شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

این نوروز به سراسر جهان سفر کنید

این نوروز به سراسر جهان سفر کنید

اگرچه ممکن است در دنیای امروز سفر به سرزمین‌های مختلف به کمک فناوری‌های پیشرفته امروزی کاری آسان و بدون دردسر به نظر برسد، اما محققان و دانشمندان با این طرز تفکر مخالف هستند. آنها از زاویه دیگری به این موضوع می‌نگرند.

به گفته محققان سفر به مکان های دوردست مستلزم مصرف مقادیر قابل توجهی سوخت فسیلی است که منابع محدود آنها رو به پایان است. این در حالی است که مصرف سوخت های فسیلی می تواند با پیامدهای زیست محیطی متعددی همراه باشد. افزایش انتشار کربن به عنوان متهم اصلی این پیامدهاست که با توجه به رشد صنعت گردشگری و استقبال مردم از سفر و در نتیجه افزایش سفرهای هوایی و تردد اتومبیل ها نقش پررنگ تری پیدا کرده است. این در حالی است که گردشگری مجازی به عنوان یک رقیب جدی برای صنعت گردشگری به شکل سنتی نمایان شده است. ابزاری که بعد زمان و مکان را از زندگی مردم حذف کرده است.

توسعه فناوری های ارتباطی در سال های اخیر تا حدی پیشرفت کرده است که دیگر گردشگران برای بازدید از گوشه و کنار این دنیای بزرگ به سفر واقعی و حضور در منطقه مورد نظرشان نیازی ندارند. آنها می توانند در حالی که در خانه نشسته اند و بدون بستن چمدان هایشان راهی سفر شوند و به کمک امکانات فضای مجازی هر زمان که بخواهند سفر به دورترین مناطق دنیا را تجربه کنند. گردشگری به شیوه مجازی به زمان و مکان وابسته نیست و به برنامه ریزی زمانی و مالی هم نیاز ندارد، اما ممکن است این سوال مطرح شود که آیا ممکن است روزی گردشگری مجازی جایگزین گردشگری واقعی شود و دیگر این که آیا شناختی که در گردشگری مجازی به آن دست پیدا می کنیم با شناخت ناشی از گردشگری واقعی یکسان است.

گردشگری با یک کلیک

گردشگری مجازی مقوله جدیدی است که کمتر از دو دهه از تولد آن می گذرد. در گذشته گردش به دور دنیا برای بسیاری از افراد آرزویی دست نیافتنی به شمار می آمد. اگرچه در بسیاری از فیلم های علمی ـ تخیلی از گردش به دور دنیا با یک کلیک صحبت می شد، اما هرگز تصور نمی شد ظهور این فناوری در زندگی واقعی به این زودی ها امکان پذیر باشد، اما در دنیای امروز هر کس به گردشگری و سفر علاقه مند باشد می تواند با حضور در سرزمین دیجیتالی وب و مشاهده داده های صوتی و تصویری از دنیای فیزیکی، سفر به دورترین نقاط دنیا را هم تجربه کند. تورهای مجازی چشم اندازهایی زیبا از نقاط مختلف دنیا را در قالب تصاویر ویدئویی و عکس های سه بعدی به نمایش درمی آورد. تصاویر تورهای مجازی، عکس هایی با کیفیت و دربردارنده همه جزئیات مکان مورد نظر شما را به نمایش می گذارد.

برای تهیه این تصاویر عکاس باید از قسمت های مختلف از فضای مورد نظر عکس های متعددی تهیه کرده و آنها را به شیوه ای ماهرانه در کنار هم قرار دهد. در حقیقت تور مجازی ترکیبی از تصاویر نماهایی سه بعدی و نماهای ۳۶۰ درجه و همچنین صوت و تصویر است که در کنار هم فضایی حقیقی را مدلسازی می کند و کاربر می تواند به شیوه مجازی در این فضا گشت و گذار کند.

