شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سرازیری آبشارها را در بلندی ها ببینیم

سرازیری آبشارها را در بلندی ها ببینیم

آبشارها یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های طبیعی گردشگری است که در همه فصول سال گردشگران را مسحور زیبایی خود می‌کنند. فصل تابستان برای بهره بردن از زیبایی دل‌انگیز طبیعت و آبشارهای خنک، فرصت مناسبی است تا در سایه‌سار این جاذبه‌های زیبای طبیعی، خستگی را از ذهن و تنمان بزداییم.

در این میان استان آذربایجان شرقی نیز با داشتن هوایی خنک هر تابستان پذیرای گردشگرانی از اقصا نقاط کشورمان است که بی شک یکی از مقاصد گردشگران بازدید از آبشارهای دلنواز آن است.

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه که در زبان محلی به آن (خارابا دییرمان) می گویند، یکی از مکان های بسیار جذاب و گردش پذیر استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان جلفا و چند کیلومتری مرز ایران با جمهوری آذربایجان واقع شده است.

آسیاب خرابه، آسیابی آبی است که سال ها پیش مورد استفاده مردم منطقه بوده است، ولی هم اکنون به دلیل تخریب قسمت های عمده آن کاربردی ندارد و به همین دلیل به «آسیاب خرابه» شهرت یافته است. ارتفاع آسیاب ده متر و مساحت محوطه پایینی آن ۲۰۰ مترمربع است.در آسیاب خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده است که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می شوند. آب این آبشارها از چشمه های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می گیرند، تأمین می شود.برای رسیدن به این مکان بسیار دل انگیز باید از جاده مرند ـ جلفا به مهدی شهر (علمدارگرگر) وارد شد و با عبور از یک جاده خاکی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و گذشتن از یک جاده فرعی، به دره ای باصفا رسید که محل آسیاب خرابه است. از تبریز تا جاده فرعی جلفا به علمدار ۱۰۶ کیلومتر است.

آبشار عیش آباد

فاصله شهرستان تبریز تا مرند ۷۱ کیلومتر است و آبشار عیش آباد در نزدیکی روستای عیش آباد از توابع دهستان میشاب شهرستان مرند قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار حدود ۱۵ متر بوده و حدود ۳۰۰ مترمربع وسعت دارد.

بخشی از جاده منتهی به آبشار ماشین رو و بقیه راه کوهستانی است.این آبشار در جوار کوه و دره منظره بدیعی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته است.

آبشار گل آخور

این آبشار در روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان واقع شده و یکی از دل انگیزترین مناطق طبیعی استان آذربایجان شرقی است. از دهستان ارزیل تا خود آبشار باید یک کیلومتر راه خاکی را طی کرد. آب این آبشار بسیار خنک بوده و از دو چشمه خروشان سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به یک آبشار زیبا تبدیل می شود. ارتفاع آبشار حدود ۱۲ متر است.

«گل آخور» در زبان ترکی آذربایجانی به معنای گل ریز است.

آبشار سرکنددیزج

یکی از جاذبه های بسیار دیدنی استان آذربایجان، آبشار سرکنددیزج است که در دو کیلومتری روستای سرکنددیزج از توابع دهستان میشو در بخش صوفیان شهرستان شبستر واقع شده است. آب این آبشار از طریق چشمه سارهای ارتفاعات میشاب تأمین می شود. این آبشار در غرب کوه های میشاب و ۱۵ کیلومتری غرب شهر صوفیان و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. آبشار سرکنددیزج با ۳۰۰ مترمربع مساحت، گردشگاه مسافران تابستانی است.این آبشار در فصول پربارش از آب بیشتری برخوردار است. مناظر اطراف آن با چشم انداز زیبا و بی نظیر با درختان متراکم و زیبا به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی استان، مسافران را مسحور زیبایی خود می کند.

آبشار میرکی

روستای میرکی یا میرکوه یکی از روستاهای شهرستان زیبای سراب است که در حومه روستای رازلیق قرار دارد. برای رسیدن به آبشار میرکی باید به شهرستان سراب رفت و از آنجا پس از گذر از روستاهای دیزج، شیره جین، آبرس و اسبقران، به میرکی رسید. از روستای میرکی تا آبشار حدود دو ساعت رفت و دو ساعت برگشت است و باید در چند جا اگر آب رودخانه اجازه دهد از رودخانه گذشت؛ در غیر این صورت باید از کوهستان و گذرگاه های اطراف عبور کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.