شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

چمدان هایی پر از بهار

چمدان هایی پر از بهار

بوی بهار می‌آید و سراسر ایران پر از شور و شوق نو شدن طبیعت است. ستادهای نوروزی در همه استان‌ها تشکیل شده است تا هر استان و شهر میزبانی بتواند مناسب بهار و مسافرانش باشد. این شماره سعی کردیم بسته‌ای پیشنهادی از مهم‌ترین و البته جذاب‌ترین برنامه‌های شهرهای مختلف کشور تهیه کنیم تا نقشه راهی باشد برای مسافرانی که نوروز را به سفر می‌گذرانند.

تحویل سال در جوار تاریخ

نوروز ایرانی که با سفره هفت سین معنا پیدا می کند، سال هاست در خانه ها آغاز می شود. تا چند سال پیش هر خانواده ای در خانه خود و در کنار افراد نزدیک فامیل تحویل سال نو را جشن می گرفتند، اما در چند دهه گذشته، با گسترش پدیده گردشگری و افزایش سفرهای نوروزی، بسیاری از خانواده های ایرانی ترجیح می دهند، لحظات نخستین سال جدید را در اماکن مذهبی، تاریخی و تفریحی و در کنار دیگر هموطنانشان به صورت گروهی تجربه کنند. این تقاضای جمعی سبب برپایی سفره های بزرگ نوروزی در مهم ترین اماکن تاریخی و فرهنگی کشور شده است؛ تخت جمشید یکی از آنهاست. این سازه باشکوه ایرانی را به جرأت می توان مهم ترین جاذبه گردشگری تاریخی ایران دانست. ایرانیان بسیاری برای تحویل سال نو خود را به این مکان باستانی می رسانند و در برنامه های متنوع نوروزی اش شرکت می کنند. آرامگاه فردوسی، حافظ، خیام، سعدی و ابوعلی سینا در کنار بسیاری دیگر از اماکن تاریخی و تفریحی در سراسر ایران، میزبان گردشگرانی هستند که تحویل سال را به صورت گروهی بیشتر دوست دارند. در این میان برخی نیز ترجیح می دهند شروع سالشان را در اماکن مقدس و امامزاده ها باشند و با نیایش و دعای خیر سال پیش رو را متبرک کنند. امسال در تمام استان های کشور امکانات و تسهیلات مرتبط با برنامه های تحویل سال در مهم ترین سایت های گردشگری کشور ایجاد شده است.

قایقرانی با لباس محلی

تالاب شادگان بزرگ ترین تالاب در جنوب غربی ایران است. این تالاب چشم انداز طبیعی و دیدنی بسیار زیبایی دارد و محل مناسبی برای گذراندن تعطیلات نوروزی به شمار می رود. وجود عناصر طبیعی بسیار در کنار جلوه های زندگی روستایی شادگان را به یکی از مناطق مورد علاقه طبیعت گردان بدل کرده است. شادگان در نوروز امسال برنامه های متنوعی را برای گردشگران نوروزی تدارک دیده است. از مهم ترین این برنامه ها می توان به راه اندازی نمایشگاه های عرضه پوشاک محلی، فروش ماهی های تالاب به صورت زنده و تازه، بازارچه های عرضه انواع فرآورده های لبنیاتی، خرمای شادگان، انواع تولیدات دستی ساکنان تالاب، شیرینی و شکلات محلی اشاره کرد. یکی از فعالیت های جذاب امسال این تالاب آماده کردن اکیپ های قایقرانی با لباس های محلی است که به گردشگران امکان راندن در میان نیزارهای آن را می دهد. تماشای پخت نان گرم در تنورهای سنتی از سوی زنان ساکن تالاب نیز خالی از لطف نیست.

نقاره زنی در همدان

امسال در لحظه تحویل سال نو اجرای زنده نقاره و کرنازنی و اجرای آیین شمع گردانی در ۲۸ امامزاده شاخص استان همدان برگزار می شود. برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی امسال به صورت برنامه ریزی شده در بقاع متبرکه این استان اجرا می شود. عطر افشانی و گلباران قبور شهدا از دیگر برنامه های همدانی ها در طول نوروز است.

در این استان به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره در محوطه آرامگاه بوعلی سینا با آش رشته نذری از مهمانان و گردشگران پذیرایی می شود. مشهدی ها نیز با رونمایی از ۶۰۰ سازه فرهنگی مذهبی در شهر خود نوروز را آغاز می کنند. این سازه ها در مساحتی حدود ده هزار مترمربع با موضوعاتی چون آغاز سال نو، بزرگداشت دهه فاطمیه، بزرگداشت روز جمهوری اسلامی، تصاویر سرداران شهید استان و اطلاع رسانی به زائران مشهد رونمایی می شود.

