شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

تنگ بهرام چوبین، دره شهر

تنگ بهرام چوبین، دره شهر

در دره تنگ چوبينه ، در فاصله 14 كيلومتري جنوب شرقي دره شهر ، بقايايي از بناهاي قلوه سنگي و ملاط گچ دوران ساساني ديده مي شود كه با مصالح معماري موجود در محل كاملاً مرتبط هستند . هنوز هم قسمت هايي از ديوار كشي بر روي ارتفاعات شمالي و جانبي تنگه به طبع وضعيت طبيعي كوه هاي اطراف ، با همان شيوه معماري و مصالح انجام مي شود و بدين وسيله دهانه تنگه ، كاملاً مسدود و مهار شده است . در سينه كش ارتفاعات شرقي و دقيقاً در دامنه فرو رفتگي كوه ، چشمه آبي ، درون صخره ها جريان دارد كه سطوح جانبي مسير آن در گذشته حجاري شده اند . آثار دست ساز درون اين صخره ها و سد موجود در دهانة آن ، با منظرة طبيعي تنگه ، چشم اندازي دل انگيز و دلنشين ايجاد كرده است .

 

تنگ بهرام چوبین از پدیده های طبیعی زیبا و دربرگیرنده  بناهایی ازدوران ساسانی و قرون اولیه اسلامی در این شهرستان هستش که در شهرتاریخی دره شهر در ساحل راست رودخانه دائمی سیمره قرار داره که طبق کاوشهای انجام گرفته در این شهرتاریخی ،تاریخ آن را قرون اولیه اسلامی اعلام کرده اند که مطمئناً در دوران ساسانی شهری را شامل می شده که در دوران اسلامی گسترش و رونق یافت.

 

آثار فراوانی از دوره ساسانی به دست آمده که گویای آبادانی این منطقه در دوره ساسانی می باشد.تنگ بهرام چوبین یکی از دره های باریک با دیوارهای صخره ای بسیار بلند وموقعیت طبیعی استراتژیک است. این دره را به بهرام چوبین سردار ساسانی نسبت می دهند.دربخش ورودی ودیوارهای این دره تماشایی آثاری از دوره ساسانیان برجای مانده است.آثارقلعه بزرگ که درزمان ساسانیان از سنگ و گچ ساخته شده ،در بلندی های این دره به چشم می خورد درون تنگه ودر صخره های سخت آن چهار آب انبار تراشیده شده که به یکدیگر راه داشته وبرای گردآوری آب آشامیدنی دراین تنگه استراتژیک  به کار می رفته است.

 

آثار پلکانی سنگی که درصخره های سخت گذر تنگه برای دسترسی به بخش جنوبی تنگه احداث شده توجه بیننده را جلب می کند زیبایی طبیعی سرکش و یادگارهای تاریخی آن ،این تنگه را یک میراث ارزشمند ساخته که به سبب دورافتادگی آن از نظرها دورمانده است. تنگ بهرام چوبین در مسیر دره شهر-پلدختر و یک کیلومتری جنوب این جاده در دل طبیعت کبیرکوه جای گرفته است.

    

نام فارسی تنگ بهرام چوبین

نام انگلیسی: Bahram-e Chobin canyon

 

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.