کارشناسان بر این باورند در آینده ای نزدیک تورهای مجازی می تواند به عنوان یکی از بخش های پررونق در صنعت گردشگری مورد توجه قرار گیرد که این تحول می تواند زندگی همه مردم دنیا را تحت تاثیر خود قرار دهد. علاوه بر این که گردشگری مجازی می تواند فرصت مناسبی برای سفر به نقاط مختلف دنیا باشد می توان آن را امکان مناسبی برای معرفی کشورهای مختلف و جاذبه های گردشگری در این کشورها دانست که کاربران دنیای دیجیتال را تشویق می کند سفر واقعی به این نقاط دیدنی را نیز تجربه کنند.

پورتال های گردشگری ایرانی را دریابید

امکانات و خدمات فضای مجازی که روز به روز گستره آن در حال افزایش است به ما این امکان را می دهد تصاویر و فیلم های زیبایی از جاذبه های گردشگری در کشور را در اختیار کاربران دنیای وب قرار دهیم که متاسفانه ما در این حوزه آن طور که باید و شاید عمل نکرده ایم.

گردشگری ازجمله مقوله هایی است که به لطف فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی در کنار شکل سنتی اش در چهره جدیدی که تحت عنوان گردشگری مجازی از آن نام برده می شود نیز نمایان شده است. اکنون پورتال ها و وبلاگ های متعددی در حوزه گردشگری مجازی ایرانی فعال هستند که هر یک به نوبه خود به شیوه ای متفاوت در این وادی قدم گذاشته اند. اگرچه قرار نیست ما در حوزه مجازی با کشورهایی که در این حوزه پیشگام بوده اند فاصله زیادی داشته باشیم، اما از قضا این طور است. برای این که گردشگری مجازی در ایران را با دیگر کشورهای دنیا مقایسه کنید کافی است پورتال های مرتبط با گردشگری مجازی از هتل ها تا شرکت های فعال در این زمینه در دیگر کشورها را با پورتال های ایرانی مقایسه کنید. آنها با امکانات نرم افزاری مشابه ما خدماتی باکیفیت تر را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. اگر از توانایی برنامه نویسان ایرانی استفاده کنیم، ما نیز می توانیم ظرفیت های گردشگری در کشور را مانند دیگر کشورها به کاربران و علاقه مندان معرفی کنیم.

بررسی های انجام شده نشان می دهد گردشگران ایرانی به استفاده از خدمات پورتال هایی که در حوزه گردشگری فعالیت می کنند علاقه زیادی دارند، اما این پورتال ها نمی توانند نیازهای مخاطبانشان را برآورده کنند. به عبارت دیگر استفاده از فناوری های نوین در بخش گردشگری در ایران طرفداران زیادی دارد. بر این اساس ارائه دهندگان خدمات گردشگری نیز می توانند از این فرصت استفاده کرده و به نیازهای کاربران پاسخ گویند تا علاوه بر ایجاد زمینه ای برای کاربردی شدن استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه گردشگری بازار کسب و کار خودشان را نیز رونق دهند. استفاده از امکانات گردشگری مجازی یا به عبارتی E-tourism افق جدیدی پیش پای صنعت گردشگری است که افراد می توانند به کمک آن براحتی به هزاران کیلومتر دورتر سفر کنند و از زیبایی ها و دیدنی های نقاط مختلف دنیا لذت ببرند. شاید این شیوه گردشگری بیش از هر کس مورد توجه افرادی قرار گیرد که فرصت مناسبی برای سفر ندارند یا تامین هزینه های سفر برای آنها محدودیتی بزرگ برای تجربه سفر واقعی به شمار می آید.