گشتن به دور جزیره

جزیره هندورابی تنها ۲۲ کیلومتر مربع مساحت دارد و در میان آب های نیلگون خلیج فارس قرار گرفته است، جزیره ای که در ۲۸ کیلومتری جزیره کیش و حدفاصل این جزیره با لاوان قرار دارد و همین نزدیکی به کیش می توانست این جزیره را رونق بدهد، اما این طور نشد و هندورابی همچنان بکر مانده است. محیط زیست این جزیره به دلیل بسته بودن آن محدود است و موجوداتی از قبیل انواع پرندگان کوچک مهاجری نظیر باز و شاهین و انواع کمی از خزندگان و موش صحرایی در آنجا یافت می شود. منطقه مرجانی هندورابی زیستگاه بسیار مهمی در منطقه برای انواع آبزیان به شمار می رود و بازدید از لاک پشت های دریایی که از اواسط اسفند ماه و تا نیمه خرداد جهت تخم گذاری به سواحل جزیره هندورابی می آیند، خالی از لطف نیست. با ایجاد زیرساخت های اولیه، از نوروز امسال این جزیره روزانه می تواند پذیرای ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر به مدت ۷ ساعت در روز باشد. تورهای جزیره هندورابی امسال از جزیره کیش برگزار می شود.

موتورسواری در روز طبیعت

موتورسواری از آن ورزش هایی است که باوجود خطرات زیاد، طرفداران بسیاری دارد. در میان جوانان ایرانی نیز موتورسواری و شرکت در رقابت هایی که میزان مهارتشان را به رخ سایرین بکشند، بسیار محبوب است. در نوروز امسال، همزمان با ۱۳ فروردین و روز طبیعت، جشنواره موتورسواری در بیرجند برگزار می شود. این رقابت ها قرار است بین موتورهای کراس در محوطه پشت سردخانه بیرجند برگزار شود. ورزشکاران این رشته در طول جشنواره این امکان برایشان فراهم است که مهارت های ورزشی خود را به گردشگران بسیاری نشان دهند. گردشگرانی که برای تماشای این جشنواره به بیرجند سفر می کنند، امیدوارند شاهد حرکات آکروباتیک ورزشکاران در طول این مسابقه نیز باشند و تمام برنامه ها معطوف به رقابت سرعتی نشود. البته چه گردشگران و چه موتورسواران باید امیدوار باشند نحسی سیزدهمین روز فروردین دامنشان را در این رقابت ها نگیرد!

 رقابت های هیجان انگیز کیش

نام جزیره کیش در ذهن بیشتر ایرانی ها مترادف با تفریح و استراحت است. جزیره کیش، دلفین کوچکی در آب های خلیج فارس است که توانسته در دو دهه گذشته به عنوان مامنی برای استراحت و فراغت از درگیری های روزمره و محیط های آلوده شهری شناخته شده و شهرت مناسبی میان گردشگران بیابد. مسئولان گردشگری کیش امسال تصمیم گرفته اند، به فعالیت های تفریحی مسافران نوروزی هیجان بیشتری بخشیده و با برگزاری رقابت های مختلف، ساعات خوشی را برایشان رقم بزنند. همایش بادبادک ها، رقابت دوچرخه سواری و طناب کشی ازجمله این رقابت ها هستند که به خانواده ها اجازه می دهد در کنار فرزندانشان به فعالیت های تحرکی بپردازند. گردشگرانی که فعالیت های آرام تر را می پسندند می توانند تماشای برنامه های نقالی و خیمه شب بازی را انتخاب کنند.

ایرانگردی رایگان

چند سالی است تورهای رایگان در طول ایام نوروز در چند منطقه که عمدتا شهری هستند، برگزار می شود. این تورها با هدف آشنایی هر چه بیشتر گردشگران با تنوع جاذبه های مختلف گردشگری و ظرفیت های سرمایه گذاری، توسط سازمان های دولتی برپا می شوند. شرکت در این تورهای رایگان می تواند به تفریح و گذران اوقات فراغت اعضای خانواده با صرف کم ترین هزینه صورت بگیرد.

تور رایگان تهران گردی ویژه بافت تاریخی با عنوان «تورهای گردشگری تهران قدیم» با ۳۰ محور مختلف برگزار می شود. در تور رایگان سنندج گردی مسافران هر روز به مدت دو ساعت از ساعت ۱۵ تا ۱۷ از اماکن تاریخی و دیدنی سطح شهر سنندج بازدید می کنند. از دیگر برنامه های این تور بازدید از نمایشگاه های نوروزی است که صنایع دستی، غذاهای محلی و آثار هنرمندان برجسته سنندجی را عرضه می کنند. مسیر حرکت تورهای رایگان کرمانشاه گردی هم از مجموعه تاریخی فرهنگی تاق بستان، به سمت بازار سنتی کرمانشاه، تکیه بیگلر بیگی و تکیه معاون الملک به صورت رفت و برگشت انجام می شود.

