شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار شاه زند، اراک

غار شاه زند، اراک

اين غار در 35 کيلومتري جنوب غربي اراک واقع شده است. محل دقيق آن در نزديکي روستاي «خسبيجان»، بر فراز قلة کوه معروف «شاه‌زند» و در ارتفاع 2890 متري است. اين غار يک دهليز باريک 18 متري به عرض متوسط 6 متر دارد. غار شاه‌زند از ديرباز محل زيارت زرتشتيان ساکن در نواحي مختلف ايران و مورد احترام و تقديس آنان بوده و هر ساله حتي زوار زرتشتي هندوستان نيز به ديدار آن مي‌آيند. روي ديوارهاي غار اسامي ايراني و زرتشتي، مانند پولاد تيرانداز و سياوش شهريار حک شده است.
در نزديکي روستاي «البُرج»، روستايي به نام «گوزا» وجود دارد که چند گور با سنگ قبرهاي بزرگ به طول 25/2 متر هنوز در آن باقي مانده است که مورد احترام زرتشتيان مي‌باشند و ظاهراً اين قبور و يا مدفونين آن‌ها با قداست غار ارتباط دارند. مردم بر اين باورند که اين گورها يا دلاوران مدفون در آن‌ها به همراهان کيخسرو، قهرمان اسطوره‌اي داستان‌هاي شاهنامة فردوسي تعلق دارند.

این غار محل توجه و زیارت گاه پارسیان بوده است. راه صعب العبوری دارد که از راه اسکان و الرج به آن جا رفت و آمد می کنند.در بین غار مشتی شمعدان شکسته و آثار نذورات دیده می شود.در وجه تسمیه نام این غار به غار شاه زند حکایت کیخسرو را بیان می کنند.کیخسرو پس از 60 سال سلطنت دل از دنیا برکند و آماده سفر معنوی گردید.سران و بزرگان لشگر را در دشتی گرد آورد و لهراسب را به داشتن فر کیانی معرفی نمود و گفت آهنگ سفر معنوی دارم.دستان رستم ، گودرز ، گیو ، بیژن ،گستهم، فریبرز، طوس و مغراران از ایرانیان رو به کوه و دشت نهادند.همه رفتند جز طوس و گیو و فریبرز و بیژن که یک شبانه روز با کیخسرو بودند ، به چشمه رسیدند شب را در آن جا ماندند.کیخسرو گفت فردا مرا نخواهید دید شما هم این جا نمانید.برف خواهد بارید و شما نابود خواهید شد.همراهان کیخسرو نشنیدند ، شب را ماندند ، صبح برخاستند شاه را ندیدند ، برف باریدن گرفت و همه هلاک شدند ، می گویند آن چشمه همان است که مستوفی آن را به چشمه کیخسرو نامیده ، در پای راسمند و اکنون به نام بلاغ نزدیک به ده حک واقع است و آن کوه که کیخسرو در آن پنهان شده همین کوه گوره زار معروف به کوه شاه زنده است و آن دشت واقع در جاپلق موسوم به برفیان است.

اما خود کلمه شازند یا شاه زند و یا شاه زنده به زبان عامه شاه زنده معروف است و می گویند کیخسرو در این غار پنهان شده و روزی فریدون وار سر از غار بیرون کشیده و دنیا را پر از فر کیانی خواهد نمود.

نام انگلیسی:  Shahzand Cave   

نام فارسی : غار شاه زند

 

منبع:irandeserts

دیدگاه های بازدیدکنندگان

بهار جمعه، 05 اردیبهشت 99 - 01:37 AM

عالی بود ایران کشور با قدمت وبااصالتی است ❤❤

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.