شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفر به بزرگ‌ترین پارک جنگلی خاورمیانه

سفر به بزرگ‌ترین پارک جنگلی خاورمیانه
اگر هنوز از کارت سوخت خود استفاده نکرده‌اید و تصمیم گرفته‌اید به یکی از نزدیک‌ترین شهرهای شمال کشور برای صرفه‌جویی در مصرف بنزین سفر کنید، شهرستان نور را به شما پیشنهاد می‌کنیم که از شمال به دریای مازندران از مشرق به شهرستان‌های محمودآباد و آمل، از جنوب کندوان و قلهء دماوند به استان تهران و از غرب به شهرستان نوشهر محدود است و ۵/۳ درصد جمعیت استان را دارد.
نور که تا چند سال قبل سولده نامیده می‌شد از شهرهای مهم رستمدار بوده است. رستمدار بخشی بود در میان رویان و مازندران. نور مشتمل بر دو منطقه سردسیری و گرمسیری با بلوکات بسیار که مهم‌ترین آن‌ها بالا ده نامیده می‌شد.شهرستان نور به لحاظ توسعهء صنعتی و گردشگری شرایط ممتازی در استان پیدا کرده است.
آثار دیدنی شهر نور عبارتند از:
▪ قلعهء بولاد بلده،
▪ بقعهء متبرکه آقا شاه بالو زاهد،
▪ بقعهء متبرکهء جمشید کیا سلطان،
▪ خانهء نیما در بلده.
▪ پل خشتی نور،
▪ تکیه تاکر،
▪ روستای ناتل،
▪ امامزاده احمد در بلده،
▪ کاخ تیمشان،
▪ سواحل زیبا،
▪ پارک جنگلی،
▪ آبشار آب پری،
▪ آب گرم معدنی لاویج (بلده)،
▪ فیل سنگی (بلده)،
▪ مسجد جامع بلده،
▪ غار کهو و کاروانسرای زمستانی یالو.
۱) پارک‌جنگلی نور:
در شرق شهر نور واقع شده که با مساحتی حدود ۰۰۰ر۴ هکتار بزرگ‌ترین پارک جنگلی خاورمیانه است. وجود سبزه‌زارهایی در زیر درختان، رستوران زیبا در میان انبوه درختان سر به فلک کشیدهء آلاچیق‌های متعدد چوبی، پارک کودک، مسجد، سرویس‌های بهداشتی، زمین‌های ورزشی فوتبال و والیبال و... سبب شده تا هر فردی مشتاق به گذراندن اوقات فراغت در آن شود.
۲) پارک جنگلی کشپل:
در کیلومتری غرب شهر چمستان، در کنار رودخانهء زیبای لاویج قرار گرفت که به دلیل وجود چشمه‌سارهای متعدد و سالم‌سازی آن، زمین‌های ناهموار، درختان انبوه و تنومند پهن برگ، پارک کودک و... مکان مناسبی برای سپری کردن اوقات شما باشد.»
۳) آب‌بندان نور:
در جنوب غربی شهر و قسمت شمال شرقی روستای عباسا واقع شده این آب‌بندان علاوه بر تامین نیاز آبیاری زمین‌های کشاورزی هر ساله در فصول مختلف سال، پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است که هر کدام جلوهء خاصی به این آب‌بندان می‌دهد.
۴) حشت پل:
در روی رودخانه لاویج رود شهرستان نور در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر واقع شده که از بناهای دوران میرزا آقاخان نوری است که تنها طاق مرکزی آن باقی مانده است.
۵) آبشار آب پری:
آبشار طبیعی آب پری با نام محلی «پری او» در مسیر جادهء ییلاقی رویان به گلندرود جاده سیاه سنگ واقع شده که جریان آب بر روی دامنهء سنگی و وجود درختان در حاشیهء آن بر زیبایی چشم‌ا‌نداز آن افزوده است.
۶) آبشار حرم آب:
با نام محلی «حرم او» در بیش‌تر ایام سال دارای آب بوده و در مسیر جادهء رویان - کپ در نزدیکی دو راهی دو نکوه، مسیر جاده سیاه سنگ قرار داشته که بسیار دیدنی و دل‌انگیز است.
۷) قله سوردار:
این قله در جنوب شهر نور با ارتفاعی حدود ۰۰۰ر۲ متر کاملا مسلط بر مناطق جلگه‌ای است که در روزهای آفتابی و صاف چشم‌اندازهای زیباتری را از مناطق روستایی و شهری پایین دست و سواحل نور ایجاد می‌کند.
۸) الیمالات:
در مسیر جادهء ارتباطی نور به چمستان در جنوب دو راهی روستای کارگر کلا در بین درختان انبوه و سر به فلک کشیده قرار داشته که چشم‌انداز بسیار زیبایی را ایجاد کرده است.
۹) آرامگاه نیما یوشیج:
در آبادی یوش در مسیر جادهء ارتباطی شهر بلده به جادهء کندوان واقع شده است که آبادی یوش یکی از آبادی‌های امن بخش بلده است و با بافت معماری سنتی اقلیم خشک و کوهستانی یکی از مناطق دیدنی بوده که وجود آرامگاه نیما شاعر نوپردازهء فارسی در منزل وی بر جاذبه‌های دیدنی آن افزوده است.
۱۰) بقعهء سلطان احمد:
این بقعه در حاشیهء شرق شهر بلده واقع شده که دومین بنای مرتفع شهرستان نور است، گنبد از داخل و دو قسمت نقش شیری را داراست که ماری به دور آن حلقه زده است.
۱۱) بقعهء آقا شاه بالو زاهد:
در مسیر جاده چمستان به آمل در روستای آهودشت شهریار واقع شده است. «شاه بالو» عارف و استاد شیخ آملی است که وی مرشد شیخ حسن جوری از رهبران مذهبی سربداران است، آقا شاه بالو در اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم زندگی می‌کرده است.
۱۲) پولاد:
در شهر بلده واقع شده که نام دیگر آن قلعه‌نور بوده و از اقلاع مهم رویان و رستمدار قدیم نور و کجور است که از پایگاه‌های مهم پادوسبانان در سال‌های ۲۲ الی ۱۰۰۶ هجری بوده است.
دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.