شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تنگ براق، اقلید

تنگ براق، اقلید

تنگ براق در موقعیت جغرافیایی N3037 E5203 در استان فارس واقع است. تنگ براق در شمال روستايى به همين نام در منطقهٔ کامفيروز، تقريباً روبروى آبشار مارگون قرار دارد. اين تنگ، محل عبور يکى از شاخه‌هاى اصلى آب سد درودزن است. این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره‌هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی در کوه بوجود آورده‌است. تنگ براق یکی از تنگه‌های متعدد استان فارس است که به دلیل کارستی بودن منطقه دارای آب فراوان در میان لایه‌های آهکی ارتفاعات اطراف است. این امر موجب نمناک بودن اغلب بخش‌های دیواره‌ها و سرازیر شدن آب به میان تنگه‌است و محیط زیبا و فرحبخشی را پدید آورده‌است. در قسمت بالاي تنگ، بر روي کوه کتيبه اي به خط پهلوي حجاري شده است. ابعاد کتيبه 40/1 × 1 متر و مشتمل بر 16 سطر است که هر سطر آن 90 سانتي متر طول دارد. نبشته پهلوي ساساني موجود در تنگ براقي بمسافت 207 کيلومتري شمال غربي پاسارگاد قرار دارد.نبشته مزبور بر تخته سنگي به ابعاد 1متر×40/1متر بوده مشتمل بر 16 سطر که هر سطر 90 سانتيمتر طول دارد و تخته سنگ در وسط تنگ براقي نزديک دهانه صفه کوچک غار کم عمقي که در دل کوه پيشرفته است به پهلو قرار دارد.

 

این تنگه در میان انبوه درختان سربه فلک کشیده با چشمه‌های متعدد و رودخانه‌ای خروشان، غارهای زیبا، آبشارها، آبچک‌ها و ستونهای آهکی معلق مناظری بدیع و چشم نواز را به وجود آورده‌است. منطقهٔ‌ مورد نظر به صورت دره‌اى عميق و زيبا بين ديوارهاى صخره‌اى قرار دارد و قسمت انتهايى آن بن‌بست است. مجموعه آب‌هاى بالادست اين منطقه با عبور از يک دشت، در شکافى عميق سرازير مى‌شود و آبشارى زيبا پديد مى‌آورد. در ديوارهٔ صخره سمت چپ تنگ، غارى زيبا پديد آمده است که منشأ آهکى دارد و از سقف آن، آب به صورت قطرات باران به کف غار مى‌ريزد. ديواره و سقف غار پوشيده از خزه است. تنگ براق از سطح دریا ۱۹۴۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. ارتباط شيراز با تنگ براق از سه طريق امکان‌پذير است:


- از طريق منطقهٔ کامفيروز و با عبور از دشت کامفيروز و مناطق جنگليِ امتداد جادهٔ‌ خاکي. منطقهٔ کامفيروز به دو بلوک کمهر و کاکان و سرحد چهاردانگه متصل مى‌شود. بعد از روستاى تنگ براق، جاده بن‌بست است. بخشى از راه آن سوى روستا به طرف تنگ، جادهٔ ماشين‌رو ندارد.
- از طريق جادهٔ سپيدان - کمهر و کاکان و چوبخله که راه ارتباطى مناسبى دارد.
- از طريق راه ارتباطى سرحد چهاردانگه که اين جاده به شهرستان‌هاى اقليد، آباده و در نهايت به جادهٔ اصلى شيراز - اصفهان مرتبط مى‌شود. اين مسير امکان دسترسى شهرستان‌هاى شمالى و شمال شرقى فارس و استان‌هاى مجاور را به اين منطقه ميسر مى‌سازد.

 

در داخل تنگ براق به دليل شيب تند و زمين ناهموار امکان برقرارى تأسيسات گردشگاهى متمرکز وجود ندارد. آبادى تنگ براق که راه دسترس به آن از دهستان سده مى‌گذرد، محلى مناسب براى جذب ايرانگردان است. اين محل با جمعيتى اندک، ‌ داراى آب آشاميدنى (از طريق چشمه‌سارهاى محل) و قابل دسترسى مناسب است. بيشتر بازديدکنندگان تنگ براق را مسافرانى از شهرهاى شيراز، آباده، اقليد و اصفهان تشکيل مى‌دهند.

نام انگلیسی:  Boragh canyon   

نام فارسی :  تنگ براق

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.