شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جم, نگین سبز استان بوشهر

جم, نگین سبز استان بوشهر

شهرستان جم نهمین شهرستان استان در ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان بوشهر قرار گرفته است. این شهرستان از شمال به شهرستان‌های فیروزآباد و دشتی، از جنوب به شهرستان کنگان، از مشرق به شهرستان مهر استان فارس و از مغرب به شهرستان‌های دیر و کنگان محدود می‌شود. ارتفاع جم از سطح دریا ۸۰۰ تا ۸۵۰ متر و دارای آب و هوایی خشک و نسبتا خنک است که نسبت به سایر نقاط استان بوشهر، از اقلیمی مناسب‌تر و آب و هوایی بهتر برخوردار است.

شهرستان جم با ۱۹۵۰ کیلومتر مربع وسعت حدود ۸ درصد مساحت کل استان بوشهر را به خود اختصاص داده است. شهرستان جم دارای ۲ بخش به نام‌های مرکزی و ریز، ۵ دهستان جم، کوری، ریز، انارستان و تشان، ۳ شهر جم، ریز، انارستان و ۱۲۹ روستاست.

بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان جم بالغ بر ۵۲ هزار نفر است که با توجه به اجرای پروژه‌های متعدد نفت و گاز و پتروشیمی و شهرک‌های مسکونی مرتبط پیش‌بینی می‌شود در آینده‌یی نزدیک جمعیت آن به دو برابر افزایش خواهد یافت. شهر جم، مرکز شهرستان جم بیش از ۲۴ هزار نفر جمعیت دارد.

دین مردم شهرستان جم اسلام و مذهب آنان شیعه اثنی‌عشری است. همه مردم جم به زبان فارسی سلیس و روان صحبت می‌کنند و گویش و گفتار آنها به زبان فارسی دری نزدیک است که این امر یکی از وجوه تمایز مردم این شهرستان با بقیه نقاط استان بوشهر است.

در بررسی آثار و نوشته‌های تاریخی و جغرافیایی، نام جم از قدمت بسیار زیادی برخوردار است. برخی آن را به دوران قبل از ساسانیان و عده‌یی نیز جم را به جمشید فرزند طهمورث، چهارمین پادشاه پیشدادی منسوب کرده‌اند و بر اساس داستانی اسطوره‌یی، جم را مرکز حکومت جمشید دانسته‌اند. یاقوت حموی در کتاب «معجم البلدان» آورده که طهمورث را ۱۰ پسر بوده که یکی از آنها جم یا جمشید نام داشته و به هر کدام از آنها شهری از اقلیم پارس داده که به نام خود آنهاست و جم شهری است منسوب به جمشید شاه. «حدود العالم من المشرق الی المغرب» نام کتابی است در عهد نوح ابن احمد سامانی که به سال ۳۷۲ هجری قمری نوشته شده و نویسنده آن نامعلوم است. این کتاب، جم را شهری از حدود سیراف معمور و آبادان و با مردم بسیار بیان کرده است. در کتاب «مسالک الممالک» نوشته اسطخری نیز آمده است که در سیراف هیچ درخت و مرکبات و آب شیرین ندارد، همه این احتیاجات از دامنه‌های کوهی که مشرف بر منطقه است و آن را جم می‌خوانند تامین و تهیه می‌شود.

جغرافیدانان و مستشرقان غربی نیز در توصیف جم و خصوصیات آب و هوایی، جغرافیایی و قدمت آن، در آثار خود بسیار سخن به میان آورده‌اند. پاول شوارتز آلمانی در کتاب «جغرافیای تاریخی فارس» نوشته است: ناحیه سیراف به قول اسطخری دارای سه مسجد منبردار بوده است. یکی در سیراف، یکی در نجیرم و دیگری در جم، جم در محلی بوده که امروز آبادی جم در شمال کوه قرار دارد.

