شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

کتابگردی در پایتخت

کتابگردی در پایتخت

جشنواره‌ها همیشه برای گردشگران جهان یکی از اولویت‌های مهم سفر محسوب می‌شود. این نکته آن قدر مهم بوده که گونه‌ای گردشگری در کنار جریان اصلی سفر شکل بگیرد و شامل مسافران جشنواره‌ها بشود. حتی شکل‌های فانتزی این جشنواره‌ها پس از تکمیل این نوع گردشگری توانسته گوی سبقت را از جشنواره‌های جدی بگیرد و برای خود، گردشگران بسیاری را دست و پا کند.

جشنواره رنگ در هند که هر ساله برگزار می شود و در فهرست مقاصد محبوب گردشگران جهان قرار گرفته، نمونه ای از این گونه است، یا نگاه کنیم به جشنواره های بالش در برلین آلمان که شهروندان با بالش از خجالت همدیگر درمی آیند یا جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا و... اما جشنواره های مهم و جدی دنیا هم توانسته است در بخش گردشگری مسافران بسیاری را برای خود دست و پا کند. جشنواره های سینمایی در صدر این اتفاقات است، آن هم به دلیل حضور چهره ها و ستاره های سینما در محل برگزاری. هر ساله در اردیبهشت ماه شهر کوچک و ساحلی کن در فرانسه مملو از مسافرانی است که به سودای تماشای فیلم ها و ستارگان محبوبشان راهی این شهر می شوند و سود کلانی را روانه صنعت پررونق گردشگری این کشور می کنند. جشنواره های سینمایی ونیز ایتالیا و برلین آلمان هم از این دست است. حتی این سودا برای کشورهایی که صاحب سینما در جهان نیستند تکرار می شود و به عنوان مثال امارات چند سالی است جشنواره سینمایی را با حضور چهره های هالیوودی برگزار می کند، فقط به بهانه جذب گردشگر بیشتر.

اینها به سینما محدود نمی شود و هستند جشنواره ها و نمایشگاه های دیگر فرهنگی که میزبان تعداد زیادی گردشگر می شود. نمایشگاه های کتاب بهترین محل برای دیدار با نویسندگان و مترجمان محبوب و البته خرید کتاب های تازه و مورد علاقه شان است و همین است که بسیاری از بزرگ ترین نمایشگاه های کتاب سعی می کنند تاریخ برگزاری شان را در تقویم نمایشگاه های مهم جهان جای دهند. نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هم از این دست است؛ نمایشگاهی که در تقویم جهانی برگزاری نمایشگاه ها قرار گرفته و هر سال میزبان تعداد زیادی مهمان داخلی و خارجی است. هر ساله تعداد بسیاری از ایرانیان کوله بار سفر می بندند و راهی پایتخت می شوند تا هم پرسه ای در نمایشگاه کتاب بزنند و تازه های نشر را ببینند و هم اگر فرصتی برایشان بود، بتوانند گشتی در هوای بهاری تهران بزنند که خوب می دانند آسمان اردیبهشت تهران را در تمام سال به این پاکی و صافی نمی توان دید.

نمایشگاه کتاب این سال ها برای ناشران شاید سود چندانی نداشته باشد اما گردشگری پایتخت می تواند از این فرصت بی نظیر نهایت استفاده را ببرد و حتی با برگزاری تورهای رایگان تهرانگردی، مسافران بسیاری را وسوسه کند تا دوباره به این شهر بازگردند؛ این بار نه به سودای کتابگردی که برای دیدن جاذبه هایی از تهران که از چشم خود شهروندان هم گاه پنهان می ماند.

کتابگردی در فرانکفورت

نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگ ترین نمایشگاه بین المللی جهان است که قدمتی پانصد ساله دارد. گفته می شود تعداد ناشران شرکت کننده در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به اندازه تعداد بازدیدکنندگان است که این خود گواهی بر بزرگی این نمایشگاه است. نمایشگاه کتاب فرانکفورت هر سال در نیمه اکتبر (اوایل آبان) در مرکز نمایشگاهی شهر فرانکفورت آلمان برگزار می شود. جالب است که معتبرترین نمایشگاه کتاب جهان فقط پنج روز برگزار می شود و در طول برگزاری، سه روز نخست آن متعلق به بازدید انحصاری ناشران و فقط دو روز باقیمانده برای بازدید عموم در نظر گرفته می شود. در این نمایشگاه مهم ترین معاملات تجارتی در حوزه کتاب مطرح و مذاکراتی پیرامون حقوق چاپ و نشر بین المللی و هزینه های صدور پروانه نشر انجام می شود. در طول پنج روز برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۷۰۰۰ غرفه از بیش از صد کشور جهان برپا می شود. میانگین بازدیدکنندگان این نمایشگاه ۲۸۶ هزار نفر تخمین زده شده است.

تماشای کتاب کلکته

نمایشگاه کتاب کلکته که از سال ۱۹۷۶ (۱۳۵۵) هر ساله در شهری به همین نام در هندوستان برگزار می شود، سومین نمایشگاه بزرگ کتاب جهان پس از نمایشگاه فرانکفورت و لندن و بزرگ ترین نمایشگاه کتاب غیرتجاری جهان به شمار می رود. این نمایشگاه بیش از آن که برای ناشران و شرکت های رسانه ای باشد، به عموم مردم تعلق دارد. نمایشگاه کتاب کلکته عنوان بزرگ ترین نمایشگاه کتاب آسیا را نیز به خود اختصاص داده است زیرا بیش از دو میلیون نفر از این نمایشگاه بازدید می کنند. نمایشگاه کلکته شباهتی به نمایشگاه های معمولی کتاب در جهان ندارد و در طول برگزاری آن، بازدیدکنندگان امکان اقامت پیک نیکی در آن و استفاده از برنامه های فراغتی چون کنسرت های مختلف و اجراهای زنده نمایش را دارند. نمایشگاه دوازده روزه کلکته از اواخر ژانویه تا اوایل فوریه (بهمن ماه) برگزار می شود. این نمایشگاه به سلیقه عموم مردم توجه ویژه ای دارد و سعی می کند کتاب های نمایش داده شده در این حوزه باشد

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.