شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

زریوار نگین گردشگری غرب

زریوار نگین گردشگری غرب
دریاچه زریوار که به نام مریوان نیز معروف است، یکی از پدیده های طبیعی منحصر به فرد و مهمترین تالاب و کم نظیرترین جاذبه آبی در غرب ایران و در استان کردستان است.
این دریاچه در فاصله ۲ کیلومتری شهر مریوان و در فاصله ۱۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر سنندج در ارتفاع ۱۲۸۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است. طول آن ۴‎/۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۲ کیلومتر است که مساحتی حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ هکتار را در برگرفته است.
 عمق دریاچه حداکثر ۵ و حداقل ۲ متر است که به طور متوسط به ۳ متر می رسد و از نظر عمق، وسعت و حجم آب شرایط بسیار مناسبی برای قایقرانی و اسکی روی آب دارد.
آب دریاچه زریوار شیرین است و از جوشش چشمه هایی که در کف دریاچه واقع شده اند، تأمین می شود و بدین گونه در فرهنگ جغرافیایی، از دریاچه زریوار به بزرگ ترین چشمه آب شیرین جهان تعبیر شده، به طوری که نه تنها هیچ رودخانه ای به آن وارد نمی شود بلکه خود دریاچه، سرچشمه رودخانه ای به نام رودخانه مریوان است.
بوی آب دریاچه کاملاً عادی و طبیعی است و هیچ گونه بوی دیگری که نشانگر تصاعد گازهای حاصله از فعل و انفعالات شیمیایی عناصر باشد،به مشام نمی خورد. رنگ آب در اغلب موارد سبزفام و مایل به قهوه ای بسیار کمرنگ بویژه در فصول زمستان، بهار و تابستان است.
آب سطح دریاچه هنگام زمستان به علت پائین آمدن درجه برودت هوا یخ می بندد که منظره ای بسیار بدیع و زیبا را به ویژه هنگام تردد روستائیان اطراف بر روی دریاچه به وجود می آورد.
اطراف دریاچه از همه طرف (جز منطقه کوچکی در شرق) توسط نیزارهای بلند احاطه شده که بیشتر از دو گیاه تیره غلات مانند نوعی نی کرانه ای (mbristlis) تشکیل شده است. دریاچه زریوار دارای جوامع گیاهی و جانوری و تولید بیولوژیک بالایی است که شرایط زیستی لازم را برای طیف بزرگی از زیستمندان فراهم کرده است. این دریاچه از نظر رویشگاه طبیعی و زیستگاه جانوران، به ویژه پرندگان آبزی در خور اهمیت است.
دریاچه زریوار به علت داشتن آب شیرین، شرایط لازم را برای رشد و زندگی انواع ماهیان پدید آورده است. مهمترین ماهی هایی که در دریاچه وجود دارند عبارتند از سفید ماهی، کپور، عروس ماهی و غیره که از میان این ماهی ها، عروس ماهی دارای اهمیت ویژه ای است و ماهی بومی دریاچه محسوب می شود. در نقاط باتلاقی نیز یک نوع ماهی کوچک و جذاب از تیره cobitidac صید می شود. این ماهی ها دارای ارزش اقتصادی بالایی هستند که به طور بسیار دیدنی طبخ و با طعم و بوی عالی در اختیار مسافران و گردشگران قرار می گیرد و با دو شیوه صید با تور و با قلاب شکار می شوند. در دریاچه زریوار، تعدادی از پرندگان آبزی، تمام طول سال را به لحاظ شرایط زیستگاهی مناسب به صورت بومی می گذرانند که عمده ترین آنها کشیم کوچک، کاکایی سرسیاه، حواصیل خاکستری، اکرت کوچک، پلیکان و مرغ نوروزی هستند. همچنین این مکان شرایط مطلوبی را برای زمستان گذرانی انواعی از پرندگان مهاجر آبزی از قبیل چنگر، اردک سرسبز و مرگرس بزرگ به وجود آورده که قابل توجه است.
از رده پستانداران آبزی فقط یک گونه سگ آبی یا شنگ در این اکوسیستم زندگی می کند.
در نیزارها و خشکی های اطراف دریاچه، گونه های دیگری مانند گرگ آسیایی، خرگوش، روباه معمولی و گراز زندگی می کنند.
مهمترین تسهیلات گردشگری دریاچه زریوار عبارتند از:
چشم انداز بسیار زیبا از فراز تپه جهانگردی (کوه، جنگل و دریاچه)
آب و هوای مطبوع کنار دریاچه
قایقرانی و شنا بر روی دریاچه
طبخ ماهی های لذیذ دریاچه
نزدیکی به بازار خرید اجناس خارجی شهر مریوان با قیمت مناسب
امکانات اقامتی مناسب در کنار و بر تپه های مجاور دریاچه
امکان ماهیگیری در فضای آرام کنار دریاچه
ارائه برنامه های فرهنگی همانند اجرای موسیقی و رقص کردی در پارک دریاچه
اسکی روی آب
«زریوار» در فارسی باستان به معنی سبز و خرم است.

دیدگاه های بازدیدکنندگان

خراسانی چهارشنبه، 27 مرداد 95 - 11:27 AM وبگاه

البته لفظ استفاده بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان کاملا غلط می باشد زیرا دریاچه بایکال در روسیه بزرگترین دریاچه و عمیق ترین دریاچه آب شیرین درجهان می باشد. درازای دریاچه بایکال بیش از 300 کیلومتر است.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.