سه چشمه‏ي جوشان دارد. اين چشمه‏ ها، از دامنه کوه به طرف دره سرازير مي‏شوند. پيرامون اين چشمه‏ ها سرسبز و زيباست.


يخدان که در گذشته به عنوان سنگر نيز مورد استفاده قرار مي‏گرفت چشمه‏اي به همين نام دارد که به عنوان آب معدني يخدان معروف است. رو به روي چشمه يخدان، چشمه کوچک ديگري به نام دامچي جريان دارد. ميم لي، دره‏اي پر آب و سرسبز با چشمه‏ ها، باغ‏ها و النگ‏زارهاي فراوان است. انتهاي اين دره به زلزله خانه و چقر النگ و تخت ميرزا در کوه‏هاي شاه جهان مي‏رسد. در چقر النگ، دو چشمه معروف قاينار چشمه و قرمز چشمه مي‏جوشد و از مناطق بسيار خوش آب و هواي ييلاقي به شمار مي‏ آيد. منطقه شخري، با انواع درختان و باغ‏هاي بزرگ گردو و ميوه ‏هاي ديگر، از مناطق يلاقي روستاست. دسترسي به اين منطقه، منوسط به گذشتن از دره‏ها و گذرگاه‏هاي صعب‏العبور پرآب و سرسبز به طول 15 کيلومتر است. شخري چندين چشمه پرآب دارد و در گذشته، ييلاق خوانين بوده است. آثار برج و باروها و خانه‏ هاي مخروبه‏اي در آن به جا مانده است.


پوشش گياهي غني با انواع گياهان دارويي و خوراکي مانند کاسني، گون، کماي، زيره، پونه، درمنه ترکي، پوپک، ساري گل، کاکوتي، گزنه، ترخ، چريش، سيب کوهي و زردآلوي کوهي از ديگر جاذبه‏ هاي طبيعي پيرامون اين روستا است. قزلر قلعه، دژي محکم و تسخيرناپذير است که در بلندترين نقطه ارتفاعات روستا ساخته شده است و راهي صعب‏العبور و ديوارهاي قطور سنگي دارد. قزلر قلعه به معني دختر قلعه يا قلعه دختران است و به معني قلعة فتح نشده مي‏باشد. تپه ارک دست ريز و مسجد قديمي روستا، از ديگر آثار تاريخي آن است.

 

روستاي زوارم، از توابع بخش مرکزي شهرستان شيروان، با مختصات جغرافيايي 57 درجه و 44 دقيقه طول شرقي و 37 درجه و 19 دقيقه عرض شمالي، در 28 کيلومتري جنوب شرقي شيروان و 83 کيلومتري بجنورد قرار دارد. اين روستا از شمال به روستاهاي شيرآباد و ورقي، از جنوب به روستاهاي مشهد طرقي و قرينانلو و که شخري، از شرق به روستاي بزآباد و از غرب به روستاهاي قزل حصار و باداملق محدود مي‏شود. کوه تمغ در 3 کيلومتري جنوب غربي و کوه شفلي در 3 کيلومتري جنوب شرقي روستا واقع شده‏ اند. روستاي کوهپايه‏ هاي زوارم از سطح دريا 1300 متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن معتدل کوهستاني است. ميانگين بارندگي سالانه آن 179 ميلي‏متر گزارش شده است. رودخانه پر آب زوارم ميان روستا جريان دارد. روستاي زوارم قدمتي هفتصد ساله دارد و در گذشته مرکز خان‏نشين منطقه بوده است. از جمله حاکمان و خوانين معروف آن، مي‏توان به الهيار خان مين باشي، شاهرخ خان (از حاکمان شيروان)، مرتضي بيک و شاهپورخان نگهبان اشاره کرد. صنيع‏الدوله در کتاب مطلع‏الشمس و ناصرالدين شاه در سفرنامه خراسان از روستاي زوارم ياد کرده‏اند و جزئياتي از مشاهدات خود از روستا را يادداشت نموده ‏اند. تپه دست ريزارک و قزلرقلعه نشانگر استقرار و قدمت روستاي زوارم مي‏باشد. اسم روستا، در گذشته «دواُ لدِرِم» بوده است که بعدها به زوارم به معني دره بهشت تغيير نام يافته است. مردم روستاي زوارم به زبان‏هاي کردي، ترکي و فارسي سخن مي‏گويند. مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

 

نام فارسی دره زوارم

نام انگلیسی: Zo-Eram valley

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.