شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار نمکدان، قشم

غار نمکدان، قشم

غار نمکدان در موقعیت جغرافیایی N263704 E553100 در استان هرمزگان و جزیره  قشم واقع شده است .غار نمدان در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم در ساحل جنب غربی این جزیره و در بطن گنبد نمکی قشم به ارتفاع 237 متر از سطح دریا قرار گرفته است. غارهاي نمكي عموما در گنبدهاي نمكي به وجود مي‌آيند. اگر گنبدهاي نمكي در مناطق خشك و نيمه خشك از نظر اقليمي مانند جنوب ايران واقع گردند، به‌ علت بارش كم پديدار شدن آن‌ها در سطح زمين دوام بيش‌تري داشته و در آن‌ها احتمال به وجود آمدن غارهاي نمكي بيش‌تر مي‌باشد. در مناطق پرباران گنبدهاي نمكي به‌ علت انحلال زياد سنگ نمك از بين رفته و فرصت ايجاد غار در آن‌ها بسيار كم است و يا از وسعت و طول زيادي برخوردار نمي باشند.

 

در مطالعات اوليه در مورد غارهاي نمكي در جنوب ايران در سال 1999در جزيره هرمز تعداد 20 پديده‌ي انحلالي سطحي و عمقي گزارش گرديده كه تنها 3 سيستم غار با طول بيش‌تر از 100متر گزارش شده است. در گنبد نمكي قشم پديده‌هاي انحلالي سطحي و عمقي بسياري وجود دارد كه طويل‌ترين غار اين مجموعه به نام (غار نمكدان 3) در قسمت جنوب‌ خاوري اين گنبد با درازای (6400 متر) به عنوان طولاني‌ترين غار نمكي جهان شناخته مي‌شود. درون غار به ویژه در اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکیت‌های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است. سقف را قندیل‌های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده‌اند كه منظره‌ای بدیع را به وجود آورده است‌. جریان آب‌ نمک در کف غار نیز از منظره‌های دل‌پذیر غارهای نمکی جزیره قشم است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل‌ها می‌شود كه شکل آن را پیوسته تغییر داده یا قندیل‌های جدیدي می‌سازد.

 

غار نمكدان ۳ داراى يك درياچه نمك به عمق يك متر در فاصله ۱۶۰ مترى دهانه ورودى است. اين غار داراى چندين تالار بزرگ و كوچك است كه اولين تالار آن در فاصله ۶۷۰ مترى ورودى آن قرار دارد.از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می‌جوشد كه راه را به خارج می‌گشاید و پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می‌شود كه در گودال مقابل خود حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می‌آورد. منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد. نمک های کوه نمکدان از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری همچون منیزیم وجود دارد كه به همین دلیل می‌تواند به عنوان نمک طبی به ویژه برای مصرف ورزشکاران حرفه‌ای به صورت کپسول مصرف شود.

 

نظیر غار نمکدان جزیره قشم در کم‌تر نقطه‌ای از ایران دیده شده است و تحقیقاتی که اخیرا بر روی فضای داخلی نمکدان انجام شده است، حاکی از قابلیت ویژه آن است. باقی ماندن و تنفس در داخل غار نمکدان قشم می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی کمک کند. در مطالعات و تحقيقات كنوني علاوه بر كاوش‌هاي اشاره شده، بررسي‌هايي در رابطه با تعيين سن غار با استفاده از روش‌هاي ايزوتوپي و هم‌چنين بررسي‌هايي در رابطه با نرخ بالا آمدن گنبد نمكي نمكدان قشم با استفاده از روشهاي مختلف از جمله ايزوتوپ كربن 14در دست انجام است.

نام انگلیسی:  Namakdan Salt Cave   

نام فارسی :  غار نمکدان 

 

منبع:irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.