شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

رونق گردشگری در تعطیلات

رونق گردشگری در تعطیلات

چه موافق باشیم چه مخالف، «نوروز»، بهار گردشگری ایران است؛ زمان خوبی برای سفر ایرانیان. کسانی که فراغت طولانی تعطیلات را بهترین فرصت برای سفر می‌دانند و راهی جاده‌ها می‌شوند. در این تعطیلی بیست روزه اما گردشگری ایران نه تنها تعطیل نبود که پرکارتر از هر زمان دیگری در سال فعالیت می‌کرد.

در تعطیلی رسانه های مکتوب و اغلب رسانه های مجازی نگاهی کردیم به اتفاقات مهمی که در حوزه گردشگری در این روزها افتاد. از اتفاقات تلخی چون ادامه تخریب بافت های تاریخی گرفته تا ثبت رکوردهای گردشگری در این تعطیلی بیست روزه ناب!

۵۴ میلیون سفر در ۱۳ روز

ارائه آمار از میزان تعداد سفر در روزهای نوروز همیشه جزو اولین بحث های مطرح شده در حوزه گردشگری در بعد از تعطیلات است. این بار هم طبق روال سابق این اتفاق افتاده است و مسئولان گردشگری ایران از به ثبت رسیدن ۵۴ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۳۲ نفر ـ شب اقامت در سامانه آمار ستاد هماهنگی خدمات سفر تا پایان سیزدهم فروردین ماه جاری خبر دادند. مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در روزهای پایانی تعطیلات به اسفراین رفته بود تا از نزدیک کشتی با چوخه این شهر را ببیند، درباره این آمار گفت: از این تعداد حدود ۴.۳۵ درصد از اقامت هموطنان در هتل ها، هتل آپارتمان ها و مهمانپذیرها بوده است. آمار دیگری که او به آن اشاره کرد مربوط به بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی شهرها بود. به گفته او بر اساس آمار اخذ شده از این مراکز بیش از ۲۱ میلیون نفر از آغاز تعطیلات تا پایان دوازدهم فروردین در سراسر کشور از اماکن دیدنی بازدید کرده اند.

«مین» زیر پای گردشگران

دومین روز از فروردین تعدادی از گردشگرانی که برای بازدید از کلوت های شهداد راهی این منطقه شده بودند روی مین رفتند تا یکی از آنها جان خود را از دست بدهد. این نکته از آنجایی مهم است که این اتفاق در مسیر معمولی آنها و مسیر پر رفت و آمدی افتاده است و به گفته یکی از دوچرخه سوارانی که همراه این گروه بوده است، انفجار مین ها در فاصله نزدیکی از جاده آسفالته بوده است؛ مین هایی که به جا مانده از دهه ۶۰ است و قرار بود زیر پای قاچاقچیان مواد مخدر منفجر شود! البته اشرار و قاچاقچیان معمولا از میانه دشت ریگی در کویر لوت مرکزی رفت و آمد می کردند و لاجرم برای مقابله با آنها در بعضی از نقاط لوت، باید این مین ها را کار گذاشته می شدند.

تخریب پشت تخریب

تجربه ثابت کرده است آنهایی که با آثار قدیمی، ارزشمند و تاریخی میانه خوبی ندارند و به خاطر قانون های منع کننده بناها را نمی توانند بکوبند و از نو بسازند، از فرصت تعطیلات برای انجام کارهای مورد نظر خود استفاده می کنند.

