شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

باداب سورت شاهکاری چشم نواز

باداب سورت شاهکاری چشم نواز

باداب سورت چشمه پلکانی تراورتنی بی‌همتا در ایران و بی‌مانند ‌در جهان است که جا گرفته در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. به گفته بومیان بخش و مردمان کنونی این زیستگاه ، سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب بوده که امروزه از میان رفته است و از این روی می باشد که نام سورت را بر این شاهکار گیتی نهادند.

چشمه های باداب سورت پس از چشمه پامو کاله(پاموک قلعه) ترکیه دومین چشمه آب شور جهان نگارش جهانی شده است. چشمه‌های باداب سورت در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای اروست، قرار دارد.

راه رسیدن به این شاهکار طبیعت و این چشم انداز چشم نواز از شهر ساری به کیاسر و سپس بخش چهاردانگه و روستای اروست می باشد که در این میان از روستای قلعه سر نیز باید گذر نمود.در میان راه امام زاده ای در دامنه کوه(امام زاده ابراهیم) نگاه ها را به خود وامی کشد. راه رسیدن به چشمه تا نزدیکی آن آسفالت ‌می باشد، ولی نزدیک به دو کیلومتر آخر خاکی می باشد و برای رسیدن به آن باید اندکی کوه نوردی نمود و از دامنه کوه پیاده بالا رفت.

ویژگی‎های چشمه

چشمه کانی اسرارآمیز سورت از شاهکارهای گیتی است که دارای دو چشمه با آب‌های سراسر گوناگون از دید رنگ، بو و مزه است.در برخی بخش‌ها آبگیرچه های کوچکی هست که چشمه های جوشانی، آب را از دل کوه و از میان سنگ ها به بیرون پمپاژ می کنند.

چشمه‌های باداب سورت دارای دو چشمه با آب‌های سراسر گوناگون از دید رنگ، بو، مزه ، اندازه آب و سود بخشی و ویژگی درمانی است. چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری باپهنای نزدیک به ۱۵ متر و گودی بسیار و در برخی جا ها بین یک تا دو متر است، این دریاچه‌ای کوچک است که در تابستان برای شنا و آب تنی بهره‌برداری ‌می‌شود و دارای ویژگی‌های آب درمانی نیز است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.