گردشگری مجازی نقش درمانی هم بازی می کند

پژوهشگران سوئدی بر این باورند گردشگری مجازی فناوری ای است که می توان از آن برای کمک به بهبود روحیه سالمندان و همچنین بیماران و افرادی که از ناتوانی های جسمی برخوردارند استفاده کرد. در حقیقت سالمندانی که به هر علتی امکان سفر به شهرها یا کشورهای مختلف را ندارند، می توانند از طریق این فناوری و بدون مواجه شدن با هر گونه محدودیتی سفر مجازی را تجربه کنند. به گفته محققان، این فناوری می تواند راهکار مناسبی برای درمان آلزایمر باشد. در این روش افراد مبتلا به آلزایمر می توانند از طریق سفر مجازی به شهرها و حتی محل هایی که در گذشته به آن سفر کرده اند بروند و این سفر می تواند تلنگری برای بازیابی خاطرات گذشته و فعال شدن حافظه در این افراد باشد که متخصصان روان شناسی نیز تاثیر این روش در درمان آلزایمر را مورد تائید قرار داده اند. به این ترتیب سالمندان یا افراد دیگری که به هر دلیلی امکان سفر واقعی نداشته باشند از مکان هــــای دوردست دیدن می کنند.

بسیاری از متخصصان بر این باورند گرچه گردشگری به شیوه مجازی اطلاعات وسیع تر و کامل تری را در مقایسه با گردشگری واقعی در اختیار افراد قرار می دهد، اما فاقد حس حضور در مکان است و به همین علت شناخت حاصل از آن غیرواقعی خواهد بود. در حقیقت گردشگری مجازی مکمل گردشگری واقعی است و هدف این است که فرد پس از تجربه گردشگری مجازی در نهایت گردشگری واقعی شهر یا کشور را تجربه کند.

پیشنهاد ما به شما

کمتر کسی است که به سفر و گردشگری و بازدید از اماکن تفریحی علاقه ای نداشته باشد، اما گاهی فراهم کردن مقدمات سفر به قدری دست و پا گیر می شود که حتی فکر سفر را هم از ذهنمان دور می کند. امروز این امکان فراهم شده است تا بتوانیم به لطف گردشگری مجازی در هر جایی که هستیم و بدون هیچ محدودیتی به آرزوی خود یعنی دیدار از نقاط مختلف در سطح دنیا برسیم. گردشگری مجازی راهی برای آشنایی و دیدار مکان هایی است که شاید فرصت دیدن آنها در دنیای واقعی هیچ گاه میسر نشود. مراکز مختلف گردشگری علمی، آموزشی و تفریحی با هدف جلب توجه گردشگران سایت های مناسبی طراحی کرده اند. اگر در ایام نوروز برنامه ای برای سفر ندارید، می توانید به پورتال هایی که در ادامه معرفی می کنیم، مراجعه کنید تا بتوانید از سفر مجازی به شهرهای ایران و حتی دیدنی های دنیا لذت ببرید. اینها فقط چند پیشنهاد است و اگر بخواهید می توانید برای سفر به دیگر شهرها یا نقاط دیدنی دنیا از موتورهای جستجو کمک بگیرید تا بتوانید پورتال هایی که خدمات مشابهی را ارائه می کنند، پیدا کنید.

گشت و گذار در برج ایفل

برج فلزی ایفل یکی از مشهورترین بناهای دنیاست که در فهرست پربازدیدترین آثار گردشگری دنیا از آن نام برده شده است. برای بازدید مجازی از این برج می توانید به نشانی اینترنتی www.eiffel-tower.com مراجعه کنید.

در بخش بالای تصاویر متحرکی که به عنوان زمینه این پورتال به نمایش درمی آید نوار منوی اصلی سایت قرار دارد. در بخش گالری برج ایفل می توانید از دیدن تصاویر منتخب برج، تصاویر سه بعدی از برج و همچنین تصاویر سه بعدی از مناظر اطراف برج لذت ببرید و همچنین بیننده فیلم هایی از برگزاری مراسم های مختلف برگزار شده در این برج باشید. در بخش حرفه ای ها اطلاعاتی درباره گوستاو ایفل، سازنده برج ایفل در اختیار مخاطبان قرار می گیرد و همچنین در این بخش کاربر می تواند به اطلاعات مربوط به چگونگی و شرایط ایجاد یک تور اختصاصی در این بنای شناخته شده در سطح دنیا دسترسی داشته باشد.

