شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار هفت خانه، خلخال

غار هفت خانه، خلخال

غار هفتخانه ها ( یدی اولر ) در جنوب غربی شهر خلخال و شمال روستای گرمخانه وذدر ارتفاع حدود 1600 متر از سطح دریا و در مختصات جغرافیایی 33-32-37 عرض شمالی و 00-25-48 طول شرقی واقع گردیده است. این غار در فاصله 20 کیلومتری شهر خلخال قرار دارد و به وسیله جاده آسفالته که از کیلومتر 16 جاده خلخال شتجین به طرف غرب ( روستای گرمخانه ) منشعب می شود به شهر خلخال مربوط می شود.

غار  هفتخانه از هفت تالار کوچک ( خانه ) که پشت سر هم و به شکل یو انگلیسی  قرار دارند تشکیل شده است. این غار دارای دو دهانه ورودی است دهانه اصلی رو به شرق قرار دارد چهار تالار از این دهانه به سهولت قابل دسترسی است ارتفاع ان تالارها به طور متوسط بیشتر از سه متر می باشد ارتباط به خانه پنجم از طریق یک راهرو به طول چهار متر و به عرض و ارتفاع 70 و 50 سانتیمتر که طرفین آن سنگچین شده است صورت می گیرد.

جهت دهانه دوم که در اثر تخریب احتمالا بر اثر کاوشهای غیر مجاز در سالهای اخیر ایجاد شده است جنوبی است این دهانه مستقیما به خانه پنجم مربوط می شود. خانه های پنجم و ششم و هفتم پشت سر هم در جهت جنوب شرقی شمال غربی قرار دارند ارتباط خانه هفتم با یک مدخل تنگ استوانه ای شکل به قطر 45 سانتیمتر و به طول دو متر که در ارتفاع حدود یک متری از کف غار ششم قرار دارد صورت می گیرد . حداکثر ارتفاع خانه هفتم حدود 5 متر است و در آن حوضچه آبی به طول و عرض 3 و 5/1 متر و به ارتفاع حدود یک متر تشکیل شده است .

در غار  هفتخانه بویژه در خانه های اولیه آثار اقامت انسانی به مدت طولانی و استخوانهای پوسیده و راهرو سنگچین که بوسیله انسان بوجود آمده است. به چشم می خورد بررسیها حاکی است که این غار پناهگاه تشی (بزرگترین جونده ایران ) و خفاش گوش دراز می باشد.

نام انگلیسی:  Haft Khaneh Cave   

نام فارسی :  غار هفت خانه

منبع:irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.