شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار قلاپیکه (قلعه پوکه)، مهران

غار قلاپیکه (قلعه پوکه)، مهران

اين غار در نزديکي مسير اصلي جادة مهران - دهلران در ارتفاعات «انار» دهلران واقع شده است. دهانة غار بسيار تنگ است و دو دهليز دارد، که طول دهليز اول بين 40-50 متر و طول دهليز دوم پس از طي 190 متر به بن‌بست مي‌رسد.
ارتفاع غار حدود 16 متر و مساحت آن با توجه به تالارهاي عظيم موجود، حدود 2000 متر مربع است. در درون غار قلاپيکه چاه‌هاي عميقي وجود دارد که احتمال سقوط به درون آن‌ها زياد است، لذا جهت دسترسي به درون اين غار بايد از وسايل ايمني و طناب استفاده کرد.
طولاني‌ترين قسمت غار حدود 300 متر است و وارد شدن به درون آن براي افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي خطرناک است. 
در گویش محلی برای" قلا " دو معادل فارسی وجود دارد هم به معنی قلعه وهم معنای کلاغ می دهد و " پیک " را تو خالی معنی کرده اند . در نزدیکی غار آثار به جا مانده از قلعه ای قدیمی وجود دارد جنس مصالح به کار رفته در این قلعه از جنس ساروج است . و شاید قدمت چند صد ساله ویا هزار ساله داشته باشد. جنس زمین منطقه از جنس آهک بوده و تقریبا تو خالی می باشد . از طرفی در منطقه به کسی که حفره چشم او خالی شده باشد "قلا پیک" می گویند و معتقدند کلاغ ها قسمت نرم شکار را تخلیه می کند . شکل  تنها دهانه  ورودی غار حفره ای است در دل سنگ سخت کوه اناران که تقریبا تا کف اولین دالان غار 3/60  متر عمق دارد.

 

نام انگلیسی:  Ghelapikeh Cave   

نام فارسی :  غار قلاپیکه (قلعه پوکه)

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.