سفر به دنیای حیوانات

باغ وحش ماندای، باغ وحش معروف سنگاپور است که از ابتدا به عنوان یک محیط طبیعی مناسب برای انواع گونه های جانوری طراحی شده بود. این باغ وحش که بیش از ۳۰۰ گونه مختلف جانوری در آن سکونت دارند، محیط مناسبی برای دیدن حیوانات مختلف است.

برای سفر مجازی به این باغ وحش به نشانی اینترنتی www.zoo.com.sg مراجعه کنید تا با دنیای شگفت انگیز حیوانات ساکن در این باغ وحش آشنا شوید. صفحه اصلی سایت شامل مجموعه ای از تصاویر متحرک است که به طور خودکار تغییر می کند. این تصاویر براساس مهم ترین موضوعات روز مربوط به باغ وحش انتخاب می شود که اگر بخواهید به اطلاعات بیشتری درباره آن دسترسی داشته باشید، باید روی گزینه READ MORE که در گوشه سمت چپ هر تصویر است کلیک کنید تا به صفحه مربوط به موضوع عکس وارد شوید.

سفر به بلندترین آسمانخراش دنیا

برج خلیفه که برج دبی نیز نامیده می شود، بلندترین برج دنیاست که در خیابان شیخ زاید شهر دبی در کشور امارات بنا شده است. برای ورود به دنیای مجازی این برج باید به نشانی اینترنتی http://www.burjkhalifa.ae/en/ مراجعه کنید. در بخش منوی اصلی بالای صفحه اصلی سایت بخش های مختلفی وجود دارد که در هر یک از این بخش ها زیر مجموعه های متعددی قرار می گیرد. در هر قسمت، اطلاعات مختلفی درباره ساختار، طراحی بنا، امکانات و خدمات مختلف و همچنین بررسی مقایسه ای آسمانخراش های بلند دنیا گنجانده شده است. در بخش اول اطلاعاتی درباره برج و تصاویر مربوط به آن وجود دارد. در بخشی دیگر که زاویه دید نام دارد نیز تصاویری وجود دارد که تماشای آن خالی از لطف نخواهد بود.

حضور در اروندکنار

همه ساله تعداد زیادی از مهمانان نوروزی با هدف زیارت از شهدای والفجر ۸ و استفاده از ظرفیت های گردشگری این منطقه راهی اروندکنار می شوند. این منطقه از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است. منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس و در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون قرار دارد. این منطقه با کشورهای عراق و کویت مرز مشترک دارد. ایام نوروز فرصت مناسبی است تا حتی اگر امکان سفر به این منطقه را ندارید به شیوه مجازی از این منطقه دیدن کنید و در صورتی که علاقه مند بودید در فرصتی مناسب برنامه ای را برای سفر به اروندکنار در نظر بگیرید. برای سفر مجازی به این منطقه می توانید به نشانی اینترنتی www.arvandfreezone.com/tour مراجعه کنید. این پورتال از سوی سازمان منطقه آزاد اروندکنار راه اندازی شده است.

سفر به شهر گل و بلبل

شیراز یکی از مهم ترین شهرهایی است که به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می شود. می توان گفت این شهر از نظر طبیعت گردی و جذب گردشگر و همچنین از نظر فرهنگی، آثار باستانی و اماکن زیارتی کم نظیر است. این شهر در حوزه گردشگری اهمیت بسیار زیادی دارد. اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز با توجه به اهمیت شهر شیراز در حوزه گردشگری از طریق نشانی اینترنتی www.vtfarschto.ir/Default.aspx?Place=۱۰۹&Part=Virtual امکان بازدید مجازی از این شهر را فراهم کرده است. علاقه مندان به گردشگری و بازدید از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی این استان می توانند با مراجعه به این پورتال اطلاعات مورد نیازشان را در قالب عکس، فیلم یا اطلاعات متنی مشاهده کنند.