باغ و عمارت جواهری که پیش از این بارها از سوی دوستداران میراث فرهنگی بر حفاظت از آن تاکید شده بود در روزهای ابتدایی سال تخریب شد. خانه جواهری همدان یکی از بناهای منحصربه فردی بود که در اوایل دوره پهلوی اول و اواخر قاجاریه ساخته شد و اکنون از سوی مالکان تخریب شد. این خانه در مجاورت جاده قدیم دره مرادبیک و در کنار میدان بیمه در میان باغ بزرگی قرار داشت که در سال های اخیر درختان آن بریده شده بود. اما حالا مالکان با استفاده از فرصت تعطیلات نوروز آن را به طورکامل نابود کردند. این تنها تخریب این شهر تاریخی نبود زیرا چند روز بعد تلاش فعالان مدنی همدان و امضای هنرمندان و هنردوستان هم نتوانست باغ و عمارت بدیع الحکما را نجات دهد و بخشی از عمارت بدیع الحکما هم تخریب شد. باغ و عمارت بدیع الحکما از جمله آثار تاریخی و طبیعی همدان به شمار می رود که با مساحتی حدود ۶۲ هزار متر باغ، یک عمارت قاجاری و قنات تاریخی، در جاده قدیم دره مراد بیک واقع شده است.

شمال و جنوب در صدر

از مقاصد سفر می توان بسیاری از نظام ها را استخراج کرد. به این مفهوم که می توان برای بسیاری از مقاصد اصلی سفر ایرانیان برنامه ریزی کرد و ضعف هایشان را پوشاند و برای بسیاری دیگر ظرفیت های گردشگری اش را در نظر گرفت و .... اما یکی دیگر از این اصولی که می توان به واسطه مقاصد اصلی سفر به دست آورد «فرهنگ سفر» است. یکی از اولین نکته های تغییر در فرهنگ سفر همین مقاصد سفر است.

امسال بنا به اعلام رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، استان های مازندران، خوزستان، هرمزگان، گیلان، فارس، اصفهان و خراسان رضوی به عنوان برترین استان های کشور از نظر تعداد نفر ـ شب اقامت معرفی شدند. با نگاهی به این آمار می توان دریافت که آرام آرام سفر به شهرهای شمالی برای ایرانیان جذابیت خود را از دست می دهد و آنها دیگر فقط به شمال فکر نمی کنند. استان های مازندران و گیلان مدت هاست که مقصد اصلی سفر است اما در این فهرست می توانیم خوزستان و هرمزگان را ببینیم که جزو مقاصد مهم سفرهای نوروزی بوده اند. کاش بتوانیم ظرفیت های این استان ها را در نظر بگیریم تا پاسخی داده باشیم در برابر استقبال ایرانیان از این مناطق.

مدال های قهرمان کشتی جاذبه جدید گردشگری

فردین معصومی، کاپیتان پیشین تیم ملی کشتی آزاد کشور به پاس قدردانی از عوامل اجرایی ستاد هماهنگی خدمات سفر استان گیلان، مدال های قهرمانی خود را به موزه رشت اهدا کرد. این قهرمان کشتی، گیلان را از مستعدترین مناطق برای گردشگری ورزشی می داند و می گوید: با توجه به مسافرت به بیش از ۶۰ کشور دنیا، طبیعت گیلان قابل قیاس با هیچ یک از آنان نبوده و حتی گیلان قابلیت تبدیل به قطب گردشگری ورزشی دنیا را دارد.

خاموشی ایران در ساعت زمین

مراسم «ساعت زمین» ششم فروردین از سوی سازمان ملل متحد در سراسر جهان برگزار شد. به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، در این مراسم برنامه خاموش کردن چراغ های اصلی بین ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی انجام شد. امسال شیراز با خاموش کردن چراغ های دروازه قرآن و چراغ های خانه ها و مکان های عمومی همگام با جهان به رویداد ساعت زمین پیوست. چراغ های پل تاریخی اصفهان نیز همزمان با شروع ساعت زمین و همگام با سراسر جهان، از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه به مدت ۳۰ دقیقه خاموش شد. برج میلاد و برج آزادی در تهران نیز با خاموش کردن چراغ های خود به این مراسم پیوستند.

ساعت زمین رویدادی است که صندوق جهانی حیات وحش آن را سازماندهی کرده است.

این رویداد با هدف مصرف بهینه انرژی و پیشگیری از تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه آخرین شنبه ماه مارس برگزار می شود که به مدت یک ساعت مردم به خاموش کردن وسایل برقی غیرضروری و حتی چراغ های خانه خود اقدام می کنند

 

منبع: aftabir

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.