شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار کوردبستو، بندرعباس

غار کوردبستو، بندرعباس

اين غار، در کوه «گنو» - واقع در ارتفاعات شمال شرقي بندرعباس - قرار دارد، سنگ‌هاي اين کوه، از سنگ‌هاي آهکي و سيليسي و فسيل هاي مربوط به دوران سوم است که در آن زياده ديده مي‌شود. از آبادي «کهنوج» تا دهانة غار، 30 دقيقه بيشتر راه نيست. غار، در جنوب «باغ زير» که آبادي زيبايي است، در نزديکي «پودنو» قرار دارد. دهانة غار، به سوي شمال شرقي است که 20/1 متر بلندي و 1 متر عرض دارد. پس از آن، به چاهي به گودي 7 متر مي‌رسد. در عمق اين چاه، دهليزي ادامه يافته است، که به دو شاخة چاه مانند تقسيم مي‌گردد، که شاخة غربي آن، به چاه هوايي منتهي مي‌گردد. سنگ‌هاي غار آهکي هستند، ولي استالاگميت و استالاکتيت در آن‌ها وجود ندارد.
سوراخ‌هاي متعددي که در ديواره‌ها وجود دارد، کاملاً دايره مانند هستند و قطر آن‌ها 30 الي 50 سانتي‌متر است. سوراخ‌ها چنان شکل زيبا و هندسي دارند، که گويي به دست حجاران زبردستي کنده و تراشيده شده‌اند. چاه هوايي در حدود 8 متر ارتفاع دارد.
ساير غارهاي معروف استان هرمزگان عبارتند از: غار طبيعي آب باد و چاه بهشت و جهنم در روستاي «سرخاء» از توابع شهرستان بندرعباس، غار تُرُد در روستاي «رويدر» از توابع بخش رويدر شهرستان بندر خمير، غار نمکدان و خربس در جزيره قسم.

نام انگلیسی:  Kurdbasto Cave   

نام فارسی : غار کوردبستو

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.