دور دنیا در نوروز

دور دنیا در ۸۰ روز! شاید زمانی سفر به دور دنیا در ۸۰ روز هم دور از ذهن به نظر می رسید. حالا تصور کنید بتوانید با یک کلیک به دور دنیا سفر کنید. اگرچه شاید این شیوه سفر به مذاق خیلی از افرادی که اهل سفر هستند چندان خوش نیاید، اما به هر حال فرصت خوبی است. اگر دوست دارید در تعطیلات نوروز از اوقات فراغت خود برای تماشای دیدنی های دنیا استفاده کنید به نشانی اینترنتی www.airpano.com مراجعه کنید. این پورتال دربردارنده مجموعه تصاویر ۳۶۰ درجه است که امکان مشاهده نقاط دیدنی دنیا را به صورت پانوراما برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. برای بازدید از یک محل خاص می توانید چند نقطه را انتخاب کرده و از زوایای مختلف آن را بررسی کنید. همچنین می توانید با جاذبه های گردشگری معروف در سطح دنیا نیز آشنا شوید. هر جایی روی این کره خاکی را که مورد نظرتان باشد، می توانید جستجو کرده و بیننده زیبایی های آن باشید.

سفری به برج میلاد تهران

برج میلاد تهران بلندترین آسمانخراش ایران و ششمین برج مخابراتی بلند دنیاست و ارتفاع این برج ۴۳۵ متر است. ایجاد جاذبه های گردشگری و بهره مندی از فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی مانند رستوران گردان، سکوی دید و گنبد آسمان ازجمله کارکردهای مهم این آسمانخراش دیدنی است. اگر تاکنون به هر علتی موفق به بازدید از برج میلاد نشده اید، به شما این نوید را می دهیم که پورتال شرکت برج میلاد تهران امکان گردشگری مجازی را برای بازدیدکنندگان از این سامانه فراهم کرده است. به این ترتیب می توانید بدون هیچ محدودیتی از فضاهای داخلی و بیرونی برج میلاد تهران دیدن کنید. برای بازدید مجازی از این برج به پورتال این شرکت به نشانی اینترنتی tehranmiladtower.iranpix.com/virtual-tour/index.html مراجعه کنید.

اصفهان از نوع مجازی

گفته می شود اصفهان نصف جهان. وجود نشانه های متعددی از معماری زیبای اسلامی، پل های سرپوشیده، مساجد، مناره ها و کاخ های منحصر به فرد موجب شده در فرهنگ ایرانی این شهر به عنوان نصف جهان شناخته شود. آنها که به این شهر سفر کرده اند بخوبی می دانند اصفهان ازجمله زیباترین شهرهای باستانی ایران است. در این شهر بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که تعدادی از آنها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو ثبت شده است. معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان این امکان را فراهم کرده است تا علاقه مندان به سفر و گردشگری بتوانند بدون محدودیت زمانی و مکانی از این شهر زیبا و تاریخی دیدن کنند. برای استفاده از خدمات گردشگری مجازی این سازمان به نشانی tourism.isfahancht.ir/Isfahan_Virtual_Tour/Fa/index.php مراجعه کنید و بیننده دیدنی های این شهر تاریخی باشید.

به دنیای زیر آب سفر کنید

آکواریوم کرت یونان یکی از جاذبه های گردشگری این کشور است که می توان آن را یکی از پرطرفدارترین آکواریوم های علمی، آموزشی و تفریحی اروپا معرفی کرد. اگر تاکنون موفق نشده اید از این آکواریوم که سکونتگاه هزاران موجود زنده دریایی و حیوانات آبزی در شکل، رنگ و گونه های مختلف است دیدن کنید، با وارد کردن نشانی اینترنتی www.cretaquarium.gr/indexen.php در قسمت نشانی صفحه مرورگر اینترنتی، وارد صفحه اصلی سایت شوید. با کلیک روی بخش گردشگری مجازی وارد صفحه ای می شوید که نقشه آکواریوم را به شما نشان می دهد. با کلیک روی هر یک از قسمت های نقشه وارد آن صفحه شده و عکس و اطلاعات مربوط به آن را مشاهده می کنید. به این ترتیب می توان از راه دور در این اکواریوم به گشت و گذار پرداخت و با قسمت های مختلف آن آشنا شد.

