شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تنگ تامرادی، دهدشت

تنگ تامرادی، دهدشت

تنگ تامرادی در موقعیت جغرافیایی N303047 E512508 در استان فارس و در مرز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. تنگ تامرادی در 50 كيلومتري غرب ياسوج در مسير جاده سپيدار واقع است و آبشاري زيبا و حوضچه‌هاي فراواني دارد. در خم هر پيچ و فراز هر شيب از اين تنگه، تابلوي نقاشي بي‌نظيري از شاهكارهاي طبيعت را در مقابل ديدگان گردشگران به تماشا گذاشته شده است. "تنگ تامرادي" با چشم‌انداز طبيعي و زيبا، ارتفاعات بلند و پوشش گياهي سرسبز و با طراوت كه در دل خود آبشاري زيبا به ارتفاع 50 متر را جا داده است كه صداي دل‌انگيز ريزش آبشار و طبيعت زيباي اطراف آن براي گردشگران خاطره‌اي فراموش ناشدني را به همراه نشاط برگرفته از ديدن زيبايي‌هاي آن به سوغات مي‌آورد.

 

اين منطقه از اطراف به کوه‌هاي زرآور و ساور محدود مي‌شود. روستاي "تنگ تامرادي" از سطح دريا 1400 متر ارتفاع دارد و تحت تأثير اقليم معتدل و مرطوب، آب و هواي آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذير و در زمستان سرد است.در ورودي "تنگ تامرادي" و در مجاورت روستاي "حسين‌آباد"، "دخمه" و "مقبره‌اي از دوران هخامنشي" به جا مانده که به يکي از سرداران يا نجباي هخامنشي مربوط است.

 

"تنگ تامرادي" محل وقوع يکي از جنگ‌هاي تاريخ معاصر(جنگ "کی‌لهراس" با ارتش رضاشاه) و دو جنگ مهم دیگر یکی جنگ "آریوبرزن" با اسکندر مقدونی است. با توجه به موارد مذکور، مي‌توان قدمتي طولاني براي اين روستا در نظر گرفت.  این تنگ موقعیت استراتژیك بسیار مناسبی دارد و شهرت خود را مدیون جنگ معروف به نبرد تنگ تامرادی است. در این نبرد، غلامحسین سیاهپور از سران عشایر بویراحمدی، لشکر پیاده تیمسار آریانا را شکست داد.

 

مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی تنگ تامرادی عبارتند از:

آبشار تنگ تامرادی، که از كوهستان‌های پیرامون روستا سرچشمه می‌گیرد،یکی از جاذبه­های چشم­گیر و زیبای روستاست. چشم‌انداز درختان کهنسال بلند و سرسبز و گل‌ها و گیاهان زیبای خودرو، زیبایی آبشار را دوچندان نموده است.

چشمه بلوط عسلی، که در حوالی آبشار تنگ واقع شده است،یکی از معروف‌ترینییلاقات و تفرجگاه‌‌های منطقه به شمار می‌رود. این چشمه، در پایین دست خود، حوضچه‌های طبیعی زیبایی را به‌وجود آورده است.

در اطراف روستای تنگ تامرادی ارتفاعات سربه فلك كشیده‌ای وجود دارد که در فصل زمستان پوشیده از برف می­شود و محیطی دلپذیر برای کوهنوردان و طبیعت‌ دوستان پدید می­آورد. دامنه‌های این ارتفاعات هنگامی که در بهار و تابستان با گل­های رنگارنگ پوشیده می­شوند، تابلویی تماشایی پدید می­ آید.

 

نام فارسی تنگ تامرادی

نام انگلیسی: Tamoradi canyon

 

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.