شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار های داش کسن، سلطانیه

غار های داش کسن، سلطانیه

اين مجموعه در 10 کيلومتري جنوب شرقي سلطانيه، در نزديکي روستاي «وير»، از توابع همين بخش قرار گرفته است. اين مجموعه در محوطه‌اي به شکل مستطيلي ناقص، به طول 400 متر و عرض 50 تا 300 متر ديده مي‌شود.
در درون اين مجموعه، سه غار نسبتاً عميق در دل کوه کنده شده است که کنده‌کاري‌هاي زيبايي دارند. از نقش‌هاي اين کنده‌کاري‌ها، مي‌توان به دو تصوير اژدها که در مقابل يکديگر به شکل قرينه حک شده‌اند و طول هر يک 5/3 متر است، اشاره کرد. در طرفين اين نقش‌ها، محراب‌هاي زيباي نقش‌داري با طرح‌هاي اسليمي، گل و بوته مقرنس‌هاي سنگي کنده‌کاري شده‌اند.
مجموعه آثار کنده‌کاري اين محل، يادگار هنرمندان چيني است که به فرمان «اولجايتو» از چين فراخوانده شده بودند.
براساس فرضيه‌اي، غارهاي «داش‌کسن» در دو دورة تاريخي جدا از هم مورد استفاده قرار گرفته است. در دورة نخستين، اين غار نيايشگاه آيين مهرپرستي در عهد ساساني بوده است؛ اما از اين دوره آثاري بر جاي نمانده است. دورة دوم که نقش‌هاي اژدها، برگ مو، پيچک و طرح‌هاي اسليمي، يادگار آن دوره است، به دوران فرمانروايي ايلخانان تعلق دارد.
سنگ‌هاي سبز به کار گرفته شده در حصار ارگ سلطانيه، مطمئناً از محل تاريخي داش‌کسن (سنگ‌بر) بريده شده است. در نتيجة برش و انتقال سنگ، فضاي لازم جهت کنده‌کاري و دخمه‌سازي در اين محل فراهم شده و اين مکان با اندکي تغييرات به آرامگاه تبديل شده است.
بنابراين، محوطة تاريخي داش‌کسن را مي‌توان در رديف آرامگاه‌هاي دورة ايلخاني نيز طبقه‌بندي کرد.

نام انگلیسی:  Dash Kasan Cave   

نام فارسی : غار های داش کسن

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.