شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار های بان میستی، تیس

غار های بان میستی، تیس

در دامنة کوه «شهبازبند»، در روستاي «تيس» از توابع بندر چابهار يک غار طبيعي و دو غار مصنوعي در کنار هم واقع شده‌اند. مجموعة اين غارها، در زبان محلي به نام «بان مسيتي» ناميده مي‌شوند.
غار اول طبيعي و به صورت نيم دايره است که با تراشيدن ديوارة کوه، داخل غار و دهانة آن توسعه پيدا کرده است. درون غار مقبرة کوچکي با ديوارهاي گچي و سفيدرنگ وجود دارد که گنبدي کوچک بر فراز آن احداث شده است.
در ورودي مقبره رو به درة تيس و به موازات دهانة ورودي غار واقع شده است. بر روي ديواره‌هاي مقبره با جوهر قرمز و بنفش خطوط و علاماتي نقش گرديده که به خط گجراتي و هندي شبيه است. يک غار مصنوعي در سمت راست غار طبيعي به فاصلة 8 قدم قرار دارد که آثار تراش به خوبي در آن آشکار است. دهانة مخروبة آن، 80 سانتي‌متر ارتفاع دارد و سقف آن کوتاه است. به فاصلة 50 متر در سمت چپ غار اصلي، غار سوم قرار دارد که طول دهانة قوسي آن حدود 20 متر است.
ظاهراً اين غارها بخش‌هايي از تأسيسات ساختمان بوده‌اند و به منزلة حجره‌ها و توقفگاه‌هاي معبد يا پرستشگاه به شما مي‌رفته‌اند. از سطح زمين تا دهانة غار، پله‌کاني وجود داشته که آثار آن باقي مانده است.

نام انگلیسی:  Banmisti Cave   

نام فارسی : غار های بان میستی

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.