شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سرزمین هزار ماسوله

سرزمین هزار ماسوله
با شنیدن نام ماسوله معماری پلکانی، طبیعت زیبا، صنایع دستی و البته ازدحام گردشگران در ذهن آدم تداعی می‌شود. حال با شنیدن نام سرزمین هزار ماسوله چه حسی به انسان دست می‌دهد. ممکن است حتی بسیاری از علاقه‌مندان سفر نیز نام این منطقه را نشنیده باشند. روستاهای منطقه اورامانات در استان کردستان به دلیل کوهستانی بودن منطقه همگی به صورت پلکانی ساخته شده‌اند و لقب سرزمین هزار ماسوله را برای این سرزمین به ارمغان آورده‌اند.
یکی از زیباترین و البته بزرگ‌ترین روستای این منطقه، روستای پالنگان است. روستای پالنگان یکی از هفت روستای هدف گردشگری استان کردستان است. این روستا در دهستان ژاورود در ۵۷ کیلومتری دره تنگیور استان کردستان واقع شده است. خانه‌های آن با سنگ و به صورت خشکه‌چینی ساخته شده است. با توجه به بقایای مساجد و منازل قدیمی به نظر می‌رسد شالوده اصلی این روستا به دوره ساسانی (سده سوم تا هفتم میلادی) بازمی‌گردد. روستای پالنگان به دلیل شرایط آب و هوایی و آسفالته بودن مسیر، در تمام طول سال بازدید کننده دارد. «آوات مکاری»، کارشناس تبلیغات و بازاریابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در این باره می‌گوید: «روستای پالنگان نسبت به دیگر روستاهای اورامانات گرم‌تر است و همین دلیل باعث شده در تمام ایام سال گردشگر داشته باشد».
وی می‌افزاید: «به طور متوسط در هفته دو هزار بازدیدکننده از این روستا دیدن می‌کنند و نیمی از این تعداد گردشگران منطقه‌ای (کردستان و کرمانشاه) هستند».
عمده محصولات تولیدی مردم این روستا گندم، جو و انواع محصولات لبنی است. گیوه‌بافی وجاجیم بافی از مهم‌ترین صنایع دستی پالنگان و کشک و روغن حیوانی جزو سوغات پرطرفدار پالنگانی‌هاست.
علاوه بر چشم‌انداز معماری زیبای این روستا، عبور رودخانه خروشان سیروان از کنار روستا، وجود بقایای قلعه تاریخی پالنگان، آبشارهای متعدد پلکانی و چشمه‌های دائمی آب‌معدنی جلوه خاصی به این روستا بخشیده است. بیش از ۲۰ چشمه جوشان در تنگه تنگیور قرار دارد که آب آنها به رودخانه تنگیور می‌ریزد.
رودخانه تنگیور که از میان آبادی می‌گذرد بخش اعظم آب خود را از این چشمه‌ها تامین می‌کند و از همین رو آب آن بسیار زلال و گواراست. رودخانه تنگیور بعد از گذر از آبادی در حدود ۱۲۰ متری غرب پالنگان به آب سیروان می‌پیوندد.
به واسطه خصوصیات آب این دو رودخانه یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های پرورش ماهی کشور در کنار این روستا ساخته شده است و فعالیت این واحد شیلات در کنار روستا باعث شده تا بهترین خوراکی برای پذیرایی از مهمانان، انواع ماهی باشد.از دیگر جاذبه‌های این روستا قلعه پالنگان است. این قلعه در فاصله ۷۰۰ متری روستا در دره تنگیور قرار گرفته که هنوز آثار و بقایای اتاق‌ها، آتشکده‌ها و پل‌های قدیمی آن پابرجاست. آثار به دست آمده از این قلعه‌ها نشان می‌دهد که قدمت تاریخی قلعه پالنگان به قبل از اسلام می‌رسد. این آثار که شامل یک لنگه دروازه از یک تخته سنگ بزرگ و پل‌های ساخته شده روی رودخانه است هنوز برجای مانده‌اند. وجود قلعه قبل از حکمرانی امرای محلی اردلان‌ها و حتی امرای کلهر مسلم است اما از چگونگی و تاریخ ساخت آن هیچ اطلاع دقیقی در دست نیست. بدون شک به دلیل موقعیت استراتژیک، این قلعه از سالیان دوز از قلاع مهم و غیرقابل دسترس بوده است. در دوران حکومت اردلان‌ها به کردستان چند قلعه موجود بوده است که از این قلعه‌ها استفاده‌های فصلی داشته‌اند.قلعه زلم برای زمستان، قلعه مریوان برای پاییز، قلعه حسن‌آباد در تابستان و قلعه پالنگان در بهار میزبان حکومتیان بوده است.«آوات مکاری» از کوچ بهاره روستاییان به عنوان جاذبه‌ای دیگر برای گردشگری نام می‌برد و می‌افزاید: «تابستان گرم و بهار معتدل پالنگان باعث شده که کوچ بهاره مردم به ارتفاعات، گردشگران زیادی را به این منطقه جذب کند. این کوچ با اجرای مراسم سنتی‌ای چون اجرای موسیقی گریان، چپله، سیاچمانه و رقص‌های محلی همراه است. در مدت کوچ، جمعیت روستا به کمتر از نصف کاهش می‌یابد».
تنها نقطه ضعف روستای پالنگان که باعث شده است نتواند شهرت و آوازه‌ای در حد ماسوله برای خود کسب کند، عدم تبلیغات و کمبود زیرساخت‌های گردشگری است. در حال حاضر تنها امکانات رفاهی این روستا یک پارکینگ عمومی و یک سرویس بهداشتی است و باید برای رسیدن به اولین پمپ بنزین ۴۵ کیلومتر، اولین مهمانسرا ۵۷ کیلومتر (کامیاران) و اولین هتل (سنندج) ۱۱۲ کیلومتر راه رفت. مکاری، کارشناس تبلیغات و بازاریابی گردشگری کردستان در این باره می‌گوید: «منطقه اورامانات به دلیل نداشتن اعتبارات لازم معرفی نشده است اما در حال حاضر با اندک اعتباری که داریم کارهای تبلیغاتی از جمله چاپ بروشور و راهنما و معرفی کردستان به آژانس‌های مسافرتی را انجام داده‌ایم. این کارها باعث شده است کردستان در فهرست تورهای گردشگری قرار گیرد و از استان‌های مختلف کشور تورهایی به مقصد کردستان برگزار شود».
تاریخ، تمدن و طبیعت روستای پالنگان به همراه فرهنگ و آیین مردم یکی از پتانسیل‌های گردشگری در استان کردستان است که در صورت توجه بیشتر می‌تواند بالفعل شود و سود سرشار حاصله از حضور گردشگر را روانه منطقه کند و به صنعت گردشگری کشور هم رونق بیشتری ببخشد.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.