شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

معماری شما را به سفر می برد

معماری شما را به سفر می برد

گاهی معماری یک شهر یا یک ساختمان شما را وادار می‌کند به سفر بروید. چه بسا که بسیاری از خاطرات سفر شما را معماری‌های جذاب و شگفت تشکیل می‌دهد. از خانه‌های تاریخی کاشان گرفته تا بافت روستای شگفت‌انگیز کندوان و میمه و البته شهری همچون یزد. معماری یکی از بهترین‌ راه‌ها برای ایجاد جاذبه‌های گردشگری است.

در گردشگری فرهنگی معماری نقشی مهم دارد زیرا معماری هر قوم و ملتی برگرفته از محیط جغرافیایی آنان بوده، فرهنگ و آداب و سنن جامعه و شیوه نگرش مردم به زندگی را در خود منعکس می کند. بسیاری از کشورها با مهم ترین سازه تاریخی خود در سطح جهان شهرت دارند، برای مثال ایتالیا با برج پیزا و معماری منحصر به فرد شهر ونیز، روسیه با کاخ کرملین، هند با تاج محل و... شناخته می شوند.

اساسا معماری ای که بر پایه زیبایی و اصول بنا شده باشد، فضای شهری و روستایی را چشم نواز کرده و نوعی زیبایی بصری به وجود می آورد که این موضوع آرامش و لذت خاصی در بیننده ایجاد می کند. ایران کشوری است با پیشینه ای درخشان در هنر معماری؛ بناهای باقیمانده از دوره های مختلف تاریخی گویای این ادعاست. اما متأسفانه آنچه ما امروز به عنوان میراث داران آن همه هنر و خلاقیت و شکوه می سازیم، تباه کننده تمام شهرت جهانی ماست که در معماری و خلق آثار، الگوی دیگر ملل بوده ایم. در شهرسازی و معماری امروز ما دیگر خبری از چهارباغ اصفهان که الگوی شانزه لیزه پاریس شد یا گنبد سلطانیه که الگوی مسجد ایاصوفیه ترکیه و کلیسای سانتاماریادل فیوره شهر فلورانس شد، نیست.

در گذشته در معماری بنا به همه چیز توجه می شد؛ مبحث گرمایشی و سرمایشی، جلوگیری از ورود حشرات، حفظ آرامش و خلوت و... هر آنچه در داخل و خارج بنا ساخته می شد، فلسفه و علت خاصی داشت، هیچ چیزی تنها بر پایه زیبایی صرف ایجاد نمی شده و همیشه از بیهودگی پرهیز می کردند.

با نگاهی به شهرها و روستاهای ایران تنها یک سری ساختمان های قد و نیم قد می بینیم که از زمین سربرآورده اند، در کمتر محله ای بتوان ساختمان های یکدست و یک ارتفاع یافت، هر ملکی براساس جواز ساختی که گرفته توانسته به ساخت و ساز بپردازد حال یکی پنج طبقه، دیگری سه طبقه. متأسفانه شهرهای ما دارای نقشه های از پیش طراحی شده نیستند. منظره شهرها بویژه کلانشهری مثل تهران به جای چشم نوازی، حس ترس و وحشت را در بیننده ایجاد می کند.

ایران کشور گوناگونی هاست. گوناگونی اقلیم، خاک، پوشش گیاهی و جانوری، فرهنگ، قوم، زبان و... تمامی این گوناگونی ها سبب شکل گیری معماری متنوع در نقاط کشور شده است؛ معماری ای که در هر نقطه بر پایه طبیعت و فرهنگ آن منطقه ایجاد شده و ویژگی ها و زیبایی های منحصربه فردی را خلق کرده است. با بازتولید معماری هر منطقه می توان علاوه بر حفظ و نگهداری میراث گذشتگان به زیباسازی شهرها و تنوع ساختن دوباره آنها کمک بسیاری کرد.

