شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

خوانسار، شهر شکوفه‌ها

خوانسار، شهر شکوفه‌ها
خوانسار در ناحیه ای نه چندان دور از کویر مرکزی ایران ، در فاصله ای حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر اصفهان واقع شده است. شهری زیبا، مصفا و یکی از زیباترین شهرهای مناطق مرکزی کشور.خوانسار به راستی شهری است در حصار کوهها ، باغ شهری آرمیده در دامنه های زاگرس و شکل گرفته در مسیر رودی که سرچشمه اناربار ( رود قم ) است .
بطور کلی شهر خوانسار همیشه دیدنی بوده است و زمان و مکان مانع تماشا از این شهر نیست .
 می توان به این شهر سفر کرد و از شبها و روزهای آن لذت برد ناگفته نماند که این شهر یکی از مناطق دیدنی جهان به شمار می رود و در هر حال پذیرای خسته دلان خوش ذوقی خواهد بود که ایامی را برای دیدار این منطقه در نظر گرفته اند و از داخل و خارج کشور راهی این دیارند .
● گلستانکوه
در مسیر خوانسار به اصفهان در ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار واقع شده است . این منطقه طبیعی حدود ده کیلومتر مربع وسعت دارد و در فصل بهار مملو از گلهای طبیعی به ویژه لاله سرخگون که به رنگ سرخ مایل به بنفش بوده و از روز چهلم تا شستم بعد از عید شکفته می شوند . در موقع وزش باد سیر و روشن می شوند . گل پیاز موسیر از جمله گلهای گلستانکوه است و مانند دیگر گلهای این منطقه خود رو می باشد و گون درختچه ای کوتاه است که معمولا ارتفاع آن به یک متر نمی رسد اما مقداری از سطح زمین فاصله گرفته گسترده می شود . در گذشته از گون محصولاتی بدست می آمد . اخیرا به علتهای گوناگون از قبیل اثرات مواد شیمیایی و عدم رسیدگی و بی توجه بودن به این گیاه طبیعی دوران اضمحلال را طی می کند .
● سرچشمه
از مکان و فضایی شاداب و حیات بخش برخوردار است و هر بیننده ای را مجذوب خود می کند . محلی طبیعی بوده که در ضلع جنوب شرقی شهر واقع است و به مرور تحولات شهری و تجملات مصنوعی رنگ تصنعی به خود گرفته و تشابه به پارکهای امروزی پیدا کرده است .
● مرزنگشت
چشمه طبیعی مجاور سرچشمه که آن هم به تازگی دچار رنگ شده لیکن حوض پیر و حوض مرکزی سرچشمه کمتر شکل تصنعی به خود گرفته . این سرچشمه که قسمت عمده آب شهر می باشد از میان شهر جریان می یابد و آبهای شرقی بدان می پیوندد و تشکیل رودخانه خوانسار را می دهد . آبهای شرقی از قسمت پائین دست دامنه ایجاد مخروطه افکنه هایی نموده که پاره ای از آنها در پای کوهستان قرار دارند و دارای وسعت کم هستند . در روی این مخروطه افکنه ها بعلت وجود مقدار کمی خاک نرم که از مواد بالا دست بوجود آمده تاثیر می پذیرد و آبهای فصلی و ذخیره شده از لای سنگها و آهکها جریان پیدا می کند و مزارع دهکده های قلعه بابا محمد و دوشخراط و سنگ سفید را بر پا داشته است .جمعیت خوانسار بالغ بر ۴۰۰۰۰ نفر می باشد و وسعت آن حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع که دارای ۱۸ روستا و یک بخش مرکزی می باشد. بر اساس اندازه گیریهای انجام شده به روش دمارتون ( تعیین ضریب خشکی ) آب و هوای خوانسار نیمه خشک و ضریب خشکی برابر با ۵/۱۵ می باشد . بر اساس اندازه گیریهای انجام شده به روش کوپن آب و هوای خوانسار از نوع اقلیم نیمه بیابانی یا استپی می باشد به علت اینکه معدل درجه حرارت سالیانه خوانسار کمتر از ۱۸ درجه می باشد بنابراین دارای آب و هوای خواهد بود که همان آب و هوای استپی حاشیه بیابان است و شرایط ملایمتر از خود بیابان می باشد . آب و هوای خوانسار به شدت تحت تاثیر توپوگرافی منطقه است و به علت ارتفاع زیاد از سطح دریا دارای تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد است به همین دلیل دارای شرایط مناسب ییلاقی است و واقع شدن شهر در پای کوههای مرتفع و جاری بودن رودخانه و کثرت چشمه ساران بر کیفیت مطلوب آب و هوای آن افزوده است .