عید امسال مهمان خانه خدا

اگر تا به حال این افتخار نصیبتان نشده است که به زیارت خانه خدا بروید، یا این که زیارت خانه خدا را تجربه کرده اید و دوست دارید بار دیگر خاطرات این سفر به یاد ماندنی را زنده کنید، می توانید با یک کلیک و بدون کیف و چمدان عازم مکه شوید. مکه، مقدس ترین شهر اسلامی است. پورتال های متعددی وجود دارد که می توانید از طریق آنها زیارت مجازی خانه خدا را تجربه کنید، اما ما به شما پیشنهاد می کنیم با توجه به این که ممکن است بعضی از این پورتال ها عملکرد مطلوبی نداشته باشد به نشانی اینترنتی www.۳dmekanlar.com/en/۳d-makkah.html مراجعه کنید. می توانید با استفاده از این امکان در لحظه تحویل سال نو همراه دیگر اعضای خانواده به طور مجازی در خانه خدا حضور داشته باشید. علاوه بر این پورتال می توانید از طریق جستجو در مرورگر اینترنتی که به آن دسترسی دارید از سایت های دیگری که این امکان را فراهم می کنند هم دیدن کنید.

سال تحویل در بارگاه ملکوتی امام رضا(ع)

شهر مشهد از گذشته های دور قلب ایران اسلامی بوده است. این شهر رکورد بیشترین مسافر و زائر را در طول سال به خود اختصاص داده است. براساس آمارهای موجود هر ایرانی به طور میانگین هر سه سال یک بار به مشهد سفر می کنند. این شهر هر سال پذیرای بیش از ۳۲ میلیون گردشگر ایرانی و بیش از یک میلیون گردشگر غیرایرانی است. اگر دلتان می خواهد لحظه تحویل سال نو در شهر مشهد و حرم مطهر امام رضا(ع) باشید یا ایام نوروز به مشهد سفر کنید، اما به علت مشکلاتی که دارید نمی توانید راهی این سفر زیارتی شوید می توانید از خدمات گردشگری مجازی که از سوی آستان مقدس رضوی عرضه می شود، استفاده کنید. در سال های اخیر پورتال های مرتبط با زیارتگاه های مذهبی در زمینه گردشگری مجازی به اقدامات جالبی دست زده اند. برای سفر مجازی به حرم امام رضا(ع) به نشانی اینترنتی razavitv.aqr.ir/panorma_pilgrimage مراجعه کنید.

سفر به جزیره کیش

جزیره کیش یکی از جزیره های خلیج فارس و از توابع استان هرمزگان به شمار می آید. این جزیره سالانه بیش از یک میلیون گردشگر را به خود جذب می کند و از مهم ترین قطب های گردشگری و تفریحی کشور به شمار می آید. سازمان منطقه آزاد کیش در پورتال خود به نشانی www.kish.ir/tour/index۲.html این امکان را فراهم کرده است تا بتوانید از این جزیره به شیوه مجازی دیدن کنید.

در این سامانه بازدید مجازی می توانید براحتی و تنها با یک کلیک از مراکز گردشگری، مراکز خرید و مراکز اقامتی و خدماتی این جزیره بازدید کنید. به این ترتیب کاربران می توانند به طور مجازی در سراسر این جزیره به گشت و گذار پرداخته و از جاذبه های دیدنی و امکانات آن دیدن کنند. این پورتال به گونه ای طراحی شده است که حتی می توانید از مراکز آموزشی، مذهبی و فرهنگی و حتی فرودگاه این جزیره هم دیدن کنید.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.