استان البرز در نوروز امسال، روزانه دو تور گردشگری رایگان برگزار می کند. آثار باستانی، اماکن مذهبی بویژه امامزاده ها، روستاهای هدف گردشگری و طبیعت منحصر به فرد استان البرز از جمله مهم ترین مناطقی است که مسافران از آنها در ایام نوروز امسال بازدید می کنند.

این تورها از بیست وپنجم اسفند تا بیستم فروردین برقرار بوده و تور رایگان ری گردی هم از سوم تا یازده فروردین ماه دایر است و شامل بازدید از حرم حضرت عبدالعظیم، آرامگاه شیخ صدوق، برج طغرل، چشمه علی، باروی ری، دژ رشکان، برج نقاره خانه، گنبد امیر اینانج، بقعه بی بی شهربانو، آتشکده ری، ارگ سلجوقی، بازار تاریخی ری و مرکز ری شناسی می شود.

شهر مراغه نیز از دیگر مناطقی است که امسال تور رایگان نوروزی با حضور کارشناسان میراث فرهنگی برگزار می کند.

پذیرایی در سیاه چادرهای «دره شهر»

چند سالی است شهر تاریخی و خوش آب و هوای «دره شهر» در سیاه چادرهای عشایری از مسافران نوروزی خود پذیرایی می کند. این سیاه چادرها که بسیار مورد توجه گردشگران هستند، توانسته اند در طول این چند سال به پای ثابت برنامه های نوروزی این شهر تبدیل شوند. برپایی نمایشگاه عکس، اجرای موسیقی محلی و فروش محصولات غذایی سنتی در سیاه چادر جلوه ویژه ای برای گردشگران بویژه گردشگران خارجی دارد. پخت نان و شیرینی محلی در این سیاه چادرها و گاه همراه شدن گردشگران در این فعالیت ها، چشم اندازهای زیبایی از زندگی عشایری مردم جنوبی استان ایلام را به نمایش می گذارد. در راستای معرفی صنایع دستی بومی و سنتی نمایشگاه دیگری در کاخ والی شهر ایلام به مدت ۱۳ روز در ایام تعطیلات نوروز با ۲۰ غرفه همراه با برپایی سیاه چادر عشایری برای نمایش زندگی عشایری و آداب مردم شناسی دایر می شود.

پای سفره تهرانی ها

شهر تهران اگرچه برای شهروندانش نوروزی آرام و دلپذیر دارد، اما سال های بسیاری است که سعی می کند گردشگران نوروزی را به خود جذب کرده و از درآمدهای گردشگری مهم ترین تعطیلات سال بهره ببرد.

البته در این راه موفق هم بوده چراکه براساس آمار مرکز آمار ایران در سال گذشته پایتخت ایران اولین مقصد گردشگری ایران بوده است. تورهای متنوع تهرانگردی چند سالی است برپا می شود، اما در کنار این تورها که قصد نشان دادن تنوع جاذبه های گردشگری این شهر را دارند، برگزاری رویدادهای فرهنگی مختلف متناسب با نوروز هم توانسته در روزهای پایانی سال گردشگران را به تهران فراخواند.

یکی از این برنامه ها، جشنواره سفره های نوروزی است که امسال سومین سال حضور خود را در میان پایتخت نشین ها تجربه می کند. این جشنواره علاوه بر زیبایی هایی که فرهنگ باستانی ایرانی را نشان می دهد، برای رقابت کنندگان تندیس جشنواره، لوح افتخار و هدیه نقدی نیز به همراه دارد. علاوه بر این جشنواره در نوروز امسال سفره های مختلف هفت سین در نقاط مختلف تهران، از جمله در بزرگراه های جنوب پایتخت به نمایش در می آید.

نوروز همراه با سلطانیه

استان زنجان هم امسال برنامه های نوروزی خود را با سنت زیبای خانه تکانی، از دو هفته پیش از نوروز آغاز کرده است. این برنامه ها قرار است با کمک مردم این استان و با هدف کاهش آلودگی های بصری سطح شهر انجام شود تا چشم اندازهای این استان در نظر گردشگران پاک و زیبا باشد، اما تمرکز اصلی زنجانی ها در نوروز ۹۳ بر محوطه گنبد سلطانیه است و قرار است در نوروز امسال علاوه بر خود گنبد سلطانیه بناهای قدیمی اطراف آن ازجمله چلبی اوغلی، مقبره ملاحسن کاشی و معبد داش کسن نیز به عنوان مجموعه گردشگری به گردشگران معرفی شود. برای استقبال از مسافران نوروزی برنامه های مختلف آیینی که نشان دهنده آداب و رسوم زنجان است همچون نقادگری، نمایش هایی با لباس دوره ایلخانی و فروش صنایع دستی در گنبد سلطانیه اجرا می شود.

 

منبع: aftabir

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.