برخی مشکلات مانند افزایش جمعیت و کمبود زمین را بهانه ای برای نابودسازی معماری سنتی ایران قرار داده اند و سطح شهرها و روستاهای کشور را از آپارتمان هایی بی قواره و بی روح پوشانده اند. در سراسر کشور، هزینه های بسیار بالایی صرف ساختن آنها می شود و مشکلاتی چون وجود فضاهای بیهوده و بی دلیل، نبود حفظ انرژی، ایجاد افسردگی در ساکنان و... نیز در این آپارتمان ها دیده می شود.

مفهوم بازتولید معماری سنتی به معنای دوباره سازی معماری سنتی ایران بر مبنای شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی حاکم بر جامعه فعلی است. این کار نیازمند تحقیقاتی وسیع و بسیار ظریف است، اما اگر درست انجام گیرد، نتایج بسیار خوبی برجا خواهد گذاشت.

طراحی شهرها براساس معماری متناسب با شرایط سیاسی، جغرافیایی و فرهنگی شان و هویت بخشی دوباره به آنان، سبب زیباسازی فضای شهرها می شود و علاوه بر آن که به مردم شهر روحیه ای تازه می بخشد، فضای شهرها را از یکدیگر متفاوت کرده، سبب تنوعی زیبا و منحصربه فرد برای هریک می شود و می تواند هم موج تازه ای از گردشگری داخلی را در کشور به حرکت درآورد و هم سبب شود بازدید گردشگران خارجی به تنها چند شهر معروف ایران محدود نشود و آنها مدت زمان بیشتری را در ایران به گشت و گذار در مناطق مختلف بپردازند.

موزه گوگنهایم ـ اسپانیا

حالا نزدیک به دو دهه است که موزه گوگنهایم یکی از مقاصد اصلی سفر گردشگران اسپانیایی است‏ نه به دلیل آنچه داخل موزه قرار گرفته که معماری چشم نواز ساختمان این موزه خود به تنهایی به جاذبه ای مهم در گردشگری اسپانیا تبدیل شده است.

این سازه یکی از تاثیرگذارترین و چشمگیرترین ساختمان ها با معماری مدرن در دنیاست. این بنا که دارای قطعاتی از جنس تیتانیوم و مجموعه ای از بلوک های به هم وصل شده است، توانسته با حال و هوای صنعتی شهر بیلبائو هماهنگ شده و از طرف دیگر شباهت زیادی به موزه گوگنهایم نیویورک دارد که به هنر مدرن اختصاص یافته و در آن می توانید آثار زیبایی از هنرمندان معاصر را بیابید؛ جالب این که در ساخت این موزه عجیب از هیچ پله ای استفاده نشده و ارتباط تمام نقاط موزه به یکدیگر از طریق راهروهای مارپیچ است.

پوتالا ـ تبت

پوتالا نام قصری است بر بلندای شهر لهاسا با اتاق های بسیار و نمایی بی نظیر. که البته چشم نوازی اش باعث شده تا یونسکو آن را در فهرست میراث خود ثبت کند.

پوتالا اقامتگاه زمستانه دالایی لاما بوده است. ساختمان عظیم ۱۳ طبقه قصر پوتالا به چشم می خورد، این بنا که به سبک معابد سنتی بودائیان ساخته شده دارای صدها اتاق است. نقل است که در قرن هفتم میلادی بیش از ۷۰۰۰ کارگر در ساخت این قصر مشارکت داشته اند. این ساختمان هم اکنون یکی از موزه های دولتی چین به حساب می آید.

کتابخانه اسکندریه ـ مصر

اهرام ثلاثه جیزه، نمادی از گذشته و کتابخانه اسکندریه نشانی از مصر نوین است. این بنا همانند صفحه ای است که به صورت زاویه دار کار گذاشته شده باشد. به طور قطع می توان این کتابخانه را که ساخت آن در سال ۲۰۰۲ به اتمام رسید یکی از پدیده های معماری هزاره به حساب آورد.

