شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دره آکواریوم (کاسه رود)، داراب

دره آکواریوم (کاسه رود)، داراب

دره آکواریوم در موقعیت جغرافیایی N2824 E5513 در استان فارس واقع است. کاسه رود در دره ای به نام  دره آکواریوم جریان دارد که در مسیر این دره آبشارهای متعدد و حوضچه های آب فراوانی ایجاد کرده است. ورودی این دره درست در زیر پل معروف فورگ در مسیر داراب به حاجی آباد قرار دارد. این دره در 9 کیلومتری شمال روستای فورگ واقع است. دره آکواریوم در ارتفاع 1330 متری از سطح دریا واقع شده است.

 

برای طی کردن طول دره آکواریوم بايد از 10 صخره به صورت دست به سنگ و 5 آبشار لغزنده و همچنین خلاف جهت خروشان آب در حوضچه ها شنا كرد. با یک ساعت پیاده روی درکف دره به نیزار بزرگی می رسید که ارتفاع این نی ها به 3 متر و بیشتر هم می رسد. پشت این نی زارهای درهم پیچیده چشمه ای زیبا و پر آب بود که به چشمه پنجعلی مشهور است واز جاذبه های کاسه رود است. در ادامه مسیر دره تنگ می شود و نیاز به مهارتهای فنی کوهنوردی است. در انتهای دره کاسه بزرگی قرار دارد که آب زلالی در آن جمع شده است. لازم به ذکر است آب این حوضچه از بالا نمی آید و تمامی آب حوضچه از چشمه های زیر زمینی تامین میشود.

 

كاسه رود در فاصله 80 کیلومتری جنوب شرقی داراب، در دل کوههای سر به فلک کشیده و چشمه هاي جاری قرار دارد که با گذشتن از بستر چهار کیلومتری مسیرش به زیباترین پل هوایی کشور می رسد و مجموعه ای کم نظیر پدیدار می گردد. پلی که دارای چهار دهانه 35 متری و ارتفاع 84 متر به صورت قوسی بین دو تونل به طول های 358 متر و 278 متر قرار دارد و جنس آن از بتون بوده و روی آن از پلاستیک فشرده هم استفاده شده است. کاسه رود غنی و پر آب با چشمه های بالا دست نیز ترکیب می گردد و بخشی از اراضی دشت حاصل خیز فورگ را سیراب می کند که به این دو چشمه نریون و ماریون یا چسته و بلیون نیز می گویند.

 

نام فارسی دره آکواریوم (کاسه رود)، داراب

نام انگلیسی: Aquarium canyon

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.