مردم جم به غیرتمندی، مهمان‌نوازی و ادب‌پروری زبانزد و مشهور بوده و هستند. علاوه بر این خصوصیات خاص اقلیمی و آب و هوایی، به خصوص در فصل‌های زمستان و بهار باعث شده است تا هر ساله پذیرای خیل عظیم مهمانانی باشد که برای گذراندن ایام بهاری به طبیعت زیبای جم و به تعبیری به گلگشت استان بوشهر سفر می‌کنند. وجود آثار باستانی از جمله قلعه و برج و بارو و دیوارهای ساروجی در پوز پدری (کوه پدری) گلوقلات، قره چناق (رشته قناتی که بیش از دویست سال قدمت دارد)، حمام عمومی و تاریخی محمدعلی خان جمی و جاذبه‌های سیاحتی و زیارتی همچون طبیعت زیبای گلوبردکان، منظره زیبای گودلح و بیدخوار در فصل بهار، امامزاده بی‌بی بانو، امامزاده پیربیراهه و… باعث شده است که همواره نگاه مسافران و جهانگردان بسیاری را به خود معطوف کند. وجود قنات‌های آب شیرین به تعداد قابل توجه در گذشته و چاه‌های آب حفاری شده در دوره اخیر و خاک مناسب آن، شرایط ویژه‌یی را برای کشاورزی فراهم کرده است، بطوری که انواع درختان سردسیری و گرمسیری در آن قابل کشت و بهره‌برداری است. با این همه در دو دهه اخیر با حفاری چاه‌های گاز در ارتفاعات جم و ریز، احداث پالایشگاه گاز فجر جم، طبیعت زیبای جم دستخوش تغییر و تحول گردیده است، اما رهاورد این تحولات جدید که در ساختار کلی شهرستان کاملا مشهود است، همان تکنولوژی و صنعت است که چهره شهرستان جم را به منطقه‌یی صنعتی و مسکونی تبدیل کرده است.

قرار گرفتن پالایشگاه گاز فجر جم در این شهرستان که بزرگ‌ترین پالایشگاه گاز خاورمیانه و دومین پالایشگاه بزرگ گاز در جهان است و وجود میدان گازی کنگان و میدان گازی نار در این منطقه از قابلیت‌های اقتصادی این منطقه به حساب می‌آید. شرکت پالایش گاز فجر جم از فروردین ماه ۱۳۶۸ و پیرو تغییر ساختار جدید وزارت نفت برای تصفیه گاز میدان‌های گازی نار و کنگان در شهرستان جم، تاسیس شده است. میزان گاز تولیدی این پالایشگاه در سال بین ۳۲ تا ۳۶ میلیارد متر مکعب در سال‌های ۱۳۷۸تا ۱۳۸۴ بوده است. در سال ۱۳۹۱ شرکت پالایش گاز فجر جم به رکورد تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب رسید. این پالایشگاه همچنین، روزانه ۵میلیون متر مکعب گاز از فازهای ۶، ۷ و ۸ پارس جنوبی دریافت و فرآورش می‌کند.

امروزه نگاه‌های اقتصادی و سیاسی بسیاری به این خطه از میهن اسلامی معطوف شده است. احداث بزرگراه چهارخطه عسلویه – جم – فیروزآباد و در نهایت شیراز، در واقع احیای همان جاده باستانی دوره ساسانی است که می‌تواند آینده‌یی درخشان و چشم‌اندازی روشن را برای این شهرستان رقم بزند. همچنین ایجاد شهرک‌های توحید، پارس جنوبی، پتروشیمی و وجود فرودگاه توحید جم موقعیت منحصر به فردی را برای این شهرستان به ارمغان آورده است، به طوری که با تکمیل شدن شهرک‌های مذکور و بهره‌برداری از راه ارتباطی جم ـ شیراز، جمعیت قابل توجهی از هموطنان در شهر جم مستقر شده‌اند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.