طرح اصلی این ساختمان از کتابخانه اسکندریه که یکی از مهم ترین ساختمان های کلاسیک جهان بوده و در قرن سوم پیش از میلاد وجود داشته، اقتباس شده است. زاویه دار بودن ساختمان ریشه در این باور دارد که خورشیدی دیگر بر فراز دریای مدیترانه به درخشش درمی آید. جالب است بدانید که فضای داخلی این مجموعه قادر است بیش از هشت میلیون کتاب را در خود جای دهد.

کلیسای ساگرادا فامیلیا ـ اسپانیا

اگر علاقه مند به سینما باشید کلیسای ساگرادا فامیلیا شبیه حقه های سینمایی است! شبیه ساختمان های اغراق شده فیلم های تیم برتون است. اما این کلیسا واقعیت دارد و در ساخت آن نه از حقه که از هنر معماری استفاده شده است.

برج و باروهایی که در این کلیسا وجود دارد به دست های هشت پایی می ماند که در این ساختمان پنهان شده! ساخت ساگرادا فامیلیا از ۱۸۸۲ میلادی آغاز شده ولی به دلیل ایده آرمانگرایانه و بلندپروازی های طراح آن، روند ساخت و ساز بنا هنوز به پایان نرسیده است! قرار است در پایان کار کل کلیسا شامل سه سردر و ۱۸ برج باشد که بلندترین آن به ارتفاع ۱۷۰ متر نمادی از حضرت عیسی مسیح(ع) است.

این سازه یکی از مهم ترین نمادهای شهری بارسلونای اسپانیا به حساب می آید که سالانه ده ها هزار گردشگر را به سوی خود جذب می کند.

تاج محل ـ هند

شهرت تاج محل شاید بیشتر از سازه های معروف دیگر جهان باشد‏ سازه ای که عشق آن را ساخته و همین است که آن را ساختمانی عاشقانه هم نام گذاشته اند.

البته تاج محل میان گردشگران دنیا هم محل معروفی است و سالانه میلیون ها گردشگر به بازدید از این اثر بی نظیر می روند. تاج محل در منطقه آگرای هند و به دستور شاه جهان که از مرگ همسر دلبندش سخت متاثر شده بود، ساخته شد. گفتنی است ممتاز محل، همسر شاه در زمان زایمان چهاردهمین شاهزاده در سال ۱۶۳۱ میلادی جان به جان آفرین تسلیم کرد. در ساخت تاج محل از مرمر ناب سفید رنگ استفاده شده که جلوه ای خاص به این بنای تاریخی ـ عاشقانه داده است.

مسجد امام ـ اصفهان

مسجد امام اصفهان یکی از شاهکارهای معماری جهان است. شهرت این مسجد و میدان نقش جهان هم کم از دیگر سازه های معماری دیگر جهان نیست. معماری شگفت و چشم نواز این مسجد دل هر گردشگری را می برد. حالا اگر این گردشگر ایرانی باشد و از پیشینه این مسجد زیبا هم مطلع؛ لذت تماشای آن را بیشتر برده است.

این مسجد که در کنار یکی از بزرگ ترین میدان های دنیا (نقش جهان) قرار گرفته، نماد مشهوری از نصف جهان است. مسجد امام یکی از عجایب معماری جهان به شمار می رود که تمام سطح داخلی و خارجی آن با کاشی های آبی رنگ زیبای ایرانی پوشیده شده است. مسجد امام که روند ساخت آن از قرن ۱۷ میلادی آغاز شد دارای گنبدی مرکزی به ارتفاع ۵۴ متر و ایوانی به ارتفاع ۳۰ متر است که از نشانه های برتر معماری دوره صفویه به حساب می آید. این مسجد که با زاویه ۴۵ درجه نسبت به میدان ساخته شده در مسیر قبله مسلمانان و روبه روی کعبه است. به دلیل کاشی کاری سطح خارجی بنا، در ساعات مختلف روز و با توجه بشدت نور، رنگ ساختمان قدری تفاوت می کند که جلوه ای خاصی به این سازه می بخشد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.