ماههای بارش در هر سال از مهرماه تا اردیبهشت ماه هر سال است . ماههای خشک سال از خرداد ماه تا شهریور می باشد . میانگین حداکثر بارندگی در اسفند برابر ۵/۶۱ میلیمتر می باشد . میانگین حداکثر بارش روزانه ۴۹ میلیمتر می باشد . متوسط میزان بارندگی سالانه برابر با ۳۰۳ میلیمتر و حداکثر مطلق بارندگی سالانه برابر با ۵/۴۱۴ میلیمتر می باشد . متوسط حداکثر رطوبت حدود ۸۰ درصد در دیماه می باشد و میانگین حداقل رطوبت در هر ماه ۴۲ درصد به ثبت رسیده است ومتوسط درجه حرارت در سال ۷/۱۲ درجه سانتیگراد می باشد خوانسار از دیرباز تا کنون با نام هایی چون خانسار، خانی سار، خونسار، خوانسار و خوسار نامیده شده است. نام خوانسار نیز از واژه خوان به معنی چشمه گرفته شده است. بعضی بر این باورندکه خوانسار کوچک شده خوانسالار، یعنی سفره دار، سفره چی، آشپزباشی سلطان است. شماری نیز این واژه را مخفف خون ساربان دانسته و منشاء آن را کشته شدن ساربانی در این محل، توسط دزدان می دانند.هم چنین عده ای با توجه به این که خان به معنی شأن عسل و به بیان دیگر مکان تولید عسل نیز می باشد، این نام را محل تولید عسل تعبیر کرده اند.کهن ترین مدارکی که از پیشینه تاریخی خوانسار در دست است، تاریخ مهاجرت دسته ای از قوم یهود به خوانسار و سرگذشت آنان است که به روزگار کوروش هخامنشی می رسد. یهودیان مهاجر به این شهر تا پیش از ایجاد حکومت اسرائیل، در کوی جهودا یا جیدا، که کویی در شهر کنونی است، زندگی می کردند. بعد ها اینان به اسرائیل کوچ کرده و امروزه در خوانسار، پیروان دین یهود وجود ندارد. خوانسار پس از اسلام، در قلمرو حکومت امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان، دیلمیان، سلجوقیان، و خوارزم شاهیان قرار داشته است.
در اوایل سده ۷ هـ . ق مغولان این ناحیه را گشودند و خرابی های بسیار به بار آوردند. پس از آن ها تیمورلنگ به مرکز ایران، از جمله خوانسار تاخت و چپاول و کشتار زیادی کرد. خوانسار، در دوران صفوی از مراکز مهم علم، ادب و صنعت بوده است. پادشاهان صفوی توجه ویژه ای به این ناحیه داشته اند و به خاطر همین توجه هنرهای دستی و کارگاهی در این شهرگسترش یافته است. بنای مدرسه مریم بیگم صفوی از سوی همسرشاه تهماسب نیز به پیشرفت فرهنگی این دیار افزود. در دوران قاجار خوانسار مورد توجه بوده و حاکمان بزرگی که بعضی از آنان عنوان وزارت هم داشته اند، به حکومت خوانسار منصوب شده اند.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.