شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار مردودر، کرمانشاه

غار مردودر، کرمانشاه

اين غار در دامنه کوه بيستون و در قسمت شمال شرقي غار شکارچيان قرار دارد. اين غار بيست متر عمق و در حدود يک صد و هفتاد متر مربع وسعت دارد. ارتفاع سقف غار نيز بين يک تا سه متر است. غار مردودر داراي دو دهانه است. دهانه اصلي در جهت جنوب ـ جنوب غربي، مشرف بر دره‌اي پر شيب و کم عرض است و به پرتگاهي منتهي مي‌شود. دهانه ديگر غار در جهت شرق ـ جنوب شرقي، مشرف به راهي است که به غارهاي مرآفتاب و مرتاريک منتهي مي‌شود.
ابزارهاي شناسايي شده از اين غار عبارتند از: ابزارهاي روتوش شده، سنگ مادر، خراشنده‌هاي جانبي و خراشنده‌هاي متقارب، تراشنده‌هاي کنگره‌دار، تراشنده‌هاي دندانه‌دار و سوراخ کننده‌ها. ابزارهاي به دست آمده از اين غار مربوط به دوره موستري و زارزي است.

غار مردود در مرتفع ترین غار با بقایای دیرینه سنگی در بیستون است. این غار 20 متر عمق و حدود 170 متر مربع مساحت دارد. ارتفاع سقف غار بین 1 تا 3 متر است. غار مردودر دو دهانه دارد؛ دهانه اصلی در جهت جنوب- جنوب غربی مشرف بر دره ای پر شیب و کم عرض است که به پرتگاهی منتهی می شود. دهانه دیگر ار در جهت شرقی- جنوب شرقی مشرف بر کوره راهی است که به غارهای مرآفتاب و مر تاریک منتهی می شود. دهانه شرقی غار بر اثر ریزش دیواره در اعصار گذشته به وجود آمده است که لایه ای از سنگریزه به ضخامت 3 تا 5 سانتی متر کف غار را پوشانده است.

نام انگلیسی:  Mardodar Cave   

نام فارسی : غار مردودر

 

منبع:irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.