شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار کمربند، بهشهر

غار کمربند، بهشهر

اين غار در روستاي «تروجن»، در پنج کيلومتري جنوب غربي شهرستان بهشهر واقع شده‌اند. این غار در دامنه کوه البرز و رو به دریا و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود، غار هوتو قرار گرفته‌ است.

غار كمربند غاري است آهكي كه قدمت آن به دوره ژوراسيك بر ميگردد.نزديك غار رگه هاي سنگ چخماخ وجود دارد و ساكنان آن براي توليد ابزار خودمجبور به تهيه مواد خام از دور دست نبودند..ساكنان آن در دوره نوسنگي شكارگر غزال و در دوره فراپارينه سنگي شكارگر فك بودند.سفال،ادوات استخواني از استخوانهاي گوسفند،بز،گاو، ابزارهاي سنگي مانند تيغه وسنگ چخماخ در غار به دست آمده است. سفالهاي كمربند از نوع پوك و ترد هستند و دست ساز هستند و شاموت گياهي زياد دارند.ابزارهاي سنگي مكشوفه نيز اكثرا از جنس چخماخ هستند. آزمايش كربن ساليابي هاي مختلفي از كربنهاي غار مشخص كرده است كه از سال حدود 10325 تا 5330 پ م بوده اند.

عمده‌ترين آثار به دست آمده از غار مورد نظر، شامل تيغه‌هايي از سنگ چخماق، سنگ دريايي و استخوان آهويي به نام «لاگازلاسرب گوتروزا» است وهمچنين اسکلت سه انسان در غار کمربند پيدا شده که احتمالاً در 75000 سال پيش از ميلاد مي‌زيستند. آقاي کارلستون، پس از اينکه تحقيقات ساير متخصصان را دقيقاً بررسي کرد، به اين نتيجه رسيد که در دورة ميانه سنگي، ساکنان غار، زندگي خود را با شکار حيواناتي مثل آهو، بزکوهي، گوسفند و بز وحشي مي‌گذراندند. به طوري که در دورة نوسنگي قديم توانستند حيواناتي از قبيل بز و گوسفند را اهلي کنند و حتي به کار زراعت نيز بپردازند.
به طور کلي آثاري که از غارهاي کمربند و هوتو پيدا شده مکمل يکديگرند.
اين وضعيت اجازه مي‌دهد که بتوان در ناحية مازندران، تحويل و تکامل انسان را از دوران يخ‌بندان تا عصر حاضر مورد بررسي قرار داد. غنا و گستردگي اطلاعات حاصله از اين غارها به حدي است که نظير آن در سراسر ايران کم‌تر مشاهده شده است.

نام انگلیسی:   Kamarband Caves 

نام فارسی : غار  کمربند

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.